הרס רב ומאות הרוגים בקרבות בין בודהיסטים למיעוט המוסלמי בבורמה

לפי דיווחים של ארגוני זכויות אדם, אזורים שלמים באזור הכפרי בו מתגורר המיעוט המוסלמי נשרפו ונהרסו

פיטר בומונט, גרדיאן
פיטר בומונט, גרדיאן

בורמה (מיאנמאר) אישרה אתמול ידיעות ולפיהן גל אלימות שוטף את מדינתו, כפרים ושכונות מגורים של המיעוט הרוהינגי המוסלמי הותקפו, ואזורים שלמים נשרפו ונהרסו עד היסוד. הנשיא תיין סיין מסר את הדברים בעקבות פרסום צילומי לוויין המציגים את ההרס העצום בעיר החוף קיאוקפיו במערב המדינה. נראה שמרבית האוכלוסיה המוסלמית נמלטה על נפשה, כך מסר ארגון זכויות האדם Human Rights Watch שהפיץ את התמונות, שבהן נראים חורבות של כ-811 בניינים ובתי סירה, על פני כ‑140 דונם. מתקפת ההרס התרחשה, על פי הדיווחים, בפרק זמן של 24 שעות באחד מימי השבוע שעבר. המהומות התלקחו לפני שבוע
.

ההתנגשויות בין האוכלוסיה הבודהיסטית במחוז ראחינה שבמערב המדינה למיעוט המוסלמי התמקדו בחמש ערים שונות. אלפי בני אדם נמלטו מבתיהם. “כפרים שלמים ושכונות בכמה ערים בראחונה נשרפו עד היסוד”, מסר דוברו של תיין סיין.


לדברי דובר הממשלה, מנין ההרוגים הגיע ביום שישי ל‑112, ואולם בתוך שעות ספורות תיקנה סוכנות הידיעות הממלכתית את הנתונים, והעמידה אותם על 67 הרוגים ו-95 פצועים בין 21-25 בחודש. עוד דיווחה הסוכנות כי 3,000 בתים נהרסו במהומות. 


תיין סיין פירסם את הודעתו בעקבות התרעה של מזכ”ל האו”ם, באן קי-מון, מפני הסכנות שמציבה האלימות האתנית להתקדמות הפוליטית במדינה. “יש לעצור את המתקפות האלימות, את האיומים הממוקדים ואת ההתבטאויות הקיצוניות, ולא, תישקף סכנה לרפורמות אותם מקדמת הממשלה”, נאמר בהודעה.


בורמה נאבקת לרסן את המתיחות הבין-עדתית במדינה, שלא באה לידי ביטוי בכ‑50 שנות השלטון הצבאי במדינה, אשר באו אל קיצן בשנה שעברה.המהומות פרצו בתחילת השנה בעקבות אונס ורצח של אשה בודהיסטית בידי שלושה מוסלמים.

תגיות:

תגובות