דו"ח בצרפת: חוסר תיאום הוביל לכשלים במעקב אחר מראח

משטרת צרפת מותחת ביקורת חריפה על שירות המודיעין הכפוף למשרד הפנים וקובעת כי "זיהה מאוחר מאוד את השינוי שחל בפרופיל של המחבל"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

משטרת צרפת חשפה אתמול (שלישי) דו"ח ממנו עולה כי היו מספר מחדלים במעקב אחר המחבל מוחמד מראח לפני שיצא למסע הטבח שלו בטולוז מוקדם יותר בחודש מארס. בדו"ח של יחידת המשמעת המשטרתית (IGPN), המשתרע על פני 17 עמודים, נאמר כי "נחשפו כמה כישלונות אובייקטיביים" ובהם בעיות תיאום בין יחידות שונות במשטרה ובמודיעין ביחס לאיום שהציב מראח. שר הפנים הצרפתי, מנואל ואלס, הבטיח ליישם במהירות את התיקונים הדרושים.

מהדו"ח עולה כי יחידות אחדות של המשטרה והמודיעין עבדו בצורה ממודרת ולא שיתפו ביניהן מידע ביחס לחקירה. ביקורת חריפה נמתחת לשירות המודיעין (DCRI) הכפוף ישירות למשרד הפנים, משום ש"זיהה מאוחר מאוד את השינוי שחל בפרופיל של מראח". בסך הכל רצח מראח שבעה בני אדם, שלושה מהם חיילים וכן רב ושלושה ילדים בבית ספר יהודי בטולוז. לאחר מכן התבצר בביתו בעיר במשך שעות ארוכות בטרם נורה למוות על ידי שוטרים שצרו עליו.

שוטרי משטרת צרפת לאחר סיום המצור על ביתו של מראחצילום: רויטרס

עוד נכתב בדו"ח כי למראח היו לפחות 15 הרשעות פליליות. ביוני 2010 הוא תקף שכנה שכעסה עליו אחרי שהראה לבנה סרטון וידאו שבו נראתה עריפת ראש. היעדר התיאום גרם לכך שב DCRI לא ידעו על ההתפתחות הזו. אילו ידעו, הם היו מגבירים את המעקב אחר מראח שהפך לקיצוני איסלאמי בפברואר 2008. השינוי שחל בו נודע לשירות רק שנתיים לאחר מכן.

בנוסף, איש גם לא שם לב לנסיעתו של מראח לפקיסטאן באוגוסט אשתקד, משום שטס לשם דרך עומאן, שאיננה אחד מ 31 היעדים שהנוסעים אליהם נתונים להשגחת המודיעין הצרפתי. הדו"ח דורש מעקבים קפדניים יותר ותיאום טוב יותר בין רשויות הביטחון, כולל המשטרה הכלכלית. בהקשר זה נכתב כי מראח שכר את דירתו בטולוז, למרות שלא הצהיר על הכנסות כלשהן.

מוחמד מראח. צילום מסך: מ-France 2

בדו"חות נפרדים של DCRI צוין שמראח היה תחת השגחה קפדנית במהלך 2011, אולם אז הוחלט מסיבה לא ברורה לצמצם את הפיקוח עליו. מהדו"חות האלה עולה שמראח זוהה כ"מטרה עדיפה" בתחילת השנה שעברה, לאחר שובו מאפגניסטאן. דו"חות מעקב ממארס עד יולי מציינים שהוא קיים קשרים תמידיים עם התנועה האיסלאמית הקיצונית בטולוז, "התנהג בצורה פרנואידית" וקיבל כספים מקיצונים איסלאמים. אשתקד שהה בפקיסטאן מאוגוסט עד אוקטובר ובשובו נפגש עם סוכני DCRI.

בתחילת החודש הוגשו לקבינט הצרפתי תוכניות שיאפשרו לשלטונות להעמיד לדין חשודים בביצוע פשעים הקשורים בטרור גם אם בוצעו מחוץ למדינה. בדרך זו יתאפשר לצרפת לפעול בהקדם נגד קיצונים המתאמנים במחנות אימונים זרים, דבר שלא היה אפשרי במקרה של מראח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ