המתח במנהיגות איראן מחריף |

נשיא איראן לא הורשה לפגוש את יועץ התקשורת שלו בכלא

יועץ התקשורת, עלי אכבר ג'בנפקר, נאסר לשישה חודשים בעת שאחמדינג'אד נאם בעצרת האו"ם באשמת העלבת המנהיג הרוחני עלי חמינאי

תומאס אדברינק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומאס אדברינק, ניו יורק טיימס

יריבות מרה וארוכת ימים בין נשיא איראן לבכירים בצמרת הפוליטית, ובראשם המנהיג העליון עלי חמינאי, עלתה לפני השטח אתמול (שני) וחשפה שסעים חדשים בחזות האחדות, דווקא בשעה שהמדינה נאלצת להתמודד עם החמרה במצבה הכלכלי ובבידוד בינלאומי, על רקע דבקותה בתוכנית הגרעין.

במכתב שפורסם באתרי החדשות של איראן, האשים הנשיא מחמוד אחמדינג'אד את ראש מערכת המשפט, אייתוללה סדג לריג'אני, במתן הגנה מפני תביעות משפטיות על שחיתות כלכלית ל"אנשים מסוימים", חלקם ככל הנראה אישים רמי דרג. אחמדיג'אד גם תקף את החלטת מערכת המשפט לא לאפשר לו להיכנס לכלא אווין כדי לבקר את אחד מעוזריו הקרובים, והגדיר אותה "סטירה משפילה לסמכותו הנשיאותית".

אחמדינג'אד מבקש לבקר את יועץ התקשורת שלו, עלי אכבר ג'בנפקר, המרצה עונש מאסר של שישה חודשים על שהעליב את מנהיגה הרוחני של איראן, אייתוללה עלי חמינאי. מעצרו ב 26 בספטמבר, ביום שבו אחמדינג'אד נשא דברים בעצרת האו"ם, התפרשו כניסיון לפגוע בסמכותו של הנשיא.

"אחמדינג'אד יצר מצב שבו ייצא נשכר בכל מקרה", סבור הפרשן הפוליטי אמיר מוהביאן, המקורב למנהיגה הרוחני של איראן, בהתייחסו לבקשת הנשיא לבקר בכלא. "במקרה של סירוב, יריביו ייראו כבלתי שקולים; במקרה שייכנס לכלא אווין, הם ייראו כחלשים".

גילויי העוינות בין ראשי המדינה נחשפים בתקופה של לחץ מערבי גובר על איראן ולמרות קריאותיו הנשנות של אייתוללה חמינאי לאחדות פוליטית. פרשנים סבורים שהתקפותיו הפומביות של אחמדינג'אד נגד האחים לריג'אני, שאחד מהם מכהן כיו"ר הפרלמנט ויתמודד ככל הנראה בבחירות לנשיאות בשנה הבאה, מעידות על כך שהוא מכין את עצמו להסלמה של העימות הפומבי עם יריביו הפוליטיים; תוצאותיו עשויות לקבוע את מידת השפעתו בתום כהונתו השנייה כנשיא, ביולי 2013; על פי החוקה, אחמדינג'אד אינו רשאי להתמודד בבחירות לנשיאות, שיתקיימו ביוני 2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ