עופר אדרת
עופר אדרת

שורת תקריות אנטישמיות ואנטי-ישראליות אירעו שלשום (שלישי) בהונגריה באירועי יום השנה ל"מרד ההונגרי" של 1956, שכוון נגד השלטון הקומוניסטי. באחת התקריות הציתו פעילי ימין קיצוני דגל ישראל מול בית הכנסת הגדול של בודפשט, הנחשב לבית הכנסת הגדול ביותר באירופה.

לשגרירות ישראל בבודפשט נמסר כי לתקרית אחראים פעילי מפלגת הימין הקיצוני "יוביק", שמיוצגת בפרלמנט מאז 2010. יו"ר המפלגה גאבור וונה נשא השבוע נאום הסתה קיצוני, בו קרא להונגריה לפרוש מהאיחוד האירופי והאשים את ישראל בניסיון להשתלט על אדמות הונגריות.

בתקרית נוספת שאירעה השבוע השמיעו צעירים הונגרים קריאות "מוות ליהודים" והצדיעו במועל יד. משרד החוץ ההונגרי מסר כי כמה יהודים גם הותקפו פיזית בידי פעילי ימין קיצוני, אך לא סיפק פרטים נוספים על האירוע.

ההפגנות לציון יום המרד בקומוניזם בבודפשט, שלשוםצילום: רויטרס

שגריר ישראל בהונגריה אילן מור אמר אמש (רביעי) ל"הארץ", כי הימין הקיצוני בהונגריה מנסה לגזור קופון פוליטי על חשבון ישראל והקהילה היהודית תוך ניצול אירוע היסטורי שאינו קשור לישראל. "אני לא מבין למה ביום חשוב כזה, שזוכרים בו את ההונגרים שהתנגדו לקומוניסטים, יש סיבה לבוא ולהזכיר את ישראל בהקשר אנטישמי ואנטי ציוני? למה זה רלוונטי?", תהה מור, "לא ייתכן שבהונגריה, החברה באיחוד האירופי, ישרפו דגל של מדינה ידידותית כמו ישראל".

גאבור וונה, יו"ר מפלגת "יוביק"צילום: רויטרס

מור מחה על כך שראשי השלטון ההונגרי אינם מגיבים לתקריות בפומבי, ובעקבות זאת פרסם אמש משרד החוץ ההונגרי גינוי למעשים. "לא מקובל לפגוע באזרחינו היהודים ולפגוע בדגל ישראל", נכתב בהודעת משרד החוץ, "ממשלת הונגריה מחויבת להילחם בכל הצורות של האנטישמיות והגזענות ועומדת איתנה, עם כל האמצעים הדרושים, נגד קיצוניות מסוכנת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ