סילביו ברלוסקוני נידון לשנת מאסר

על ראש ממשלת איטליה לשעבר הורשע בהעלמות מס בשווי מאות מיליוני אירו, נאסר גם להחזיק במשרה ציבורית ב-3 השנים הקרובות. אוהדיו מקווים שעוד ישוב להנהיג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית משפט במילאנו הרשיע היום (שישי) את ראש ממשלת איטליה לשעבר, סילביו ברלוסקוני, בהעלמת מס וגזר עליו שנת מאסר. תחילה גזר בית המשפט ארבע שנות מאסר על ברלוסקוני, אולם מיהר להמתיק את העונש בגלל חוק משנת 2006 שנועד להפחית עומס בבתי כלא.

ברלוסקוני זכה בבחירות באיטליה שלוש פעמים והנהיג את המדינה במשך תשע שנים בסך הכול. הוא חולש גם על אימפריה כלכלית בשווי שישה מיליארד דולר ובמשך יותר משלושה עשורים היה נתון לחקירות משטרה בשל שלל האשמות, מחתירה תחת מוסדות השלטון ועד לקיום יחסי מין עם קטינות. למרות החשדות הרבים נגדו, זוהי הפעם הראשונה בה הורשע בעבירה. הוא טען בכל אחת החקירות שהוא מושא לרדיפה על ידי גורמי שמאל ברשויות המשפט.

ברלוסקוני הורשע היום בכך שעשה שימוש בחברות קש לרכוש זכויות שידור של סרטים וסדרות טלוויזיה אמריקאיות עבור חברת התקשורת מדיה-סט שבבעלותו, ורשם הוצאות כוזבות של 470 מיליון אירו כדי להקטין את הוצאות המס של החברה ולהסתיר חלק מהכסף בחשבונות עלומים. בנוסף לגזר הדין, אסר בית המשפט על ברלוסקוני להחזיק במשרה ציבורית במשך שלוש שנים. הוא מכחיש את ההאשמות נגדו ותהיה לו אפשרות לערער על ההכרעה במשפטו בפני שתי ערכאות.

רק לפני יומיים, הודיע ברלוסקוני באופן רשמי שאינו מתכוון להתמודד שוב בבחירות באיטליה שייערכו בשנה הבאה. עם זאת, הוא המשיך, מאז שאולץ להתפטר מכהונתו בנובמבר 2011 בעקבות מפולת האשראי באיטליה, להשפיע על הזירה הפוליטית כמייסד וכמנהיג לשעבר - ואולי גם בעתיד - של מפלגת העם החופשי הימנית. שלל הפרסומים על מעשי שחיתות כלכלית ומסיבות חשק שהתנהלו בארמונותיו עם עשרות נערות ליווי, עדיין לא הורידו אותו מהבמה הציבורית.

עד לאחרונה, עוד רמז ברלוסקוני בראיונות לתקשורת שבדעתו להתמודד מחדש לראשות הממשלה. אנג'לינו אלפאנו, שהחליף אותו כמנהיג המפלגה אינו נהנה מפופולריות בקרב הבוחרים וברלוסקוני עדיין נתפש בעיני רבים בימין כמנהיג האמיתי. עם זאת, בחודשים האחרונים שורה של פעילים במפלגה שהיו מקורבים לברלוסקוני הורשעו בפרשיות שחיתות, וסקרים אף הראו שיתקשה לזכות בהנהגה מחדש.

אך גם אם בכל זאת יצליח להיבחר כמועמד לראשות הממשלה, ההצלחה היחסית של "ממשלת הטכנוקרטים" בייצוב המערכת הכלכלית האיטלקית, גרמה לעלייתו בסקרים של ראש הממשלה, מריו מונטי, חרף הכריזמה החסרה שלו והגזירות הכלכליות שהנהיג שכללו קיצוצים כואבים בשירותים חברתיים ובמערכת הבריאות והעלאה של המע"מ. בשבועות האחרונים החל ברלוסקוני לומר בראיונות הוא "מוכן לזוז הצידה" וביום רביעי השבוע הודיע רשמית שלא יתמודד. עם זאת, מונטי עדיין טוען שאין בכוונתו להתמודד והסיכויים כעת נוטים למנהיג השמאל, ראש המפלגה הדמוקרטית פייר לואיג'י ברסאני.

ועם זאת, למרות גזר הדין והמשפט הנוסף בו ברלוסקוני עדיין נאבק מול האשמות על תשלום עבור יחסי מין עם נערת ליווי קטינה, ברלוסקוני עוד רחוק מלומר את המילה האחרונה. הוא צפוי לערער על ההכרעה, ובינתיים ממשיך לחלוש על אימפריית תקשורת הכוללת את מרבית ערוצי הטלוויזיה העצמאיים באיטליה, עיתונים ואתרי אינטרנט פופולריים. רבים בימין עדיין מתגעגעים למנהיגותו של "איל קבליירה" (האביר). יורשו בהנהגת המפלגה, אלפאנו, אמר מיד לאחר גזר הדין שמדובר ב"רדיפה משפטית" ובגיל 76, ברלוסקוני עדיין מאמין שיצליח להיחלץ שוב מהסבך המשפטי ולהסתער בפעם הרביעית על הנהגת איטליה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ