קו המשווה, לא מה שחשבתם

נקודת “אמצע העולם” באקואדור רחוקה כ-200 מטרים מהדבר האמיתי, שכן ב‑1936, השנה בה נקבעה הנקודה, חסרו שיטות מדידה מדויקות

ווילאם ניומן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ווילאם ניומן, ניו יורק טיימס

המבקרים ב"אמצע העולם", פארק המוקדש לקו המשווה בסן אנטוניו דה פיצ'ינצ'ה שבאקואדור, אינם באים בגלל חנויות המזכרות או בתי הקפה שמגישים שרקנים (קביות) צלויים. המבקרים רוצים לעמוד על הקו צהוב המצויר על הקרקע כאן, שאומרים שהוא בדיוק נקודת האמצע של כדור הארץ, או קו רוחב אפס מעלות, אפס דקות, אפס שניות. אלא שזה לא נכון. קו המשווה נמצא במרחק של קצת יותר מ-200 מטרים צפונה משם.

לתיירים שמתענגים על הרעיון שפעם אחת בחייהם הם עומדים בנקודת האמצע של כדור הארץ, האמת עלולה להיות מאכזבת. "זה לא אותו הדבר אם זה לא מדויק", אמר לאחרונה דני מרפי, בן 29 משיקגו, בזמן שהצטלם בפישוק רגליים מעל הקו, רגל אחת בחצי הכדור הצפוני והאחרת בחצי הכדור הדרומי וידיו מונפות בתנועת ניצחון. "מוכרח להיות איזה מקום לאורך הקו הזה שבו אפשר לציין את המקום הנכון", אמר מרפי העובד בחיל השלום. לא ברור איך קרה ש"אמצע העולם" אינו נמצא באמצע העולם.

לואיס פולגר, אחד ממנהלי הפארק, הממוקם בחוצות קיטו הבירה, אמר כי במקום הקרוב ביותר שבו עובר קו המשווה מצוי גיא עמוק והוא אינו מתאים להקמת אנדרטה, על כן הבונים בחרו במיקום אחר. האנדרטה הנוכחית, שנבנתה ב-1979, מתנוססת בגובה של כ-30 מטרים ובראשה פסל של כדור הארץ שקוטרו כ-1.5 מטרים. ראקל אלדס, מנהלת המוזיאון שבפארק, אומרת שבתחילה עמדה במקום אנדרטה קטנה שנבנתה ב-1936. אלו שבנו אותה סברו שהם מקימים אותה במקום הנכון, אלא ששיטות המדידה של תקופתם לא היו מדויקות כמו השיטות של ימינו, ולכן הם סטו בכ-200 מטרים. רמירו פונטון, מנהל הפארק, השייך לממשלת מחוז פיצ'ינצ'ה, אמר כי מערכות מיקום גלובליות (ג'י-פי-אס) שונות עשויות לספק תוצאות סותרות, אולם על פי מתקן הג'י-פי-אס השכיח ביותר, הפסל ממוקם במרחק של כ-200 מטרים, מדרום לקו המשווה.

חרף אי הדיוק, חצי מיליון תיירים פוקדים מדי שנה את שני צדי הקו צילום: ניו יורק טיימס

האנדרטה המקורית נבנתה לכבוד שנת ה-200 לבואה של המשלחת הגאודזית הצרפתית, משלחת מדעית שהגיעה במאה ה-18 לארץ שהיא אקואדור היום. משימתה היתה לקבוע אם היקף כדור הארץ גדול יותר בקו המשווה או סביב הקטבים. ספר שהתפרסם לאחרונה על משלחת זו, "מדידת כדור הארץ" מאת לרי פריירו, מספר שהמדענים עזרו להוכיח שכדור הארץ נפוח יותר באמצע שלו וחישבו את מיקומו של קו המשווה במרחק של כ-45 מטרים מהמקום שבו הגיאוגרפים ממקמים אותו כיום. המשלחת הגאודזית פעלה בהרים שבקרבת קיטו ואין שום עדות שחבריה ביקרו בנקודה שבה ניצבת האנדרטה. בפארק מוצגת תערוכה המוקדשת למשלחת ובה פרוטומות אבן גדולות של חבריה. פולגר סיפר שכחצי מיליון בני אדם מבקרים ב"אמצע העולם" בכל שנה ויותר ממחציתם הם תיירים. "כל תייר מוכרח לבוא ל'אמצע העולם' ולעמוד בשני חצאי כדור הארץ בעת ובעונה אחת", אומרת לואיסה גומס סוטו, בת 32, מנהלת עסקים מקולומביה שזה בדיוק מה שעשתה. משסיפרנו לה על הבלבול בעניין המקום המדויק, היא אמרה ש"זו בדיחה גרועה על חשבון אלפי תיירים".

תייר מקיטו, ריצ'רד פלורס בן ה-39 שהיה מודע לאי ההתאמה, סבור שצריכים להציב שלטים שיבהירו שהקו הצהוב הצבוע על הרצפה אינו מה שהאנשים חושבים שהוא. לדבריו, הפארק אינו עושה זאת מפני שאינו רוצה לאבד תיירים. אולם במרחק שתי דקות נסיעה מ"מרכז העולם", באינטי-ניאן, מקום קטן שבבעלות פרטית, ניצב שלט ובו כתוב שעל פי חישובי ג'י-פי-אס, זהו קו הרוחב אפס המדויק. קרולינה ורה, מדריכה באתר, הסבירה כי קריאות הג'י-פי-אס משתנות על פי כיול המכשירים. מכשיר הג'י-פי-אס של אחד המבקרים הראה, שקו הלבנים שמציין את מיקומו של קו המשווה באינטי-ניאן בכל זאת מצוי כמה מטרים מדרום למיקומו של קו המשווה המדויק. לדברי ורה, מכשירי ג'י-פי-אס מדויקים ביותר אישרו שאינטי-ניאן ממוקם בדיוק על קו המשווה.

ורה הציגה לפני המבקרים סדרה של אטרקציות. קל יותר להעמיד ביצה על הראש בקו המשווה, אמרה, וכדי להוכיח זאת העמידה ביצה על ראש סיכה. למרבה הפליאה דווקא לבני אדם קשה יותר לשמור על שיווי משקל שם. היא ביקשה מאחד המבקרים לעצום את עיניו וללכת עקב לצד אגודל כשידיו פרושות לצדדים. וכמובן, הוא התנודד מצד לצד. ובחזרה ל"אמצע העולם": לממשל המקומי תוכניות גדולות לתיקון הטעות. הנהלתו פנתה לאדריכל הניו יורקי רפאל ויניולי שיתכנן אנדרטה חדשה שתעמוד בנקודה מדויקת לשני צדי קו המשווה. הצעתו של ויניולי מדברת על מגדל הולך וצר שייבנה ממתכת מרושתת ויתנוסס לגובה 1.5 ק"מ - המבנה הגבוה ביותר בעולם מעשה ידי אדם. עלות הפרויקט מוערכת בכ-250 מיליון דולרים, סכום עתק למדינה ענייה כאקואדור. טרם נקבע מועד לתחילת העבודות.

עם זאת, לא כל המבקרים ב"אמצע העולם" התרגזו כשכמעט עמדו באמצע העולם, אבל לא ממש. אריקה ווגדט משיקגו פרצה בצחוק בריא לשמע החדשות. "מרגש מאוד להיות קרוב כל כך לקו המשווה", אמרה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ