לוגו רויטרס
רויטרס

שר המשפטים של יפאן התפטר אתמול מתפקידו על רקע קריאות להדיח אותו בגלל קשריו עם איגוד הפשע המאורגן במדינה, היאקוזה. נסיבות פרישתו של קיישו טנאקה, בן ה 74, גרמו נזק תדמיתי נוסף לראש הממשלה יושיהיקו נודה, שממילא אינו נחשב למנהיג אהוד.

למרות הקריאות להדיחו בשל טענות כי קיבל כספים מארגוני פשע ואף השתתף בחתונת בתו של אחד מבכירי עולם הפשע ביפאן, מזכיר הקבינט בטוקיו, אוסאמו פוג'ימורה, הודיע במסיבת עיתונאים שהסיבה לפרישתו של טנאקה היא בריאותו הלקויה. ביום שישי שעבר אושפז טנאקה בבית חולים בטוקיו בגלל כאבים בחזה, הפרעות בקצב הלב ולחץ דם גבוה. ביום שני השתחרר ולמחרת אותו יום הודיע על התפטרותו.

לאחר חשיפת קשריו עם בכירי העולם התחתון, הסביר טנאקה ששידך בין אחד מאנשי המאפיה לבת זוגו וביקר במסיבה של ראש ארגון פשע לפני 30 שנה, אך לא ידע דבר על קשריו של החתן עם המאפיה ועל אופי האירוע שבו ביקר.

קיישו טנאקהצילום: אי-פי

זמן קצר אחרי שנכנס לתפקידו, הודה טנאקה שב-2006-2009 קיבלה מפלגתו תרומות בסך 420 אלף ין (5,300 דולר) מחברה שמנהל תושב חוץ. קבלת כספים ביודעין מאזרחי מדינות זרות נחשבת לבלתי חוקית. לשכתו של טנאקה הודיעה לתקשורת שהחזיר את כל הכספים.

"פרישתו של טנאקה תפגע במעמדו של נודה בתוך המפלגה ותקשה עליו להוביל אותה", אמר מיקיטאקה מאסויאמה, מרצה למדע המדינה, "אבל לא ברור אם הפרשה תוביל לבחירות מוקדמות. במצב הנוכחי, שבו תמיכת הציבור בממשלה הולכת ופוחתת, אין לנודה מה להרוויח מפירוק הפרלמנט והכרזה על הקדמת הבחירות". נודה הוא ראש הממשלה השלישי מטעם המפלגה הדמוקרטית בתוך שלוש שנים. על פי התחזיות, לא יזכה בבחירות הבאות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ