המקדש שיצמיח את הדלאי לאמה הבא

טוואנג, אזור קטן על גבול הודו-סין, עשוי להיות המקום שבו תיקבע זהות מחליפו של הדלאי לאמה הנוכחי, כיום בן 77

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקונומיסט

המנזר בעל הקירות הלבנים מתנשא מעל טוואנג. הוא נראה ממרחקים ומושך את העין. מצדו האחד עמק מכוסה עצים ומאחוריו מתנשאים הרים אדירים המסמנים את הגבול הסיני. במנזר עצמו מתנופפים ברוח דגלי תפילה, עולי רגל בודהיסטים יושבים מתחת לשמשיות שלהם ונזירים צעירים משחקים קריקט על חלקת דשא. אך החזות האידילית הזו מטעה, כי מסוקים רועמים מעל ומזכירים את נוכחותה הצבאית הכבדה של הודו, והצבא הסיני הגדול עוד יותר נמצא מצדו השני של המדרון.

העיירה הקטנה טוואנג נהנית משגשוג כלכלי תודות להתגברות התיירות הפנימית, בעיקר של בנגלים הבאים על אף הנסיעה מהמישורים לרגלי ההרים. נזירי גלוגפה ("הכוכב הצהוב), פלג של הבודהיזם הנפוץ בטיבט ובמונגוליה, שולטים בטוואנג מאות שנים. הם גובים מיסים ושולטים גם על הכפרים הסמוכים. מנזרם הוא הגדול ביותר בהודו ואחד החשובים ביותר מחוץ לטיבט. השפעתו חזקה משום שהממשל המודרני הגיע לאזור רק לפני כמאה שנים ¬ בריטניה קבעה שטוואנג תהיה שייכת להודו רק ב-1914, בוועידה שנערכה בסימלה (כיום שימלה). טיבט, שהיתה אז מדינה עצמאית, וסין השתתפו בוועידה אם כי לא חתמו על ההסכם. עיתונים סינים עדיין מכנים את מחוז ארונצ'אל פראדש, כפי שהאזור נקרא בהודו, בשם "דרום טיבט".

חשיבותה של טוואנג עשויה לגדול. דיכוי ההתקוממות הטיבטית ב 1959 על ידי מאו טסה טונג גרם לדלאי לאמה ה-14 (הדלאי לאמה הנוכחי) להימלט להודו והוא מצא בתחילה מקלט במנזר טוואנג. הדלאי לאמה, כיום בן 77, והבודהיסטים הטיבטים דנים אם "הגלגול הבא" שלו יתגלהמחוץ לגבולות סין. האפשרות שיהיו שני דלאי לאמה יריבים, שאחד מהם ייבחר תחת השגחה סינית, סבירה בהחלט.

הדלאי לאמהצילום: רויטרס

הדלאי לאמה אומר שרק הוא יקבע היכן וכיצד יופיע הגלגול הבא שלו, ובוודאי לא הסינים הקומוניסטים והכופרים. הוא מציין שייתכן כי לא יופיע אף גלגול חדש אם הטיבטים לא ירצו בכך. ואולם, אם ירצו, טוואנג עשויה להיות אחד המקומות המתאימים ביותר להופעתו. בסופו של דבר, הדלאי לאמה השישי נולד באחד המנזרים שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ