ג'סי מקינלי, ניו יורק טיימס

אין מחלוקת בין התביעה להגנה לגבי העובדות העומדות בבסיסו של המשפט שייפתח היום (שני) בקליפורניה. ב-1 במאי 2011, לפני עלות השחר, נכנס ג'וסף הול בן ה-10 לחדר המגורים בביתו, ניגש לאביו שישן על הספה, כיוון לראשו אקדח והרג אותו בירייה.

מכאן ואילך ודאי יתגלע פער בין גרסאות שני הצדדים, לגבי המאורעות שהובילו לאירוע ולגבי המניע למעשהו של ג'וסף. גילו הצעיר של ג'וסף ישמש בוודאי טענה מרכזית בידי ההגנה, אך בידי התביעה קיימת טענה לא פחות משמעותית: העובדה שאב, ג'ף הול, היה ניאו-נאצי קנאי. הוא השתייך בין היתר לתנועה הנציונל-סוציאליסטית האמריקאית (NSM) שהיא התנועה הניאו-נאצית הגדולה בארה"ב.

וכך, צפוי משפטו של ג'וסף הול להפוך למערכה פילוסופית לא פחות ממערכה משפטית: האם גזענות אלימה יכולה להיחשב כהתעללות הורית, האם ילדים שנחשפים לשנאה בעוצמות שכאלה מסוגלים להבדיל בין טוב לרע, והאם יש להאשים אדם שגדל בסביבה "רעילה" שכזו, על כך שביקש דרך מילוט?

ג'ף הול בבית משפט בקליפורניה, שבועיים לפני שנרצחצילום: ניו יורק טיימס

לדברי התובע, מייקל סוצ'ו, מעשהו של ג'וסף הול אינו קשור לנאציזם, כמו לזעמו על כך שנענש והוכה בידי אביו במסיבה ביום שקדם לרצח, ולחששותיו שהאב יעזוב את המשפחה. לדבריו, על אף שיש בליבו חמלה על ג'וסף, אין בליבו שום ספק שהילד רוצח. "לו אדם מבוגר יותר היה מואשם במעשה, איש לא היה מפקפק בכך שזהו רצח", אמר סוצ'ו, שמכהן כסגן התובע המחוזי במחוז ריוורסייד. "המעשה תוכנן מראש ובוצע בכוונה תחילה, ובקור רוח. זהו רצח לכל דבר". 

לעומתו, טוען הסנגור מתיו הארדי כי מרשו, כיום בן 12, סובל מבעיות ניורולוגיות ונפשיות, שהוחמרו בגלל החשיפה לתפיסות הניאו נאציות של אביו, ובגלל ההתעללות הפיזית לה היה נתון בבית. "הוא חונך לאלימות", אומר הארדי, "ולכן עלינו לשאול את עצמנו אם ניתן לקבוע, בהתחשב בכל הגורמים הללו, שהילד אכן ידע שמעשו פסול?".

לדברי הארדי, ג'וסף הול היה משוכנע שהריגת אביו היא מעשה גבורה. "הוא חשב שהוא עושה את המעשה הנכון, ואף שקשה לנו להבין זאת, במוחו, בתפיסה של ילד, אם הוא חשב שמדובר במעשה טוב, או לכל הפחות לא חשב שזהו מעשה רע, אין להטיל עליו את האחריות למעשה".

מי שיקבל או ידחה את הטיעונים הללו, הוא השופט ג'אן לנארד מבית המשפט העליון בריוורסייד. לנארד יפסוק בתיק ללא חבר מושבעים. אם ייקבע שהול הצעיר אחראי לביצוע הרצח והוא יועבר לחסות המדינה, ויהפוך להנער הצעיר ביותר שיוחזק  אי פעם במאסר במתקני הכליאה לנוער בקליפורניה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ