מפלגה אנטישמית תיכנס לפרלמנט האוקראיני

חברי המפלגה, שהגיעה לפי מדגמים למקום ה-4 בבחירות היום, הציתו בתי כנסת וחיללו בתי קברות יהודיים. לפי תחזית רשמית, המפלגה השלטת ניצחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המפלגה השלטת באוקראינה ("מפלגת האזורים"), בראשותו של ראש הממשלה ניקולאי אזארוב, ניצחה בבחירות לפרלמנט שנערכו היום (ראשון) וזכתה ל-28.1% מקולות הבוחרים – כך עולה מתחזית המדגם הלאומי. לפי התחזית, רק חמש מפלגות ייכנסו לפרלמנט, מתוך 22 שהתחילו את המירוץ. תוצאות רשמיות צפויות להתקבל בימים הקרובים.

לפי התחזית, מפלגת האופוזיציה המאוחדת ("מולדת") של ארסניי יאצניוק (מפלגתה של ראש הממשלה לשעבר יוליה טימושנקו) זכתה ב-24.7% מהקולות והגיע למקום השני. למקום השלישי (15.1%) הגיעה מפלגת "מהלומה" של ויטלי קליצ'קו, לשעבר אלוף העולם באגרוף במשקל כבד. אחריה ניצבת מפלגת "סבובודה" הלאומית, שזכתה ל-12.3% מקולות הבוחרים, ובמקום האחרון המפלגה הקומוניסטית (11.8%).

התוצאות הן הצלחה מסחררת עבור שלוש המפלגות האחרונות. מפלגת "מהלומה" הינה גורם חדש בנוף הפוליטי האוקראיני, ומפלגת "סבובודה" לא היתה מיוצגת בפרלמנט הקודם כיוון שזכתה רק ל-0.7% מקולות הבוחרים (לעומת 12.3% היום). בנוסף, המפלגה הקומוניסטית, בראשה עומד פיוטר סימוננקו, הצליחה להכפיל את כוחה (מ-5.39% בבחירות הקודמות ל-11.8% בבחירות הנוכחיות).

אם התוצאות הסופיות יהיו דומות לתוצאות המדגם, בפרלמנט האוקראיני תהיה מיוצגת "סבובודה", מפלגה בעלת עמדות לאומניות קיצוניות, שזכתה לתמיכה גדולה באזורים המערביים של המדינה. המפלגה דוגלת בעמדות אנטישמיות מובהקות, אליהן מתווספות גם התנגדות לשיתוף פעולה עם רוסיה. נגד מנהיג המפלגה אולג טיאגניבוק הוגשו כמה תלונות על הסתה לאלימות והתבטאויות גזעניות ואנטישמיות, אחרי שקרא "לבלום את ההתפשטות היהודית".

חברי המפלגה – בעיקר צעירים – אחראים לתקריות בעלות אופי אנטישמי, כולל הצתות בתי כנסת ומרכזי תרבות יהודים, וכן פגיעה בבתי הקברות היהודים ברחבי המדינה, במיוחד במערבה. המפלגה, שפירוש שמה הוא "חופש", גם מתנגדת לביקורים ההמוניים של חסידי ברסלב בקבר רבי נחמן בעיר אומן, ואף ניסתה בעבר "להגן על זכויות האוקראינים" במקום – לפני שנציגיה סולקו מהאתר בכוח.

לפי התחזית, המפלגה ניצחה בבחירות בקרב האזרחים האוקראינים המתגוררים באוסטרליה וניו-זילנד (שם זכתה לכ-30% מהקולות). היא גם צפויה לזכות בהרבה מאוד קולות בקרב המצביעים האוקראינים שמתגוררים בצפון אמריקה.

ב-19 באוקטובר חתמו מפלגת "סבובודה" ומפלגת האופוזיציה המאוחדת "מולדת" על הסכם שיתוף פעולה בפרלמנט העתידי. במקביל, ראש מפלגת "מהלומה" ויקטור קליצ'קו הצהיר שאין בכוונתו להצטרף לקואליציה ביחד עם "מפלגת האזורים" השלטת והמפלגה הקומוניסטית. בסעיף מיוחד של השבועה המפלגתית נכתב כי אין להיכנס לקואליציה עם מפלגת האזורים. עם זאת, קליצ'קו הדגיר את דרישות האופוזיציה להדיח את הנשיא ויקטור וינוקוביץ' – ששייך למפלגת השלטון – כ"פופוליזם נטו".

חצי מצירי הפרלמנט, שכולל 450 חברים, נבחרים בבחירות יחסיות, והיתר בבחירות אזוריות. כך, מפלגת האזורים מצפה ל-149-157 מקומות בפרלמנט, לעומת כ-122 מקומות למפלגת האופוזיציה המאוחדת. יחד עם המפלגה הקומוניסטית, תספיק מפלגת האזורים השלטת ליצור רוב קואליציוני. נציגי האופוזיציה טענו הערב שספרו יותר מאלף הפרות חוק בקלפיות.

יוליה טימושנקו, ראש הממשלה לשעבר שנכלאה ל-7 שנים באשמת חריגה מסמכותה בעת חתימה על הסכם גז עם רוסיה ב-2009, הצביעה בבית החולים בעיר חארקוב, שם היא מאושפזת לאחרונה. לפני מספר חודשים קראה טימושנקו לאיחוד האירופי לא להכיר בבחירות לפרלמנט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ