עימותים בין מפגינים לשוטרים ביום הרפובליקה בטורקיה

עשרות אלפים נאספו לתהלוכה נגד המשטר האיסלאמי באנקרה, למרות איסור השלטונות. יריבי ארדואן חוששים שהמסורת החילונית של המדינה בסכנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שוטרים השתמשו בגז מדמיע ובזרנוקי מים לפיזור תהלוכה לציון יום הקמת הרפובליקה הטורקית שערכו אתמול (שני) באנקרה עשרות אלפי מפגינים חילונים. המשתתפים המשיכו לצעוד גם לאחר הניסיונות לפזרם, על אף שהתהלוכה נאסרה על ידי השלטונות בטורקיה.

חגיגות יום הרפובליקה הפכו בשנים האחרונות לסמל הפער בין ממשלתו של רג'פ טייפ ארדואן, בעלת הנטיות האיסלאמיות, לבין יריביה החוששים שהמסורות החילוניות של המדינה בסכנה.

משרדו של מושל אנקרה דחה בשבוע שעבר את הבקשה לערוך את המצעד מסיבות ביטחוניות, והכריז שהוא בלתי חוקי. על אף האיסור, עשרות אלפי אנשים נאספו בחלק העתיק של אנקרה, בסמוך לבניין שבו התכנס הפרלמנט הראשון, וצעדו למאוזוליאום של מוסטפא כמאל אתאטורק, שיסד את הרפובליקה החילונית לפני 89 שנים לאחר קריסת האימפריה העותמנית.

בינתיים, בכירים בממשלה ציינו את היום במצעד רשמי בהיפודרום השוכן כ-2 ק"מ משם. פוליטיקאים מהאופוזיציה סיפרו שהמשטרה מנעה מאוטובוסים שבהם נסעו מפגינים להגיע לאנקרה, כדי למנוע מהנוסעים להשתתף בהפגנה.

שוטרים ירו רימוני גז מדמיע והפעילו זרנוקי מים על מנת לפזר את המפגינים, שניסו לפרוץ את קווי המשטרה, עד שלבסוף הוסרו המחסומים והמפגינים הורשו להמשיך לצעוד כשהם מנופפים בדגלי טורקיה ונושאים את תמונותיו של אתאטורק. המפגינים קראו: "אנחנו חייליו של מוסטפא כמאל!" ו"טורקיה היא מדינה חילונית ותישאר מדינה חילונית!", והתפזרו בשקט לאחר שהגיעו למאוזוליאום. לא דווח על מעצרים או פציעות.

שוטרים מנסים לפזר את התהלוכה באמצעות זרנוקי מים, אתמול באנקרהצילום: אי-אף-פי

עם זאת, לא ברור אם מפגינים הם שפרצו את המחסומים, או שהממשלה הורתה להסיר אותם. התהלוכה נערכה בתמיכת מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר שראשה, כמאל קיליג'דארוגלו, נמלט מהגז המדמיע לבית הארחה צבאי סמוך.

מאז עלייתו לשלטון של ארדואן, לפני עשר שנים, טורקיה נהנית מצמיחה כלכלית ויוקרתה בעולם גברה. לעומת זאת, צומצם כוחו של הצבא, שביצע שלוש הפיכות מאז שנות ה-60.

עם זאת, במדינה גוברים החששות לזכויות וחרויות האזרח. מאות אנשים, בהם פוליטיקאים, אקדמאים וקציני צבא, נעצרו בחשד שקשרו קשר להפלת הממשלה. המשפטים של רבים מהם כללו אי-סדרים ותקופות מעצר ארוכות. בשבוע שעבר האשים הארגון הבינלאומי "הוועדה להגנה על עיתונאים" את טורקיה ב"פגיעה הגדולה ביותר בעולם" בחרויות התקשורת, והודיע כי לפחות 61 עיתונאים מוחזקים בכלא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ