נלחמים על הזכות ללבוש שמלות

חוקי השריעה במלזיה אוסרים על גברים להתלבש כנשים. באחרונה התארגנה קבוצת טרנסג'נדרים ודרשה לפסול את החוק בטענה שהחוקה אוסרת אפליה על רקע מגדרי. בינתיים הם ממשיכים ללבוש שמלות תחת איום תמידי של מעצר

ליז גוץ', ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליז גוץ', ניו יורק טיימס

הדמות הנשית המאופרת בקפידה ולגופה ג'ינס וחולצת טי לא משכה את תשומת לבם של לקוחות במסעדה בעיר סרמבאן, הנמצאת במרחק שעת נסיעה מדרום לקואלה לומפור.

מגיל 13 היא מתלבשת בבגדי נשים. עכשיו היא בת 26. בעזרת ניתוחים פלסטיים שעברה בתאילנד השכנה, מנה יומית של הורמונים וכינוי חיבה נשי, היא מנהלת ללא קושי את חייה כאשה לכל דבר. ואולם בתעודת הזהות שלה מצוין כי שמה אדם שזרול בן מוחמד יוסוף, וכי היא זכר.

אי-ההתאמה הזו עשויה לסבך אותה בסיטואציות מביכות, אך במלזיה, שבה חוקי השריעה אוסרים על גברים להתלבש כנשים ואף להציג עצמם בפומבי כנשים, מדובר ביותר מסתם אי-נעימות. החוק האיסלאמי תקף רק לגבי האוכלוסייה המוסלמית, המונה 60% מ‑29 מיליון התושבים, ולכן יש בתי משפט המתנהלים על פי חוקי האיסלאם לצד בתי משפט חילוניים. העונש הקבוע בחוק על עבירות מסוג זה משתנה ממדינה למדינה. במדינת נג'רי סמבילאן, שבה מתגוררת הצעירה, קבוע בחוק עונש מאסר של עד שישה חודשים, קנס של עד 325 דולר, או שניהם גם יחד.

אחרי שנעצרה פעמיים ואף נקנסה ב‑295 דולר, החליטה שדי לה לחיות בפחד. היא חברה לעוד שלושה טרנסג'נדרים ופנתה לבית משפט חילוני בבקשה לפסול את החוק. הארבעה טענו כי החוק מפר את חוקת המדינה, האוסרת על אפליה על רקע מגדרי, ומגנה על חופש הביטוי. זה היה הניסיון הראשון מסוגו לערער על תוקף החוק.

ואולם, עתירתן נדחתה על ידי בית הדין החילוני בסרמבאן, אשר פסק כי לא ניתן לפטור את הטרנסג'נדרים מלהישמע להוראות חוק השריעה. בימים אלה הן שוקלות באם לערער על פסק הדין.

"אנו נאבקים למען החירות, החירות להיות כמו כולם ולהתלבש כרצוננו", אמרה, "דברים כאלה, אסור שיקרו. זה חוק לא צודק. אנחנו רק בני אדם. לא עשינו שום דבר פסול".

הטרנסג'נדרים - אנשים שמתנהגים, מתלבשים או חשים כבני המין השני, מתלוננים על יחס של נידוי במלזיה, שבה קיום יחסים חד-מיניים נחשב לעבירה על החוק, ולעבריינים צפוי עונש מלקות ומאסר של עד 20 שנה. כמה מדינות מחוז אף אוסרות על נשים מוסלמיות להתלבש בבגדי גברים, אך לדברי פעילי זכויות אדם, רשויות הדת מתמקדות באכיפת החוק על גברים המתלבשים כנשים.

בכל מדינות אסיה שעל חוף האוקיינוס השקט סובלים טרנסג'נדרים מאפליה, מהטרדות ומהתעללות מילולית, מינית ואף גופנית במשפחותיהם, במוסדות החינוך ובמקומות העבודה. הם סובלים מאפליה מצד הרשויות בקבלת שירותים חברתיים ומצד החברה בכלל, כך עולה מדו"ח שפרסמה תוכנית הפיתוח של האו"ם. לדברי הדו"ח, מדובר באוכלוסייה של כ‑9.5 מיליון בני אדם בכל מדינות האזור, וכי מספר "מדאיג", של נשים טרנסג'נדריות (גברים המזדהים כנשים), נושאות את נגיף ה-HIV.

ארגונים לזכויות האדם מדווחים כי האוכלוסייה הטרנסג'נדרית במלזיה נתונה לאפליה קיצונית. בגלל הקושי במציאת עבודה עוסקים רבים מהם בזנות, והם מהווים קורבנות להתעללות מצד החברה ולעתים אף מצד הרשויות.

ארבעת העותרות, העובדות כמאפרות בסלוני כלות, נעצרו והואשמו בלבישת בגדי נשים. בת ה‑26, המשלימה את הכנסתה בעבודות זנות, העידה שאנשי הדת שעצרו אותה אותה נגעו בגופה ונהגו בה בגסות רבה.

היא סיפרה שדחתה הצעת עבודה בבנק, משום שנדרש ממנה להסתפר קצר, וכי החליטה לעבוד בתעשיית המין כדי לממן את "התחזוקה השוטפת" הנחוצה כדי לשמור על מראה נשי, הכוללת נטילת הורמונים והחזקת מלתחה נשית הולמת.

אחת העותרות האחרות, צעירה בת 25 שנקנסה ב‑235 דולר בשלוש הזדמנויות שונות, העידה שהוכתה בפניה בעת שנעצרה. היא הוסיפה שברצונה לשנות את שמה ואת רישום המגדר בתעודת הזהות שלה, משום שהיא חיה בפחד מתמיד ממעצרים ועונשי מאסר.

"לא פניתי לבית המשפט רק למעני", אמרה, "אלא גם למען הקהילה. זה דבר שחייב להיעשות. עלינו להביא את קיומם של הטרנסג'נדרים לידיעת הציבור", הוסיפה.

תילאגה סולאתירה, חוקרת עצמאית ופעילה לזכויות אדם שסייעה לצעירות בפנייה לבית המשפט, אמרה כי אין גישה לנתונים הנוגעים למספר הגברים המלזים שהובאו לדין בעוון לבישת בגדי נשים, אך מעצרים של טרנסג'נדרים הם עניין שבשגרה.

"לרוע מזלנו הרשויות מנסות לאכוף את עקרונות המוסר בהתאם לחוקי השריעה", אמרה וסיפרה על שתי טרנסג'נדריות שפנו לבית המשפט במדינת המחוז מלאקה אחרי ששמעו על ההליך המתנהל בנג'רי סמבילאן, ועתרו לבחינה מחודשת של החוק. סולארתיה הוסיפה כי על אף ששופטי השריעה רשאים להפעיל שיקול דעת עצמאי, הם נוהגים לפעול על פי "חוק שלוש הפעמים", ולפיו מופעל עונש מאסר אחרי שלושה מעצרים. אולם, הדברים לא תמיד מתנהלים כך.

נישה איוב נכלאה שלושה חודשים אחרי שנעצרה בראשונה, לפני 14 שנה, בעוון לבישת בגדי נשים. נישה, שהיתה אז בת 20, סיפרה שהסוהרים אילצו אותה להלך עירומה בפני אסירים אחרים. "עד היום לא הצלחתי למחוק את החוויה מזיכרוני", היא מעידה.

נישה מנהלת את מחלקת הטרנסג'נדרים בקרן PT, מלכ"ר המספק שירותי ייעוץ ובריאות לאוכלוסיות פגיעות. לדבריה, טרנסג'נדרים רבים לא פונים לבתי חולים, בגלל החשש מיחס מפלה.

לדברי ארגוני תמיכה, בשנות השמונים פורסמה פתווה האוסרת על מוסלמים לעבור ניתוחים לשינוי מין. מאז נאלצו מלזים רבים לבצע את הניתוח בתאילנד השכנה.

אסטון פאיבה, פרקליטן של הארבע, ציין כי אם בית המשפט היה מקבל את עתירתן, לא היתה לשלטונות נג'רי סמבילן עילה לעצור גברים בעוון לבישת בגדי נשים. בנוסף לכך, היום בני הקהילה במדינות אחרות יכולים לצטט את פסק הדין במשפטים דומים.

בת ה‑26 מסרמבאן מצהירה שהיא מוסלמית מאמינה, למרות האיסורים בחוק האיסלאמי. היא מקיימת את צום הרמדאן ומבקרת בקביעות במסגד, בלבוש גברי. היא מציינת שעל אף שהיא מודעת לכך שלבישת בגדי נשים היא אסורה על פי חוקי האיסלאם, "זה חלק ממני. ככה אני מרגישה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ