הפלסטינים בסוריה חצויים בין המורדים למשטר

מתנגדי המשטר הודיעו על הקמת חטיבה מיוחדת במחנה הפליטים הפלסטיני ירמוק, כדי להיאבק בתומכי אסד הפועלים בו

ג'קי חורי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
רויטרס

המורדים בסוריה הודיעו אתמול שהקימו במחנה ירמוק באזור דמשק חטיבה לוחמת של פלסטינים התומכים בהם, כדי שייאבקו בפלסטינים תומכי הנשיא בשאר אסד.

כ‑150,000 פליטים פלסטינים מתגוררים במחנה ירמוק, מתחם רחב-ידיים, עמוס בבנייני בטון. הפליטים גרים יחד, אבל נחלקים לשני מחנות עוינים: חלקם תומכים באסד, ואילו אחרים נלחמים בשורות המורדים להפלת השלטון.

"חימשנו פלסטינים שמוכנים להילחם והקמנו את 'חטיבת הסערה', המורכבת אך ורק מחיילים פלסטינים", מספר קצין בצבא סוריה החופשי, ומוסיף: "המשימה שלהם תהיה לפקח על מחנה ירמוק".

המורדים באידליב, אתמול. מגייסים פלסטינים למאבקצילום: רויטרס

על פי התוכנית של המורדים, החטיבה הפלסטינית החדשה שהקימו תתקוף לוחמים מירמוק הנאמנים לאחמד ג'יבריל, מפקד החזית העממית לשחרור פלסטין – המפקדה הכללית, הנהנית מחסותו של אסד. לטענתם, אנשיו של ג'יבריל מתנכלים לתושבי המחנה ותוקפים את לוחמי הצבא הסורי החופשי.

אחד ממפקדי המורדים במחנה טוען כי אחדים מלוחמי החזית העממית ­- המפקדה הכללית כבר מסרו את נשקם למורדים. הוא קרא לאחרים ללכת בעקבותיהם ואיים שאנשיו ירצחו  תושבים המזוהים עם אסד.

אתמול בבוקר התפוצץ חומר נפץ בירמוק מתחת למכוניתו של קולונל בצבא הממשלה, אך הוא לא היה ברכב ולא היו נפגעים. עוד לא ברור אם היה זה פיגוע בחסות המורדים הפלסטינים. 

בסוריה חיים כחצי מיליון פליטים פלסטינים, רובם צאצאים להורים שברחו אליה לאחר הקמת מדינת ישראל. המשטר הסורי הציג עצמו מאז ומתמיד כתומך במאבק הפלסטיני, וכן סייע לארגוני טרור פלסטינים. אולם המרד בסוריה גרם לפילוג בקרב האוכלוסייה הפלסטינית במדינה, כשרבים מהפליטים הצטרפו להפגנות נגד אסד. בתחילת השנה אף סגר חמאס את המשרדים שלו בדמשק.

מאז תחילת הלחימה בסוריה, במארס שעבר, נהרגו יותר מ-36 אלף בני אדם, מתוכם יותר מ-25 אלף אזרחים – כך לפי נתונים עדכניים שפרסם אתמול המוקד הסורי לזכויות אדם. אנשי המוקד מסבירים כי למספרים האלה יש להוסיף עוד אלפי נעדרים – אזרחים, חיילים ושכירי חרב של המשטר - שלגביהם אין מידע, וההערכות הן כי רבים מהם נחטפו ונרצחו.

בחודש האחרון נהרגו בסוריה יותר מ-430 איש. בארגוני זכויות האדם מזהים עליה דרמטית בכמות הקורבנות מאז אוגוסט, ומבהירים כי העם הסורי לא ניהנה מרגיעה במהלך חג הקורבן, למרות ההכרזה על הפסקת אש מצד המשטר והמורדים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ