אמנסטי: השגשוג בסין הוביל לעלייה במספר המפונים בכוח מבתיהם

מדו"ח של הארגון עולה כי פיתוח המקרקעין בא על חשבונם של מיליוני תושבים שאולצו לפנות את בתיהם לטובת מפעלים ומיזמים עסקיים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

שיעור האנשים המגורשים מבתיהם ומאדמותיהם בסין הפך לאיום חמור ליציבות החברתית והפוליטית במדינה, כך דיווח אמנסטי אינטרנשיונל בדו"ח שבו מצוטטים פעילים למען זכויות דיור, עורכי דין ואנשי אקדמיה. הריסת בתים כפויה היא דבר מקובל בסין. עשרות שנים של צמיחה כלכלית התבססו על פיתוח מקרקעין, חלק גדול ממנו על חשבון מיליוני תושבים שאולצו לעבור למקום אחר כדי לפנות מקום למפעלים ולמיזמים עסקיים.

אולם בשלוש השנים האחרונות גבר מאוד הפינוי הכפוי נוכח השגשוג המהיר בתחום הבנייה. יזמים שוכרים לא אחת את שירותיהם של בריונים כדי לאיים על התושבים ולעתים אף נוקטים באלימות. מתוך 40 פינויים כפויים שאמנסטי בדק בפרוטרוט, תשעה הסתיימו במותם של בני אדם שמחו על הפינוי או התנגדו לו.

הריסת בית שנבנה על קרקע ציבורית בזולונג שבסין

באחד המקרים, אשה בת 70 נקברה חיה על ידי דחפור , שעה שניסתה לעצור את העובדים מלהרוס את ביתה בעיר ווהאן שבמרכז המדינה, צוין בדו"ח. במקרה אחר דווח כי משטרת ונגצ'אנג במחוז סיצ'ואן שבדרום המדינה לקחה תינוק למעצר וסירבה להשיבו עד שאמו חתמה על הסכמתה להתפנות. "על הרשויות בסין מיד לשים קץ לפינויים הכפויים. יש לשים קץ לתמריצים הפוליטיים, להחזרי המס ולקידום האישי, המעודדים את בעלי התפקידים המקומיים להמשיך ולהפעיל שיטות לא חוקיות אלו", אומרת ניקולה דקוורת, מנהלת מחקר בכירה באמנסטי.

אחדים מהתושבים הנואשים אף הציתו את עצמם. אמנסטי מציין שתיעד 41 מקרים של הצתה עצמית בין ינואר 2009 לינואר 2012. הארגון קרא לשלטונות לחדול מיד מכל הפינויים הכפויים, להבטיח שאיש לא יישאר חסר בית בשל פינוי כפוי, ולשפוט את אלה הפועלים בדרכים אלימות בזמן הפינוי ולהענישם. טכנית, הממשלה היא בעלת רוב הקרקעות בסין ורשאית להפקיע אותן לפרויקטים שלדעתה נעשים לטובת הציבור. פיצויים אמורים להינתן לתושבים המפונים אך זה לא תמיד קורה, וגם אם הם מקבלים פיצויים, הם לא תמיד הוגנים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ