מגפת זיופי תמונות באינטרנט של ההוריקן סנדי

מכריש ששוחה בכביש מוצף ועד גל שמכה בפסל החירות, החומדים לצון ניצלו את הסופה כדי לבדוק כמה רחוק יכול להתגלגל זיוף ברשת

ליטל לוין
ליטל לוין

למרות הנפח הפיסי והחדשותי העצום שלה הוא זוכה, כנראה שההוריקן סנדי אינו מרשים מספיק מול המצלמות. רחובות מוצפים וים גועש זה מרשים ומנוף תלוי מהקומה ה-70 זה לא רע, אבל מה להם ולסופה שהעיפה את ג'ודי גרלנד לארץ עוץ?

לעומת זאת, ברשת הצליחו "אוצרות ההמונים" להפיק כמה צילומים שערורייתיים ומסעירים במיוחד. לדוגמה: צילום של האף-די-אר (נתיבי איילון של מנהטן) עולה על גדותיו או בניין שחזיתו נתלשה בשדרה השמינית. אבל היו מי שלא הסתפקו בזה, או שמא רצו לבדוק כמה רחוק יכול להתגלגל זיוף לפני שייתפס. וכך החלה מגפת זיופי תמונות של הוריקן סנדי.

תמונה מזויפת של בניין שאיבד את חזיתו

אחת מן התמונות המזויפות, הלקוחה מסרט קצרים של קבוצת האמנים "סופרפלקס", מציגה סניף מקדונלד'ס מוצף, ובובה של רונלד מקדונלד מוטלת על הקרקע. באחרת, נראה כריש שוחה בכביש מהיר בניו ג'רזי. בתמונה שלישית לקח היוצר תמונה מהסרט האסוני "היום שאחרי מחר" ובה גל ענק מכה בפסל החירות. 

בעקבות הזיופים, פתח ביומיים האחרונים אלקסיס מדריגל מהמגזין אטלנטיק "חמ"ל אימות תמונות" מהוריקן סנדי. "הזיופים מגיעים בשלוש גרסאות", הוא מסביר, "תמונות אמיתיות שצולמו מזמן אבל החומדים לצון מציגים אותן כתמונות של סנדי, תמונות פוטושופ מזויפות לגמרי או תמונות ישנות שעברו עיבוד פוטושופ".

תמונה מזויפת של כריש שוחה באחד הכבישים המוצפים

באופן מפתיע משהו, אחת התמונות הפיוטיות ביותר שצולמו בסופה הזו דווקא תמונה אמיתית. "כל פרט בתמונה הזו אומר זיוף", כתב מדריגל על צילום שבו נראית קרוסלת סוסים מוארת ברובע ברוקלין צפה על פני המים. מדריגל השיג אישור מהצלמת, מעצבת ספרים בשם אנה דורפמן, שצילמה את התמונה דקות לפני שהתפנתה למקום מבטחים.

תמונה אמיתית של קרוסלת סוסים שנסחפת בזרם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ