מהפכת הסקס הסינית

סין הפכה בשנים האחרונות מחברה שמדכאת מיניות למדינה עם 200 אלף חנויות סקס ושישה מיליון עובדים בתעשיית המין. עם זאת, נשים לא נהנות מאותו חופש וכלות רבות עוברות ניתוח לאיחוי קרום הבתולין לפני החתונה

גרדיאן
טניה בראניגן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
טניה בראניגן

מה ז'יאן בן ה‑78, מחבר "אחת-שתיים-שלוש! לעצור... לנוח" מדבר עם קבוצת גברים שהתקבצו סביב במה בגואנגז'ו שבדרום סין, כששאיפתו היא להגיע לקהל מאזינים גדול יותר. "לסין יש היסטוריית מין, תרבות וכישרונות בת יותר מ‑2,000 שנה. יש לנו נסיון מיני שבמדינות המערב לא שמעו עליו. אני רוצה ללמד את מיומנות המין לאנשים כאן ומעבר לים, ולגרום אושר לכל הגברים", אמר. הוא הוסיף, "אני רוצה שכל הנשים יפיקו הנאה. אני לוקח גברים שגומרים תוך שלוש דקות ומלמד אותם כיצד להחזיק מעמד 30. זה מספיק".

עד לפני עשר שנים היה המטיף הנוצרי פעיל מחתרת שפעל בחשאיות גמורה. הוא גדל בחברה מדכאת-מיניות שברא מאו טסה טונג. היו"ר חלק את מיטתו עם נשים רבות, אולם בשלטונו הוסתרו החיטובים הנשיים מתחת בגדים חסרי צורה, ואחיזת ידיים בפומבי היה מעשה שערורייתי. אפילו בשנות ה‑80, לאחר שהחלה הליברליזציה, הוצא להורג אדם שארגן אורגיות.

כיום מדקלם מה עצות משל עצמו, שלפיהן השחייה מגבירה את היצר המיני ושרצוי להשתין בהפסקות ולא בזרם שוטף אחד. את הדברים אמר בכינוס שנערך בשיתוף עם הרשות לתכנון המשפחה.

יותר מ‑30 אלף מבקרים באו בסוף השבוע האחרון לפסטיבל העשירי לתרבות המין שהתקיים בגואנגז'ו. הם צפו ברקדניות עמוד, קנו קונדומים ממותגים (007) וצפו בסרטי פורנו במרכז התערוכות הלא-ארוטי בעליל. זוגות מצטלמים באושר ליד פיני ענק וקונים חסרי בושה מלטפים בובות מין. (השנה לא נמצאו כאן בובות מתנפחות בדמות אובמה).

תושב בייג'ין מבקר בחנות אביזרי המין "אדם וחווה"צילום: אי–פי

לדברי אחד מאנשי המכירות במקום, העשירים מאוד יכולים לבחור לעצמם תשמיש עינוגים מזהב טהור תמורת 15,800 דולר. מוצר מהסוג שקורץ, בדרך כלל, לקונים שבוחרים במותגים כגון לואי ויטון או דולצ'ה וגבאנה. אולם, צילומי העירום האמנותי מותאמים לנורמות המערביות. המוני גברים מצטלמים כדוגמנים לבושים למחצה, טופפים כגרסת דיסקו של הפרסומת לאולד ספייס. אין כאן כיווצי או ליקוקי שפתיים. בסין של היום, ההתנסות המינית עומדת בשורה אחת עם הפוריטניות.

צ'יו שואנג, פעילה לסבית ומוכרת צעצועי מין, טענה שהדיכוי דווקא הצית תשוקות."אנחנו נראים אולי שמרנים, אבל יש בנו תשוקה עצומה", אמרה. כשישה מיליון סינים עובדים בתעשיית המין, ובכל זאת, העירום אינו מקובל בקולנוע, ומפעם לפעם מתקיים מצוד אחר העוסקים בפורנוגרפיה. נשים עוברות ניתוחים לאיחוי קרום הבתולים כדי שבעליהן יאמינו שהן בתולות. לפני כשנתיים נעצר איש אקדמיה שארגן מסיבות מין. אין מקריות בכך שהפוליטיקאי שסרח בו שילאי הואשם בקיום יחסי מין חריגים עם מספר נשים.

"אנשים עדיין מרימים גבה כשמדובר על דייטים סדרתיים... אבל יש כאן 200 אלף חנויות מין ותערוכות מין ענקיות... האם הם מתחסדים כשמדובר במין, או שהם ממש משוחררים"? שאל ריצ'רד ברגר, שספרו החדש "מאחורי הדלת האדומה" מתעד את היסטוריית המין הסינית.

לטענתו, במשך מאות שנים התנדנדו מנהיגי סין בין פתיחות מינית לדיכוי. בימי שושלת טאנג נרשמו הזונות כעובדות בתעשיית המין. בשלהי שושלת מינג התפרסמו יצירות ספרותיות בוטות כגון "השזיף באגרטל הזהב". בתקופות מסוימות זכתה הומוסקסואליות לתהילה. באחרות, נשרפו ספרים ארוטיים.

במערב היתה המהפכה המינית חלק מתנועה רחבה יותר של חירות אישית וקריאת תיגר על השלטון. בסין שלאחר מאו נעשה המעבר מהעמדת צאצאים לבילוי ושעשועים לא על ידי הביטלס או ליידי צ'טרלי, אלא על ידי המפלגה הקומוניסטית.

"לאחר המהפכה התרבותית החלה שליטת הממשלה בחיי האנשים להתרופף, ובו-זמנית, מדיניות הילד היחיד הביאה לכך שאנשים קיימו יחסי מין לא רק למטרות הולדה. הם יכלו לקיים יחסי מין לשם ההנאה", אמר פן סוימינג מאוניברסיטת רנמין, הנחשב לאחד מגדולי המומחים הסינים למין.

החוקרת לי יינהה אמרה כי "בעבר נאסר על נשים לאהוב מין. המין נועד אך ורק לצורך הולדה או כשירות לגברים. היום הן רשאיות ליהנות ממין. כשכתב עת פופולרי לענייני קולנוע העז לפרסם צילום של חיבוק רומנטי ב‑1979, התעורר פולמוס בקנה מידה לאומי. פרסום הנשיקה, צילום מהסרט סינדרלה בכיכובו של ריצ'רד צ'מברליין, הוגדר "מנוון, קפיטליסטי, מעשה שנועד להרעיל את בני הנוער שלנו", אמר תועמלן סיני זועם. לעומת זאת, אלפים הביעו תמיכה בכתב העת.

אולם מצמוצי השפתיים איבדו את הפן החתרני שהיה להם, גם אם גיל הנשיקה הראשונה נשאר 23, כפי שהיה לפני שנים אחדות. לדברי פן, כיום הפכו יחסי המין לפני הנישואים לעניין שבשגרה, אפילו באזורים הכפריים. אולם גם כיום ההנחה הרווחת היא שיחסי מין מסתיימים בנישואים. מחצית מהגברים שהשתתפו בסקר ב‑2007, קיימו יחסים עם בת זוג אחת, ואילו גברים צעירים ומנוסים יותר הם בעלי מוסר כפול, זאת לדברי קבוצת סטודנטיות שבאה לפסטיבל.

"יש עוד דרך ארוכה. אנשים חושבים שאשה היא זונה אם היו לה כמה בני זוג", אמרה אמילי מאי. "יש לנו זכות לבחור במין לפני הנישואים", הוסיפה חברתה יי באי. "זה החופש. איננו יכולות לעמוד ולהמתין לאהבה טהורה ורוחנית". סון ז'ונגשין מאוניברסיטאות קרנגי מלון בפיטסבורג אומרת כי מהפכת המין הועילה למינים ולמיניות אולם גברים ונשים מתמודדים כיום עם לחצים חדשים וסובלים מרגשי נחיתות כשעליהם לעמוד מול תפישת המיניות המקובלת במערב.

עשרות מיליוני גברים לא ימצאו רעיות או בנות זוג עקב הנשים האבודות - הפלות בלתי חוקיות על בסיס מין העובר, גררו אחריהן יחס מגדרי לא טבעי, והיחס הטבעי שהיה 106 בנים לכל 100 בנות, עומד כיום על 118 בנים לאותו מספר של בנות.

גברים רבים הם מהגרי עבודה שעשויים לראות את נשותיהם פעם בשנה במקרה הטוב. "הם יכולים להשתמש בצעצועי מין כדי לספק את תשוקותיהם. זה עדיף על ביקור אצל זונה", אמר סגן מנהל הפסטיבל, ז'ו ג'יאנמינג.

אולם לדברי סון, תעשיית המין אינה רק תוצאת השינוי בגישה, שקידמה את הליברליזציה באגרסיביות. התוצאות עלולות לעורר דאגה. באחד מהדוכנים בגואנגז'ו מוצעת למכירה בובת מין שנראית כילדה. ז'ו מבטל את החששות. "זה לא מעודד אנשים. אי אפשר למתוח ביקורת על פנטזיות מין". אולם הוא הוסיף כי גם הוא מוטרד מכך שאנשים מסוימים "הושפעו מרעיונות מערביים בנושא המין וכעת אינם ניתנים לשליטה ומתמכרים לתשוקותיהם המיניות". לדבריו, התערוכה נועדה לעודד מוסר מיני וללמד על מערכות יחסים חיוביות, ולא רק להעניק ידע בתחום המין.

אף שהתערוכה והפסטיבל נועדו בעיקר לגברים סטרייטים, נראים במקום זוגות מבוגרים שמטיילים בזרועות שלובות. בעל ואשה עצרו כדי להאזין לאיש מכירות שהשמיע את הקולות השונים שמפיקים נרתיקים מלאכותיים (וגינות מלאכותיות). "בעבר, כששני אנשים בילו ביחד היה עליהם לשמור מרחק כשהלכו ברחוב", אמר לי בו בן ה‑25, שהחזיק בהססנות את צעצוע המין שבו זכה בדוכן משחקים. "ברור שאיננו רוצים לחזור לימים ההם", אמר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ