השלטון בבחריין נאבק במתנגדיו: אסר קיום הפגנות

ההחלטה זוכה לביקורת ממדינות המערב, שקיוו להחיל רפורמות בנסיכות. זהו הצעד הקיצוני ביותר שנקט השלטון נגד מתנגדיו מאז החלת הממשל הצבאי

איאן בלק, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איאן בלק, גרדיאן

בחריין סופגת ביקורת בינלאומית ביממה האחרונה, בעקבות החלטתה לאסור מחאות נגד השלטון ולפתוח בהליכים משפטיים נגד קבוצות אופוזיציה שיארגנו הפגנות.

ההוראה, שעליה הודיע משרד הפנים במנאמה אתמול (שלישי) היא הצעד הקיצוני ביותר שנקט השלטון לריסון התסיסה בממלכה, מאז החלת הממשל הצבאי בשנה שעברה.

היוזמה היא בבחינת מהלומה למדינות המערב, שקיוו לאזן את האינטרסים הכלכליים והאסטרטגיים שלהן עם רצונן לעודד החלת רפורמות שקטות בבחריין - הנסיכות שמונה 525 אלף נפש.

מפגינים מתנגדי המשטר מחזיקים פצצות וחוסמים כביש במנאמה, השבועצילום: אי–פי

ממשלת בחריין הסכימה להתפשר עם דרישות האופוזיציה ואף העניקה סמכויות רבות יותר לפרלמנט, ואולם צעדיה לא מספקים את קבוצות האופוזיציה, הדורשות שמשפחת המלוכה תרפה את ידיה ממוסרות השלטון.

שר הפנים, שייח רשיד אל כליפא, אמר שהמדינה לא תפגין עוד סובלנות כלפי "המשך הניצול לרעה" של זכות חופש הביטוי וההבעה. הוא ציין שהשלטונות יפעלו ב"באמצעים חוקיים" נגד אלה הקוראים להשתתף בעצרות או התכנסויות בלתי חוקיות.

פרשנים סבורים שהיוזמה מעידה על מחלוקת והיסוסים בתוך הממשלה. "אין פתרון פוליטי באופק", סבור עורך העיתון אל-ווסאת, מנסור אל-ג'מרי. הוא צופה שבעקבות ההחלטה "יהיו מעצרים המוניים, גם בכירים ייכנסו לבתי כלא".

פרק האביב הערבי היה קצר בבחריין והסתיים בחודש מארס, לאחר שסעודיה ומדינות מפרץ אחרות התערבו להשבת הסדר על כנו. מאז פרוץ המהומות בפברואר 2011, נהרגו בבחריין יותר מ-50 בני אדם בעימותים עם כוחות הביטחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ