העצמאות הקטלאנית – נבואת שקר?

ארתור מאס, נשיא קטלוניה, נחוש לפעול לעצמאות האזור בעל הכלכלה החזקה. תומכיו רואים בו פטריוט אמיץ, מתנגדיו סבורים שאינו מודה בהידרדרות המצב

רפאל מינדר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפאל מינדר, ניו יורק טיימס

לארטור מאס, נשיא קטלוניה, יש מסר ברור למדריד: שהוא רציני באיומו לאפשר לתושבי האזור, שכלכלתו היא החזקה ביותר בספרד, להחליט בעצמם במשאל עם אם להישאר חלק מספרד או לפרוש ממנה. בעצם, כך אמר בראיון שנערך לפני שבועות אחדים: הוא עצמו יצביע בעד עצמאות קטלוניה אם ההזדמנות תקרה בדרכו. "האידיאל שלנו הוא להיות חלק מארצות הברית של אירופה", הוסיף.

דיבורים מהסוג הזה הביאו את מאס בן ה‑56 לקו הקדמי של הפוליטיקה הספרדית, והפכו אותו לכאב הראש הפנימי הגדול ביותר של ראש הממשלה מריאנו רחוי, המתמודד עם בעיות מכל הצדדים - עליו לרצות את דרישות האיחוד האירופי לעשות סדר בכלכלת ספרד מצד אחד, ואת דרישותיהם של המחוזות השונים, כולל קטלוניה, מצד שני.

השאלה העיקרית שמאס, פוליטיקאי אלמוני יחסית שנבחר לנשיא קטלוניה לפני שנתיים, מציב בפני רחוי ושאר חלקי ספרד, היא עד לאן הוא יהיה מוכן להרחיק לכת, במה שעלול להיות האתגר החשוב ביותר למדינה ריבונית באירופה מאז התפרקות יוגוסלוויה בשנות ה‑90.

מאס אינו אומר דברים בעלמא. אם תזכה בעצמאות, הדירוג של קטלוניה ­ שאוכלוסייתה מונה 7.5 מיליון תושבים וכלכלתה (260 מיליארד דולר) היא כמעט בגודל כלכלת פורטוגל, יציב אותה לפני יותר מתריסר מדינות החברות באיחוד האירופי. ואולם, כמו רוב מחוזות ספרד, היא נתונה ללחץ פיננסי גדול ומעוניינת בהסכם טוב יותר עם מדריד.

ייתכן שאיומיו של מאס הם חלק מהמשא ומתן, ואפשר שהוא פועל נגד מדריד בשיטה שבה פעל כדי להשיג יחס אוהד מבריסל, כלומר, הטענה שקטלוניה ­ שיש לה שפה וזהות משלה ­ היא פשוט "יותר מדי גדולה", ואם תיפול, יהיו לכך תוצאות הרות-אסון שאיש אינו רוצה לראות. לפני כמה שבועות הגבירה ממשלת קטלוניה את הלחצים, והודיעה שלא תוכל לשלם בזמן את תשלומי ספטמבר בעבור שירותים בסיסיים כמו בריאות.

הצרה היא שממשלת רחוי, שבגלל הלחצים שמופעלים עליה שוקלת גם היא לבקש סיוע אירופי, לא תוכל להיענות לדרישות קטלוניה בלי להגביר את המתח עם מחוזות אחרים השרויים בקשיים. הסיבה לכך היא מערכת המסים הספרדית, שלפיה מחולקות ההכנסות מהמחוזות העשירים בין המחוזות העניים יותר.

ההאשמות נשמעות משני הצדדים. לדעת קטלוניה, מדריד סחטה ממנה את משאביה הכספיים, ואילו מדריד מאשימה את קטלוניה ­ כמו את רוב המחוזות בספרד ­ בניהול כושל של הספרים. בראיון שנערך לפני מספר שבועות, בבניין הממשלה הקטלוני השוכן בארמון מימי הביניים, דיבר מאס ללא כל חרטה כלשהי כיצד הוא מערער עוד יותר את ביטחונם של משקיעים, שכבר מטילים ספק ביכולתו של רחוי לעמוד במטרות הגירעון שעליהן הוסכם ולנקות את הבנקים בספרד. במקום זאת, הוא טען, רחוי הוא זה שמאלץ את קטלוניה לבחור בדרך ההתבדלות אחרי שדחה מכל וכול את דרישותיה. "כשאתה מקבל ‘לא' ברור, אתה נאלץ לשנות כיוון", הוסיף מאס.

למרות שהוא מודה כי אין ביטחון שקטלוניה תצליח לאלץ את מדריד לקבל את תנאיה, הוא טוען כי "התרחיש הגרוע ביותר הוא לא לנסות, והתרחיש שבא מיד אחריו הוא לנסות ולא להצליח". עצתו לרחוי היא להתחיל בהפעלת התוכנית לרכישת אגרות חוב, שעליה המליץ הבנק המרכזי האירופי בהקשר להצלת ספרד. לדבריו, למימון האירופי, בצורת סובסידיות במיליארדי דולרים שהתקבלו מאז שספרד הצטרפה לאיחוד האירופי ב‑1986, כבר היה תפקיד חשוב בהתפתחותה של ספרד.

"בעיותיה של ספרד עולות כעת על יכולותיה, ולכן היא זקוקה לעזרה", אומר מאס. "אם אין לך ברירה ואתה מוכרח לבקש שיצילו אותך, עדיף שזה יקרה מוקדם ככל האפשר". ואולם, כשהוא נשאל מה יהיה מצבה של ספרד ללא קטלוניה, שהיא המנוע התעשייתי שלה, מאס איננו מוטרד. "ספרד ללא קטלוניה לא תפשוט את הרגל, אבל תהיה מוגבלת יותר".

מאס, כלכלן במקצועו, הוא בן למשפחה בעלת קשרים למגזרי הטקסטיל והמתכת, שהיו אחד המנועים החשובים להתפתחות האזור אחרי המהפכה התעשייתית. הוא למד בבית ספר צרפתי בברצלונה ולאחר מכן למד אנגלית, וכתוצאה מכך הוא תופעה נדירה בנוף הפוליטי הספרדי, מנהיג רב-לשוני.

הוא טיפס בסולם הפוליטיקה הקטלונית אחרי קריירה ארוכה כעובד מדינה בצלו של פוליטיקאי אחר, ג'ורדי פוג'ול, שניהל את קטלוניה יותר מ‑20 שנה. למרות שלא היה אלמוני במחוז, מאס הפתיע השנה אפילו יודעי דבר במפלגתו בצורה שבה התעלם מכל האזהרות וקרא תיגר על רחוי.

"כולנו ידענו שמאס הוא טכנוקרט יעיל ואחד המנהלים הכי טובים שיש לנו, אבל אני חושב שלא רבים ציפו שיתנהג באומץ רב כל כך ובפטריוטיות כזו", אמר ז'וזפ מריה וילה ד'אבאדאל, אחד מראשי העיריות בקטלוניה וחבר במפלגתו של מאס "קונברזנסיה אי אוניו". מאס טוען כי פעילותו למען התבדלות "אינה נובעת משאפתנות אישית", והוא מדגיש שיפרוש מהפוליטיקה אחרי שקטלוניה תקבל את עצמאותה. הוא נשוי ואב לשלושה ילדים.

למרות שלקטלוניה צפוי מאבק קשה אם תרצה להצטרף לאיחוד האירופי, בעיקר נוכח התנגדותה של מדריד, מאס אומר שבריסל הוכיחה ב‑20 השנים האחרונות, מאז קריסת ברית המועצות, כי היא מסוגלת להתאים את עצמה לבקשות דרמטיות יותר ולבעיות לאומיות בלתי צפויות.

הוא כבר החל לתרגם את המלים למעשים. זמן קצר לאחר שרחוי דחה את דרישותיו בתחום המסים, מאס הכריז ב‑11 בספטמבר, אחרי עצרת המונים בברצלונה, על בחירות מוקדמות בקטלוניה והן ייערכו ב‑25 בנובמבר, שנתיים לפני המועד המקורי. בחירות אלה עלולות להפוך למשאל עם בלתי רשמי בשאלת העצמאות בהתאם לדרישתם של מאות האלפים שהשתתפו בעצרת כי בקטלוניה תוקם מדינה אירופית חדשה.

בעקבות העצרת מקווים מאס ומפלגתו הלאומנית לזכות בהישגים משמעותיים בבחירות, והם מנסים לשכנע את הקטלונים שמאס הוא האיש שיוכל להביא לביטול תלונותיהם על שליטתה של מדריד. "עוררנו תקווה גדולה בחלק גדול של החברה שלנו", קובע מאס. ואולם, דברים כאלה מעוררים גם ביקורת רבה על מאס מצד פוליטיקאים במדריד ומנהיגים אזוריים אחרים, המגנים את ניסיונה של קטלוניה לחרוג מהשורה בתקופת משבר.

רחוי הצליח עד כה להתרחק מהפולמוס, אך פוליטיקאים שמרנים אחרים מזהירים מפני צעדי תגמול. סגן ראש הממשלה הזהיר לפני שבועות אחדים את מאס כי מדריד תשתמש בכל הכלים המשפטיים הזמינים לה כדי למנוע הצבעה על עצמאות קטלוניה, העלולה להיות מנוגדת לחוקת ספרד.

אחרים מאשימים את מאס בניצול ההתנצחות עם מדריד כדי להטיל את האחריות לבעיותיה הכלכליות של קטלוניה על רחוי, ולהסיח את דעת המצביעים מהליקויים של ממשלתו, כולל כישלונה לעמוד ביעד הגירעוני שהציבה לעצמה בשנה שעברה.

לפני שבועות אחדים אמר פרה נאווארו, מנהיג המפלגה הסוציאליסטית הקטלונית ויו"ר האופוזיציה שמאס הוא "נביא שקר" המדבר על הארץ המובטחת, במקום להודות שכיום מצבה של קטלוניה "גרוע יותר מאשר היה לפני שנתיים", כשמאס נכנס לתפקידו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ