נשיא צרפת: ביטחון היהודים הוא מטרה לאומית, ניאבק בנחישות באנטישמיות

בטקס זיכרון להרוגי מתקפת הטרור בביה"ס היהודי בטולוז, אמר פרנסואה הולנד כי יפעל לשקיפות מלאה ביחס לפערי המודיעין בחקירת המחבל מוחמד מראח

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, הגדיר אחר הצהריים (חמישי) את ביטחונם של יהודי צרפת "מטרה לאומית" והבטיח כי ארצו תמשיך ב"מאבק נחוש ביותר" נגד האנטישמיות בכל מקום, כולל כזו המופצת ברשתות החברתיות. הולנד אמר את הדברים במהלך עצרת זיכרון שהתקיימה בעיר טולוז להרוגי מתקפת הטרור שביצע מוחמד מראח בבית הספר היהודי "אוצר התורה" בעיר. באירוע נכחו כ-500 מוזמנים, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנהל בית הספר, יעקב מונסונגו, שאיבד את בתו מרים בפיגוע.

"יהודי צרפת צריכים לדעת שהרפובליקה תעשה הכל כדי להגן עליהם", אמר הולנד. הוא גם הבטיח כי ממשלת צרפת תפעל בשקיפות מלאה בכל הנוגע ל"פערי המודיעין" שהתגלו סביב חקירת מראח, שהספיק להרוג שבעה בני אדם באזור טולוז בטרם נורה למוות על ידי שוטרים בדירתו, אחרי מצור שנמשך שעות ארוכות.

"אנחנו חייבים ללמוד את כל הלקחים מהטרגדיה הזו ולרסק את מנגנוני הטרור כמה שיותר מהר", אמר הולנד בדברים שהביא העיתון "לה פיגארו". הולנד גם פנה לנתניהו ואמר: "כאן מולך, אני רוצה להזכיר עד כמה צרפת נחושה להילחם באנטישמיות. ביטחון היהודים בצרפת הוא מטרה לאומית. האנטישמיות אינה עניין יהודי אלא צרפתי". 

נתניהו אמר כי "אם היתה ניתנת לו (למראח) האפשרות, הרוצח הזה היה הורג את כל הילדים היהודים, כמו הנאצים בשנות הארבעים. בימים האפלים של הנאציזם, היו ממשלות אירופיות שלא נקפו אצבע כדי להילחם בשיגעון הזה, היום פרנסואה הולנד מדבר באופן ברור ופועל בעניין". בהמשך דבריו קרא נתניהו ליהודי צרפת לעלות לישראל, ובתגובה אמר לו הולנד: "מקומם של יהודי צרפת - בצרפת".

לפני כשבוע חשפה משטרת צרפת דו"ח ממנו עולה כי היו מספר מחדלים במעקב אחר מראח לפני שיצא למסע הטבח שלו בטולוז בחודש מארס. בדו"ח של יחידת המשמעת המשטרתית (IGPN), המשתרע על פני 17 עמודים, נאמר כי "נחשפו כמה כישלונות אובייקטיביים" ובהם בעיות תיאום בין יחידות שונות במשטרה ובמודיעין ביחס לאיום שהציב מראח. שר הפנים הצרפתי, מנואל ואלס, הבטיח ליישם במהירות את התיקונים הדרושים.

נתניהו והולנד בטקס בטולוז, היוםצילום: אבי אוחיון, לע"מ

מהדו"ח עולה כי יחידות משטרתיות והמודיעין הצרפתי עבדו בצורה ממודרת ולא שיתפו ביניהן מידע ביחס לחקירה. ביקורת חריפה נמתחת לשירות המודיעין (DCRI) הכפוף ישירות למשרד הפנים, משום ש"זיהה מאוחר מאוד את השינוי שחל בפרופיל של מראח". עוד נכתב בדו"ח כי למראח היו לפחות 15 הרשעות פליליות.

אתמול נועדו הולנד ונתניהו בארמון האליזה ודנו בסוגיית הגרעין האיראני. בפגישה חזר נתניהו על עמדתו כי יש להחמיר את הסנקציות ולא לאפשר לאיראן להתקדם לעבר פצצת גרעין. "הסנקציות הקיימות משפיעות על הכלכלה האיראנית, אך אין בהן די בכדי לעצור את תוכנית הגרעין", אמר. הולנד, שממשלתו תומכת בהשארת פתח לדיאלוג עם טהראן, השיב לנתניהו כי ארצו תתמוך בהחרפת הסנקציות "ככל שיידרש". לדבריו, איראן לא הוכיחה שתוכנית הגרעין שלה נועדה לצרכי שלום ולא הוכיחה כי אין בכוונתה לייצר נשק גרעיני. "אנחנו מקבלים את כל מה שאיראן עושה כדי לקדם מטרות גרעיניות אזרחיות", ציין הנשיא הצרפתי, "אבל ברגע שהיא פועלת לפיתוח גרעין צבאי, יש לנו חובה ללחוץ עליה כדי שתפסיק לעשות זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ