בי-בי-סי מודה: טעינו בהסתרת ההתעללות של השדרן

תאגיד השידור הבריטי גנז ב-2011 תחקיר על השדרן הבכיר ג'ימי סאוויל, החשוד כעת בהתעללות מינית בכ-200 נערות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בניסיון להרגיע את הסערה הציבורית שהתעוררה בעקבות התפוצצות פרשת ההתעללויות המיניות שבהן הואשם איש התקשורת הידוע ג'ימי סאוויל, שידר הבי-בי-סי כתבת תחקיר ביקורתית נוקבת על אודות המשבר החמור ביותר שפקד במחצית המאה האחרונה את תאגיד השידור הבריטי, שנחשב בשעתו לסמל היושר והאתיקה העיתונאית.

העובדה שתוכנית תחקירים בבי-בי-סי, המואשם בטיפול לקוי ואולי אף טיוח של הפרשה, משדרת תחקיר ביקורתי המטיל ספק ביושרה המקצועית של תוכנית אחרת, מעידה על עומק המשבר. עיתונאים, אנשי חינוך, פוליטיקאים ובעלי תפקידים אחרים שואלים עצמם אם אכן עשו די כדי לעצור את מעשיו המפוקפקים של סאוויל, אשר כיכבו בחרושת השמועות המקומית עשרות שנים.

סאוויל, מאנשי הטלוויזיה הוותיקים והבולטים בבריטניה, אשר מת בשנה שעברה בגיל 84, נודע גם בפעילות פילנתרופית נרחבת. דמותו הססגונית, בעלת מראה אקסטרווגנטי, נחשבה למעין אוצר לאומי. הוא אף זכה לאות מסדר האימפריה הבריטית מידי המלכה אליזבת השנייה, זאת עד לפרסום השערורייה בתוכנית דוקומנטרית בערוץ הטלוויזיה המתחרה, ITV. עשרות שנים שידר תוכניות פופולריות שמשכו קהל צופים צעיר, ובהן "טופ אוף דה פופס", מצעד הפזמונים הבריטי, ו"ג'ים יסדר", שבה הגשים משאלות של הצופים. באחרונה הואשם בהתעללות בכ 200 נערות.

עמיתיו לשעבר סיפרו לתחקירני התוכנית "פנורמה" על החשדות שקיננו בלבם על התנהלותו, ¬כפי הנראה נהג להתרברב במעלליו¬, ועל שאיש מהם לא עשה דבר כדי לחשוף את מעשיו. בוב לנגלי, כתב שסיקר מרוץ עממי למטרות צדקה, העיד שראה ילדות בנות 12 13 מגיחות מהקרוואן של סאוויל. "אחרי שהן הסתלקו הוא רמז לי בקריצה שזה עתה קיים איתן יחסי מין", אמר. "נניח שהייתי מדווח למשטרה ולבי-בי-סי", הוסיף לנגלי, "מה היה קורה אז? התשובה היא שום דבר. הוא היה טוען שחמד לצון ושלא הבנתי את הבדיחה והעניין היה מסתיים בזה".

פול גמבצ'יני, שדרן מוזיקה לשעבר, סיפר לתחקירני "פנורמה": "הזוועה הזו התרחשה לעיני הציבור, אבל מכיוון שזה היה כה לא סביר, איש לא האמין שזה יכול לקרות ואף אחד לא הודה שזה קורה".

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, קרא לבי-בי-סי להתייחס להאשמות החמורות בדבר טיפול לקוי בפרשה, וזאת אחרי שנודע כי פיטר ריפון, עורך תוכנית החדשות "ניוזנייט", הושעה מעריכת התוכנית משום שלא הצליח להסביר מדוע החליט שלא להשלים תחקיר עיתונאי בעניינו של סאוויל.

השחקן והדיג'י ג'ימי סאוויל צילום: אי-פי

בעקבות הלחץ הציבורי, הודה אתמול מנכ"ל בי-בי-סי ג'ורג' אנטוויסל כי מן הראוי היה להמשיך את חקירת החשדות בתוכנית החדשות "ניוזנייט" בסוף שנת 2011. אנטוויסל מסר לוועדת חברי פרלמנט שהתכנסה לדון בסוגיה כי הוא מופתע שעורך התוכנית פיטר ריפון החליט שלא להמשיך בתחקיר ולשדר כתבה בנושא. הוא הוסיף שמן הראוי היה להמשיך ולחקור את ההאשמות בשעתו.

"בעקבות צפייתי בתוכנית 'פנורמה', הסקתי שהיה ראוי להמשיך את החקירה", אמר אנטוויסל. "עקב העובדות שהתגלו לי באחרונה, אני מופתע שהטיפול בעניין לא נמשך", הוסיף. אנטוויסל נקרא להעיד בפני ועדה נבחרת של הפרלמנט שהתכנסה לדון בהתנהלות הבי-בי-סי בכל הקשור לחשיפת מעללי סאוויל. "אין ספק שהיה כאן סיפור עיתונאי טוב. היה צריך להמשיך את התחקיר, גם אם הכתבה לא היתה משודרת מיד", אמר.

כתבים של תוכנית החדשות "ניוזנייט" העידו כי עסקו במשך חודש בתחקיר לקראת הפקת כתבה על סאוויל, וכי זמן קצר לפני מועד השידור המתוכנן קיבלו הוראה לעצור את ההפקה. ריפון, כך אמרו, הגיב בהתלהבות לממצאי התחקיר ימים ספורים לפני שהורה לגנוז את הכתבה. במקביל לביטול שידור הכתבה ב"ניוזנייט", שודרו בבי-בי-סי שלוש תוכניות מחווה לסאוויל.

אנטוויסל הודה שהיה "קצר משמעותי בתקשורת" בין ריפון לבין מפיקת "ניוזנייט", מיריון ג'ונס, והכתבת ליז מקין. שתיהן סיפרו בתוכנית "פנורמה" כיצד הורו להן להפסיק ולחקור את החשדות שהועלו נגד ג'ימי סאוויל. הן מתחו ביקורת על החלטת הבי-בי-סי שלא לשדר כתבה בנושא. אנטוויסל ציין כי חש "צער ומבוכה" אחרי שריפון פרסם בבלוג שלו עובדות לא מדויקות על נסיבות ביטול הכתבה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ