סערה בפולין בעקבות דיווחים על חומר נפץ במטוס הנשיא לשעבר שהתרסק

הממשלה הכחישה את הדיווח, אולם רבים סבורים כי הסיבה האמיתית להתרסקות מטוס הנשיא לשעבר לך קאצ'ינסקי ב-2010 מוסתרת

רומן פריסטר
ורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פריסטר
ורשה

"רצח של 94 בני אדם זה פשע שאיננו יכולים לעבור עליו בשתיקה", אמר היום (שלישי) ראש מפלגת האופוזיציה בפולין "חוק וצדק", ירוסלב קאצ'ינסקי והאשים את הממשלה בניסיון לטשטש את האמת על הסיבות האמיתיות להתרסקותו של המטוס הנשיאותי בסמולֶנסק, באפריל 2010. האופוזיציה הלאומנית מזמן גורסת כי לא מדובר באסון מקרי, אלא במעשה חבלה מכוון וחלק גדול של הציבור נוטה לתת אמון בגרסתה. הפעם הסתמך מנהיג "חוק וצדק" על ידיעה מרעישה שפורסמה אתמול בביטאון האופוזיציה "ז'אֶצ'פוֹספוֹליטָה", לפיה מצאו חוקרים פולנים במושבים של המטוס ההרוס חומרי נפץ מסוג ניטרוגליצֶרין וטרוֹטיל. הממצאים נמסרו כביכול כבר לפני שבועיים לידיעת התביעה הכללית כאן, אך זו העלימה את הדו"ח מדעת הקהל.

בערבו של יום שני נסוגו עורכי העיתון מהקביעה החד-משמעית והודיעו כי "לא בטוח שהאבקה שנמצאה בשרידי המטוס היא באמת ניטרוגליצרין וטריטול". נוסף על כך, ממשלת פולין הכחישה כי אכן נמצאו חומרי נפץ במסוק. תהיה האמת אשר תהיה, הפרשה גורמת לסערה ציבורית ברחבי המדינה.

מאז אסון המטוס בו טסו נשיא פולין דאז לך קאצ'ינסקי (אח תאום של ירוסלָב) ומלוויו לטקס לזכרם של 20 אלף קצינים פולנים שבעת מלחמת העולם השנייה נרצחו בידי הסובייטים, משמשת הפרשה אחד הנושאים העיקריים בעימות בין "חוק וצדק" לבין ראש הממשלה דונאלד טוּסק. האופוזיציה מאשימה אותו במסירת החקירה לידי מומחים רוסיים שהכינו דו"ח שקרי. לאמיתו של דבר, נבע העניין מהוראות החוק הבינלאומי. כעבור שבועות אחדים, כתוצאה של הידברות עם שלטונות מוסקווה, הורשו גם נציגי התביעה הכללית הפולנית לבקר במקום ההתרסקות ולבדוק את שרדי ה"טופולוב-154". שתי המשלחות הבודקות לא הזכירו אפשרות של חבלה באמצאות חומרי נפץ. אולם רק בחודש שעבר ניתנה גישה למקום גם למדענים פולנים מהמעבדה המרכזית הפלילית ואלה הם שמצאו כביכול את שרידי הניטרוגליצֶרין והטריטול. גרסת האופוזיציה בדבר חבלה מכוונת קבלה חיזוק נוסף.

הריסות המטוס שהתרסק בסמולנסק, באפריל 2010צילום: אי-אף-פי

את חקירת האמת מסבך מותו הפתאומי של טכנאי מטוס "יאק" הקטן שהטיס עיתונאים ונחת בסמולנסק כשעה לפני התקרבותו של המטוס הנשיאותי. האיש האזין לשיחות של מגדל הפיקוח בשדה התעופה עם טייסי ה"טופולוב". גופתו נמצאה בתחילת השבוע במרתף ביתו. הרופאים והמשטרה קבעו כי הוא התאבד, אך איש לא הצליח לברר מדוע שלח יד בנפשו. עתה יש שקושרים את מותו בגילויים המסעירים שפרסם היומון "ז'אֶצ'פוֹספוֹליטָה".

אין ספק כי יש רגליים לטענות האופוזיציה על רשלנות הממשלה בהכנת הטיסה לסמולנסק. מזמן אומתה ההאשמה כי צוות המטוס הממלכתי לא היה מאומן דיו. גם תהליך זיהוי הגופות לאחר ההתרסקות היה רשלני, ונעשו בו טעויות רבות. חלק ממשפחות ההרוגים תבעו בדיקה חוזרת אחרי הטסת הגופות לקבורה בוורשה. הממשלה משכה את הפעולה משך קרוב לשנתיים. אחרי הוצאת הגופות מקבריהם בחודש שעבר הסתבר כי הבודקים שגו שגיאות חמורות בזיהוי. לנשיא פולין האחרון בגולה, רישָרד קאצ'ורובסקי, נערכה כאן קבורה ממלכתית, אך הסתבר, כי בקברו נמצאה גופתו של אדם אחר. גם גופתה של הגיבורה הלאומית אנה ואלֶנטינוביץ' ממנהיגות מרד "הסולידריות", הוחלפה בשגגה בגופת אישה אחרת. עד כה איש לא נתן את הדין על חילול זכרם. מוקדם לקבוע כיצד יתגלגלו העניינים מעתה והלאה, אך אין ספק כי הצירוף האומלל של הטעויות ושל השמועות פגע פגיעה קשה באמינותה של הממשלה המכהנת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ