מפלגת הלאומנים באוקראינה: אנחנו לא אנטישמים

מנהיג מפלגת "החופש", שזכתה ב-9% בבחירות לפרלמנט, דוחה טענות לפיהן מפלגתו שונאת זרים. לדבריו, "ייתכן שגם בישראל יש מפלגות לאומניות"

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

זכייתה של המפלגה הלאומנית והאנטישמית "חופש" (סבובודה) בהישג חסר תקדים של 9% בבחירות לפרלמנט באוקראינה עוררה תגובות חריפות בקהילה היהודית במדינה. אחד הפעילים הבולטים בקהילה היהודית באוקראינה אמר אמש בעילום שם: "זו מפלגת שטן. לא האמנו שהם יקבל ייצוג בפרלמנט גלוי. נילחם בהם בכל דרך חוקית העומדת לרשותנו. הם מסוכנים ­ ולא רק לנו, אלא לאוקראינה כולה". ואילו מנהיג המפלגה, אולג טיאגניבוק, הגיב בדבריו לפרסום ב"הארץ", ואמר כי מפלגתו היא לא אנטישמית ולא שונאת זרים. לדבריו, "ייתכן שגם בפרלמנט הישראלי יש מפלגות לאומניות", אך הוא מצפה כי לא יתערבו בדעת הקהל באוקראינה.

טיאגניבוק ­ מנהיג כריזמטי בן 43, בן למשפחת רופאים ובעל השכלה גבוהה רפואית ומשפטית. טיאגניבוק הוא בעל דעות אנטישמיות מובהקות, אבל אינו מסתפק, כמו גם רוב חברי מפלגתו, בשנאת יהודים בלבד. הוא שימש כחבר פרלמנט מטעם מפלגתה של ראש הממשלה לשעבר ויקטור יושצ'נקו, אבל סולק בשל התבטאויות אנטישמיות ונגד זרים. באחד הנאומים, הצהיר טיגניבוק: "לוחמי החופש שלנו לקחו תתי-מקלע ועזבו ליערות. הם נלחמו במוסקאלים (כינוי של הרוסים), ונגד היהודונים וכל זוהמה אחרת, שרצו לקחת לנו את המולדת". טיגניבוק הוסיף שהוא נחוש ‘להילחם במאפיה הרוסית-יהודית, ששולטת באוקראינה".

אחת מהחברות הבכירות במפלגת ‘סבובודה', אירינה פאריון, הצביעה בזמנו "לשלוח לכלא, ולו לחצי שנה, את אותה חמישה מיליון של מי שקורא לעצמם אוקראינים, אך אינם מדברים את שפתנו". (הכוונה לתושבי מזרח המדינה דוברי הרוסית). מפלגת החופש תמכה בהתלהבות בהענקת תואר ‘גיבור' לסטפן באנדרה ורומן שושקביץ'. תואר זה הוענק לשניים ב-2007 על ידי הנשיא דאז, ויקטור יושצ'נקו ונשלל ב-2010 על ידי בית המשפט. באנדרה ושושקביץ', מפקד הצבא האוקראיני העצמאי בתקופת מלחמת העולם השנייה, נחשבו לאחראים להרג עשרות אלפי יהודים, רוסים ופולנים וגם שיתפו פעולה עם הנאצים בפעילות נגד הצבא האדום בחזית המזרחית.

מנהיג מפלגת "החופש" אולג טיאגניבוק בהפגנה לציון 70 שנה להקמת הצבא האוקראיני בקייב, לפני שבועיים צילום: אי-אף-פי

חברי הכנסת אלכס מילר ויובל צלנר שימשו כמשקיפים בינלאומיים בבחירות לפרלמנט האוקראיני. מילר, המכהן כיו'ר אגודת הידידות ישראל-אוקראינה, הבהיר שלדעתו, "התחזקות הימין הקיצוני באוקראינה מדאיגה מאוד ואני חושש שהיא תוביל להתגברות האנטישמיות במדינה". מילר הביע תקווה שמפלגת החופש לא תיכלל בשום קואליציה עתידית. "על השלטון באוקראינה לשמש דוגמה לכל מדינות העולם ולמנוע כל מתן לגיטימציה לקולות קיצוניים"

פרשנים בפוליטיקה האוקראינית סבורים שהצלחת המפלגה קשורה באופן חלקי בהבאת מחאה כנגד שלטונו של הנשיא ויקטור ינוקוביץ'. יצויין שבאזורים המזרחיים של אוקראינה, שם נמצאים בעיקר דוברי רוסית, קיבלה אחוזים בודדים, בזמן שבאזורים המערביים, שם נמצאים דוברי אוקראינית, ­בין 30% ל-38%, כשהיא אף מצליחה להקדים את המפלגות הגדולות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ