עשרות הקורבנות הנשכחים של "סנדי" בקאריביים

150 אלף בתים נהרסו בקובה, ובהאיטי הושמדו 70% מהיבולים, אך תשומת הלב התמקדה בניו יורק. "צרות של עניים אינן חדשות", נכתב באחד העיתונים

שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

מסך ה-CNN ריצד מאחורי כתפו של מגיש החדשות ברשת הלטינו-אמריקאית גלובו ביום שאחרי התנפלותה של סנדי בניו יורק. הכיתוב ברשת האמריקאית סיפר על כ-50 הרוגים. אולם אצלו באולפן דיברו על למעלה מ-120 קורבנות שגבתה סופת ההוריקן. כיצד נוצר ההפרש?

מדובר כמובן באלה שאיבדו את חייהם בשלב הראשון של הסערה, כאשר חלפה על פני מדינות הקאריביים וזכתה לתשומת לב מעטה בלבד בתקשורת הבינלאומית. וכך, החלה ביומיים האחרונים סופת התמרמרות, תחילה בטוויטר וברשתות החברתיות של אמריקה הלטינית, ואחר כך גם בכלי התקשורת, תחת הכותרת "הקורבנות הנשכחים של הקאריביים". צרות של עניים אינן חדשות, אמרו הפרשנים. רק כאשר הגיעה סנדי אל החוף האמריקאי, התעורר לפתע העולם. העיתון "לה נסיון" הרואה אור בקרקאס כתב אתמול: "כאשר ההוריקן הרג אנשים באמריקה הלטינית, סיפרו על כך בפינות מזג האוויר של העולם, במקרה הטוב. כאשר הגיע אל החוף המזרחי של ארצות הברית - הוא הפך לכותרות ראשיות".

ואכן, מראות ההרס הנורא והידיעות על הסבל האנושי הרב שנחתו על אזורים גדולים במדינות כגון קובה, האיטי, ג'מייקה או הרפובליקה הדומיניקנית, בימיה הראשונים של סנדי, לא זכו אף להתקרב לשפע הכיסוי סובב השעון שקיבלו הרחובות בדאון-טאון מנהטן. בקובה נהרסו או ניזוקו קשה יותר מ-150 אלף בתים, שכונות עוני שלמות עפו ברוח ורכושם הדל של הדיירים נסחף במים. הערכות ראשונות מדברות על הרס מוחלט של דרכים, גשרים, 1,400 עמודי טלפון שקרסו, ומערכות חשמל ומים ששותקו. כלכלתה הענייה של המדינה לא תוכל להתמודד עם משימות השיקום הנחוצות.

6 מתוך 6 |
נהר עולה על גדותיו בפור או פרינס שבהאיטיצילום: רויטרס
1 מתוך 6 |
רחובות מוצפים בסנטו דומינגו שברפובליקה הדומיניקניתצילום: רויטרס
2 מתוך 6 |
רחובות מוצפים בקובהצילום: רויטרס

בהאיטי, במחוזות שחרשה הסערה, הושמדו כ-70% מן היבולים, חיות המשק גוועו, ואל מאות האלפים שעודם חסרי בית מרעידת האדמה הקשה של שנת 2010, נוספו כעת עוד עשרות אלפים שבתיהם נהרסו ברוחות של סנדי ובגלי השיטפונות. שלטונות האי, חסרי אונים, מדברים על סכנת רעב בטווח הקרוב ועל אפשרות שמגפת הכולרה תתפרץ שוב בגלל התמוטטות השירותים הסניטריים במקומות רבים. אפילו מי שתייה קשה לספק לכל התושבים באי. מעבר ל-54 ההרוגים בסופה, שעליהם דווח, מחפשים בהאיטי אחר עשרות נעדרים אשר נסחפו במים ולא ידוע בשלב זה מה עלה בגורלם. גם בסנטו דומינגו, בירת הרפובליקה הדומיניקנית, נאלצו עשרות אלפים לפנות את בתיהם כאשר שכונות שלמות הוצפו במים, ולא ברור אם יוכלו לשוב ולהשתכן בהם בקרוב.

מנהל אזור אמריקה הלטינית מטעם הצלב האדום, חבייר קסטז'אנוס, אמר אתמול לאתר הבי-בי-סי בספרדית כי הוא "מבקש מהתקשורת העולמית להפנות את תשומת הלב של העולם גם לאזור הקאריבי, זה תפקידה. אסור להתעלם ולשכוח את מה שסנדי חוללה גם כאן. ההתעלמות של העיתונות הבינלאומית מקשה עלינו להשיג סיוע למדינות הלטיניות שנפגעו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ