בתום 20 שנות מחלוקת: ברלין חנכה אנדרטה לשואת הצוענים

האנדרטה, הסמוכה לרייכסטאג, תוכננה בידי האמן הישראלי דני קרוון. בכיתוב הנלווה לה מצוין נתון שנוי במחלוקת, לפיו חצי מיליון צוענים נרצחו בשואה

עופר אדרת
עופר אדרת

כמעט 70 שנה אחרי סוף מלחמת העולם השנייה ובתום 20 שנים של סחבת וסכסוכים פוליטיים, מקצועיים ואישיים, נחנכה היום (רביעי) בברלין האנדרטה לזכר שואת הצוענים.

בטקס חנוכת האנדרטה, שנערך הבוקר, נכחו הקאנצלרית אנגלה מרקל, יוצר האנדרטה, האמן הישראלי דני קרוון, וניצולי שואה רבים. “רצח העם שבוצע בסינטי וברומא הותיר פצעים וצלקות עמוקים", אמרה מרקל. בביקור באתר האנדרטה בחודש שעבר, אמר קרוון ל"הארץ": "עשיתי הכל כדי לתת כבוד לזיכרון שואת הצוענים".

ממשלת גרמניה נשאה בעלותה של האנדרטה, בסכום של כ-2.8 מיליון אירו. האתר בו היא ממוקמת נמצא בקרחת יער בפארק הגדול של ברלין, סמוך לרייכסטאג, הבניין המרכזי של הפרלמנט הגרמני. לא רחוק ממנה נמצאות האנדרטה הגדולה לזכר שואת יהודי אירופה והאנדרטה הקטנה לזכר ההומואים שנרצחו בשואה.

5 מתוך 5 |
יוצר האנדרטה, האמן דני קרוון (במרכז)
1 מתוך 5 |
טקס חנוכת האנדרטה לשואת הצוענים
2 מתוך 5 |
האנדרטה

האנדרטה מורכבת מבריכת מים שבמרכזה אבן שעליה ניצב פרח. פעם ביום האבן תרד מתחת למים ותשוב למעלה נושאת פרח חדש. על האבנים מסביב לבריכה נכתבו שמותיהם של מחנות בהם נרצחו צוענים. במים משתקפים דגלי גרמניה והאיחוד האירופי, שמתנוססים על בניין הרייכסטאג הסמוך.

בתחילת החודש התמוטט קרוון באתר האנדרטה בעת שבא לפקח על עבודות הבנייה במקום. עם שובו לישראל הוא נותח ובגופו הושתל קוצב לב. רק לאחר מכן, באיחור קל, התירו לו הרופאים לטוס חזרה לברלין. “את האנדרטה הזו רודפת קללה מיומה הראשון", אמר בציניות, “אף שאין שום סיבה שתהיה כאן קללה. אני מרגיש מאוד שלם עם האנדרטה שעשיתי, בהתאם להשקפת עולמי".

לפני 12 שנה פנה אל קרוון יו"ר המועצה המרכזית של הצוענים בגרמניה, רומני רוזה, והזמין אותו לתכנן את האנדרטה. היום, לפני חנוכתה, הזהיר רוזה מפני גל חדש של גזענות שמכוונת כלפי צוענים.

ב-12 השנים שחלפו מאז נבחר קרוון לתכנן את האנדרטה לא פסקו הוויכוחים בין האחרון לבין הרשויות בגרמניה על המבנה ועל התוכן שלה. רק לאחרונה, בסיועו של שר התרבות של גרמניה, ברנד נוימן, הגיעו הצדדים לנוסחה שאפשרה את השלמתה.

שאלה אחת נותרה בלתי פתורה גם היום: כמה צוענים באמת נרצחו בשואה. בתחילת העבודה על האנדרטה טענו הגרמנים כי המספר הנכון הוא מאה אלף. קרוון סיפר, כי "מצאנו שהם הרגו יותר", ולכן בסופו של דבר על האנדרטה מופיע המספר "חצי מיליון”. אלא שפרופ' גלעד מרגלית מאוניברסיטת חיפה, שחקר לעומק את הנושא, חולק על כך, וסבור שהמספר האמיתי נמוך יותר. “ההערכה הזו היא בלתי מבוססת ומקורה באינטרסים פוליטיים ובחשש של הגרמנים להצטייר כמכחישי שואה", אמר.

בספרו "גרמניה הנאצית והצוענים" טען מרגלית כי “הג'נוסייד של הצוענים בוצע בידי המשטר הנאצי, לעתים באותם המקומות ובידי אותם הרוצחים שחוללו את השואה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ