תערוכה נגד שוביניזם

נהגות ארגנטינה מרימות את הראש

מתוך 20 אלף נהגי אוטובוס בבואנוס איירס, מספר הנהגות הוא לא יותר מכמה עשרות. תערוכת צילום מנסה לשנות את המצב ולהילחם בדעות הקדומות

לוגו ד-פ-א
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ד-פ-א
ד-פ-א

בבואנוס איירס, בירת ארגנטינה, עובדים יותר מ-20 אלף נהגי אוטובוס. אולם, מספר הנשים המועסקות כנהגות אוטובוס במטרופולין זה, שבו מתגוררים יותר מ-12 מיליון בני אדם, אינו עולה על 20. אחת הסיבות לפער זה בין נשים לגברים הוא היחס לנהגות במדינה, שעה שנשים רבות מתלוננות כי גברים מעירים להן הערות פוגעניות כמו "לכי להדיח כלים" בזמן שהן נוהגות.

הצלמת ססיליה אסטז'ס החליטה לפעול לשינוי המציאות והדעות הקדומות. בתערוכתה "נשים ליד ההגה", היא מראה נשים וכלי רכב באור אחר. בתצלומיה הנשים נראות בטוחות בעצמן: אשה צעירה עומדת ליד האופניים החשמליים שלה, אחרת נשענת על מכונית פיאט ישנה במוסך.

"גברים תמיד מסתכלים עלי בפליאה כשאני נוהגת בשברולט הישנה שלי", אומרת אסטז'ס, בת 30. "כל יום אני שומעת הערה חדשה". בעקבות ניסיונה האישי החלה הצלמת לחפש נשים שמוכנות לאחוז בהגה בגאווה. לדבריה, במשך זמן רב נתפשה הנהיגה כעניין לגברים בלבד ו"קשה מאוד לשנות עתה את המצב".

מתוך התערוכה "נשים ליד ההגה"

גישה זו עדיין משפיעה על תחומים רבים בחיי המדינה שבדרום אמריקה הלטינית, שכיום עומדת בראשה אשה, הנשיאה כריסטינה קירשנר. "חברות האוטובוסים הן שמחליטות אם לקבל נשים לעבודה", מוסר דובר מטעם אגודת נהגי אוטובוסים UTA. "בעיני רבים זוהי עבודה גברית".

המצב אינו שונה גם בשאר מערך התחבורה הציבורית. לפי איגוד העובדים של הרכבת המקומית, מועסקות כיום 30 נהגות קטר בלבד. בחברת הרכבת התחתית מועסקים יותר מ-3,000 בני אדם, מתוכם רק כמה מאות נשים.

לדברי הדובר, נשים החלו לקבל עבודות חשובות ברשת הרכבת התחתית כמו נהגת קטר רק לפני 15 שנים. קודם לכן הן הועסקו כמעט אך ורק במכירת כרטיסים. נהגת המונית סילביה מסולטי מעריכה שפחות מאחוז אחד מעמיתיה בבואנוס איירס הן נשים. לדבריה, יש בסך הכול פחות מ-500 נהגות בלבד.

מסולטי, בת 52, אומרת שהיא לא מפחדת לעבוד כנהגת מונית, אף על פי שב‑25 שנות עבודתה היא נשדדה שלוש פעמים. "כיום בבואנוס איירס בכל מקום עלול לקרות לך משהו, בבית, בבנק, ברחוב, בין אם אתה גבר ובין אם אתה אשה", היא טוענת.

לדברי אסטז'ס, הדעות הקדומות של גברים על נשים מאחורי ההגה נשענות על כמה הנחות יסוד מוטעות. "הנהיגה מעולם לא היתה עניין גברי", היא מדגישה ומזכירה כי היתה זו ברטה בנץ שערכה ב-1888 את הנסיעה הארוכה הראשונה במכונית שהמציא בעלה. "התמונות שלי לא מראות כי נשים יודעות לנהוג. הנשים שצילמתי הן עצמאיות וחופשיות. הן מחליטות מה ייעשו בחייהן ושולטות בגורלן".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ