המועמד לקאנצלר קיבל 1.25 מיליון אירו על הרצאות

דוח"ות שנאלץ לפרסם פיר שטיינברוק, שינסה להחליף את מרקל בעוד שנה, מעלים כי קיבל סכומים גבוהים בהרצאות בפני גורמים כלכליים ומסחריים שונים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

פיר שטיינברוק, שיתמודד מול אנגלה מרקל על תפקיד הקאנצלר הבא של גרמניה, קיבל 1.25 מיליון אירו עבור הרצאות שנתן לגורמים שונים בגרמניה ומחוצה לה בשנים האחרונות. הצהובון הגרמני הנפוץ "בילד", שדיווח על כך בהרחבה, העלה היום (שלישי) את השאלה: "מי שילם לו?", ופתח בכך חזית נגד מועמד המפלגה הסוציאל-דמוקרטית לתפקיד הקאנצלר, בבחירות שייערכו בעוד כשנה.

שטיינברוק, שכיהן בעבר כשר האוצר הגרמני, הגיב לביקורת ופירסם היום (שלישי) באינטרנט את כל הדו"חות על ההרצאות שנתן בשנים האחרונות. "אני מפרסם היום יותר ממה שאני חייב על פי חוק", אמר לעיתונאים בגרמניה. לדבריו, רואה חשבון בלתי תלוי בדק עבורו את הדו"חות.

לפי החוק בגרמניה, אין מניעה לחברי הבונדסטאג להמשיך ולעבוד במקביל לתפקידם הציבורי בבית הנבחרים, אך עליהם לחשוף את מקורות הכנסותיהם. עם זאת, רואה החשבון הבלתי-תלוי, כתב כי שטיינברוק חרג מהכללים של הבונדסטאג, בכך שלא פירסם מידע לגבי שתיים מההרצאות שהעניק.

מהחומר שפירסם שטיינברוק עולה, כי בין 2009 ל-2012 הוא קיבל תשלום על 89 הרצאות. בסיכום כולל, הוא קיבל 1.25 מיליון אירו. על ההרצאה ה"זולה" ביותר קיבל אלף יורו. על היקרה ביותר - 25 אלף. בממוצע, הוא קיבל כ-14 אלף יורו להרצאה. לאחר תשלום המסים, נותרו בידיו כ-7,300 אירו נטו לכל הרצאה. לצד זאת, הוא הרצה גם 237 פעמים ללא תשלום - בפני בתי ספר, קהילות ועמותות. לגבי שתי הרצאות עדיין לא מסר שטיינברוק דיווח מפורט. בתקשורת הגרמנית מתייחסים לכך בתור "העלמת מידע" מהבונדסטאג.

החומר שפירסם מעיד על כך שקיבל כסף ממוסדות שונים - חלקם חברתיים, חלקם עסקיים וכלכליים וחלקם פרטיים. כך, לדוגמה, במארס 2010 קיבל 15 אלף יורו על הרצאה שנשא בוועידה אזורית של מנהלי ה"דויטשה בנק". בפברואר 2011 קיבל סכום זהה על הרצאה בדאבוס בפני אורחי "בנק הרופאים והרוקחים". סכום זהה קיבל גם עבור הרצאה שהעניק בפורום של תאגיד ראיית החשבון "ארסט אנד ינג", במאי 2011.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ