מעגל דמים ברזילאי

באחרונה חלה עלייה חדה במקרי הרצח של שוטרים בסאו פאולו, ומומחים מעריכים כי גל זה נגרם כתוצאה מפעולות נקמה של ארגון הפשע הגדול במדינה

סיימון רומרו, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיימון רומרו, ניו יורק טיימס

אנדרה פרס דה קרבליו, שוטר ביחידה מובחרת של המשטרה, קם עם שחר בחודש מאי האחרון והתכונן לצאת מביתו. לאור קרניה הראשונות של השמש התרוממו שני רעולי פנים שארבו ליד מפתן הבית, ירו בו למוות, קפצו על אופנוע שחנה בצד ונעלמו במרחב האורבני והססגוני של סאו פאולו.

70 שוטרים נרצחו השנה בסאו פאולו, מדינת המחוז החזקה בברזיל. העלייה החדה במספר מקרי הרצח לעומת השנה שעברה (בשיעור של כמעט 40%) עוררה חששות בדבר חזרתו של "הקומנדו הראשון של הבירה" (PCC - Primeiro Comando da Capital), ארגון פשע שהיה אחראי להתקוממות של ארבעה ימים בשנת 2006, אשר במהלכה נהרגו כמעט 200 בני אדם.

מקורות רשמיים בסאו פאולו דחו חשדות, שלפיהן הארגון מעורב ברצח השוטרים, ואמרו כי מדובר בפעולות אלימות של ארגוני פשע שונים למדיניות היד הקשה שנוקטת המשטרה באחרונה. ואולם, מומחים וגורמים במשטרת סאו פאולו טוענים כי מדובר בפעולות נקמה מכוונות של הארגון.

מעצר חשודים בסאו פאולוצילום: אי-אף-פי

"אנו עדים להתפתחות של מלחמה בעצימות נמוכה בין המשטרה לבין ארגון הפשע החזק בברזיל", אומרת קאמילה נוניס דיאד, סוציולוגית במרכז לחקר האלימות באוניברסיטת סאו פאולו, "סדרת פעולות הנקמה מעידה על התפתחות סכסוך שעשוי להימשך תקופה ארוכה".

בעשור האחרון נחלו הרשויות כמה הצלחות לא מבוטלות במלחמתן בפשיעה בעיר, אולם השנה חלה עלייה חדה במספר מקרי הרצח. העיר אמנם נחשבת לבטוחה מבעבר, אולם בחודשים האחרונים שוטף אותה גל פשיעה חדש. לא מדובר רק במקרי רצח, אלא גם באונס ובשוד מזוין.

מרבית רציחות השוטרים אירעו בעיר סאו פאולו עצמה, שבה מתגוררים 20 מיליון מתוך 40 מיליון תושבי מדינת המחוז. בכמה מהתקריות נורו שוטרים שהוזעקו לאירועי שוד מזוין, ובאחרות נרצחו שוטרים שפרשו באחרונה מהשירות.

גל מקרי הרצח החריד רבים מתושבי העיר. לשם השוואה, בארה"ב, שאוכלוסייתה 314 מיליון בני אדם, נרצחו 56 שוטרים בשנת 2010. העובדה שמספר שוטרים גדול מזה נרצח בשנה אחת במדינת מחוז אחת בברזיל היא שמיקדה את החשדות ב‑PCC, שהוקם בשנת 1993 בעקבות מרד אסירים בבתי הסוהר הצפופים של סאו פאולו. האסירים התקוממו בתגובה לטיפול כושל של הרשויות בכל הנוגע להתפרעויות אסירים בכלא קראנדירו בשנת 1992, שבהן נהרגו 111 מהכלואים.

בשנת 2006 היה הארגון אחראי להתפרצות מהומות אלימות ברחובות סאו פאולו, שבהן הוצאו להורג שוטרים. מאז שמר הארגון על פרופיל נמוך והתמקד בסחר בסמים. לדברי מקורות רשמיים בסאו פאולו, עדיין לא נמצאו ראיות המקשרות את ה‑ PCCלעלייה במספר רציחות השוטרים השנה. אולם, אחד העיתונים המרכזיים בבירה דיווח באחרונה כי בדו"ח שחובר בידי סוכנות המודיעין הפדרלית של ברזיל (ABIN), הובע חשש מהאפשרות שגל רציחות השוטרים בידי הארגון רק יילך ויתעצם.

הממונה על ביטחון הציבור בסאו פאולו, אנטוניו פררה פינטו, מתח ביקורת חריפה על הדו"ח. "לסוכנות אין די ידע וניסיון בתחום", הוא אמר. לדבריו, ה‑PCCהוא אמנם ארגון פשע רב עוצמה, אולם מעשי הרצח בוצעו בעיקר בידי סוחרי סמים אחרים ובהם פושעים קטנים ועבריינים משולי החברה. "ה‑PCC מתעסקים יותר בסחר בסמים מאשר בעימותים עם השלטונות", הוסיף.

הסוכנות הפדרלית לא הגיבה לטענותיו. עצם קיומו של ה‑PCC הוא סוגיה רגישה בברזיל, ובמיוחד בסאו פאולו, מדינת המחוז העשירה, שבמערכת בתי הסוהר שלה התרחשו ליקויים ביטחוניים חמורים ביותר. ראשי הארגון ממשיכים לפעול מתוך הכלא. הם מנהלים את עסקיהם באמצעות תקשורת סלולרית, ומעבירים מידע במכשירי דיסק-און-קי שמוברחים אל מחוץ לכותלי בתי הסוהר.

כ‑1,300 חברי הארגון פזורים בכל רחבי העיר סאו פאולו, כך פורסם בכתבה בעיתון מקומי המבוססת על דו"חות משטרתיים. תמורת דמי חבר חודשיים מספק הארגון ייצוג משפטי וקצבה חודשית למשפחת העבריינים במקרה של מעצר או עונש מאסר ממושך.

בדומה להתנהלות של חברות מסחריות גדולות, ששואפות למקסם את יעילותן ורווחיהן, מציב לעצמו הארגון יעדים עסקיים מפורטים בתחום הסחר בסמים. בנוסף, הוא מרחיב את פעילותו בתחום הלבנת ההון. לדברי הרברט טשיירה מנדש ממשרד התובע הכללי, שחוקר את ה‑PCC זה יותר מעשור, לארגון מבנה של עסק זכייני.

במאי הסתמנה נקודת מפנה מסוימת בתדמית הארגון, בשעה ששלושה שוטרים מיחידת המבצעים המיוחדת ROTA נעצרו אחרי שעד ראייה תיאר כיצד עינו אדם שנחשד בחברות בארגון. בהמשך נרצח הקורבן, ועמו עוד שישה חשודים בהשתייכות ל‑PCC, וארגוני זכויות האדם בברזיל מתחו ביקורת חריפה על המשטרה, אחרי שהצטברו עדויות על הוצאות להורג של עבריינים בידי שוטרים.

כפעולת נקמה הורה הארגון לפעיליו לעקוב אחר שוטרים ולהוציאם להורג לאחר שעות העבודה, לעתים קרובות לעיני בני משפחותיהם, זאת לפי עדות מצולמת של שוטר מבוהל. מעגל הדמים הלך והתרחב בשבועות האחרונים ושמונה חשודים בהשתייכות ל‑PCCנרצחו בספטמבר על ידי סוכני ה‑ROTA. גרהם דניר ויליס, חוקר מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס, המתמחה באלימות משטרתית ובארגוני פשיעה, תיאר את צוות השוטרים כ"כוח מיוחד ומיומן, אבל לא בהכרח ממושמע".

אף אחד מ‑40 אנשי הכוחות המיוחדים שהיו מעורבים בתקרית בחודש שעבר, שאותה הגדירו הרשויות "עימות", לא נפצע באותו יום. ואולם, שבועיים בדיוק לאחר מכן איבדה היחידה המשטרתית את אחד מסוכניה, פרס דה קרבליו, שנורה למוות ב‑27 בספטמבר לפנות בוקר. תוקפיו, בדומה לעשרות חשודים אחרים ברצח שוטרים בסאו פאולו השנה, עדיין לא נתפסו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ