השחורים בעידן אובמה

הגאווה לא מחפה על האבטלה

במישור הסמלי, היותו של הנשיא בן למיעוט שנוא ומבוזה תורגש עוד שנים רבות. במישור המעשי, שנות אובמה בבית הלבן היו קשות עבור הציבור השחור

יעל שטרנהל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל שטרנהל

בחירתו של האדם השחור הראשון לנשיאות ארצות הברית היתה רגע היסטורי נדיר שסחף את הקהילה האפריקאית-אמריקאית בגל אדיר של שמחה, גאווה ותקווה. ארבע שנים מאוחר יותר, מה נותר מהאופוריה של 2008? האם לנשיאות של היתה השפעה ממשית על מצבם של השחורים באמריקה והאם הוא מימש את הציפיות שתלו בו?

ברובד הסמלי, אין ספק שלנוכחותה של משפחה שחורה בבית הלבן יש משמעות עצומה במאבק לשינוי התפישות הגזעניות הטבועות באמריקה הלבנה. אמנם ההתרגשות שליוותה את המראה של ברק ומישל אובמה נכנסים למעון נשיאותי שבנו עבדים שחורים שככה, אבל דווקא העובדה שאמריקה כולה מתייחסת כיום לכך שראש המדינה הוא בן למיעוט שנוא ומבוזה כעובדה מובנת מאליה היא-היא העדות לערכו של אובמה כסוכן של שינוי תרבותי.

פחות מחמישים שנה אחרי תום עידן ההפרדה הגזעית החוקית, למרבית הלבנים באמריקה עדיין קשה לקבל גברים שחורים בעמדות סמכות. במובן הזה, תרומתו של אובמה עצומה והשלכותיה יורגשו עוד שנים רבות; כל אימת שגבר שחור יתמודד על משרת ניהול מול גברים לבנים, מורשת אובמה תעמוד לזכותו. לציבור השחור, אובמה הוא לא רק מקור לגאווה קהילתית אלא גם מודל חשוב לחיקוי, המדגים לנערים הגדלים בשכונות עוני שגבר שחור יכול להיות נערץ ומצליח, גם אם הוא לא זמר ראפ עם חיבה לסמים קשים.

אובמה בעצרת בחירות. נזהר לזהות עצמו עם הציבור השחורצילום: אי-אף-פי

במישור המעשי, התשובה הרבה יותר מורכבת ורב-משמעית. שנות נשיאותו של אובמה היו שנים קשות מאוד בעבור הציבור השחור, שנפגע בצורה לא-פרופורציונלית מהמיתון הארוך. אחוז האבטלה בקרב השחורים גבוה פי שניים מאשר בקרב הלבנים, והצניחה בערך הנדל"ן של משפחות שחורות גם היא גבוהה במיוחד. שחורים תלויים יותר מלבנים במשרות בשירות הממשלתי, המחויב חוקית להעסקה שווה של בני כל הגזעים. לכן הקיצוצים בשירות הממשלתי, כמו גם מצבו הנואש של הדואר הפדרלי, למשל, שמעסיק המוני עובדים שחורים, משפיעים באופן עמוק על הקהילה. אמנם השיפור המורגש לאחרונה במצב הכלכלי מיטיב גם עם המיעוטים בחברה האמריקאית, אולם מרבית המצביעים השחורים של אובמה חוו את תקופת נשיאותו דרך הפריזמה של צניחה נמשכת ברמת החיים וחוסר ודאות קיצוני לגבי העתיד. התאוששות מלאה תתרחש, אם בכלל, רק בעוד כמה שנים, ובינתיים המציאות האפריקאית-אמריקאית בעידן אובמה היא של מאבק הישרדות יומיומי בכלכלה מקרטעת.

בנוסף, אובמה נזהר בארבע השנים האחרונות זהירות יתרה מלזהות עצמו עם הציבור השחור. הוא לא נקט שום יוזמה משמעותית שמטרתה המוצהרת היתה טיפול בבעיות הייחודיות לציבור השחור, ובמפגשיו עם קהלים שחורים בחר בחלק מהמקרים גם להשמיע ביקורת גלויה על התנהלותה של החברה האפריקאית-אמריקאית. אמנם מדיניות הפנים של אובמה נועדה להיטיב עם מעמד העובדים ומעמד הביניים ככלל, ולכן היא מסייעת גם לחלקים גדולים בקהילה השחורה. אולם בניגוד לביל קלינטון, שהוביל יוזמות לתיקון אי-הצדק ההיסטורי כלפי שחורים, אובמה עמד על המשמר במשך ארבע שנים כדי לא להיתפס כמי שמעדיף את האינטרסים של המיעוט ממנו בא.

אובמה עורר בכל רחבי העולם ציפיות בלתי ריאליות שמראש היה ברור כי יסתיימו באכזבה. עבור הקהל הביתי שלו, ההשפעה המועטה של תקופת שלטונו על מצבה של הקהילה אינה מיתרגמת לאכזבה מהאיש עצמו, אלא לתובנה מחודשת של העובדה הכואבת שהבעיות של אמריקה השחורה עמוקות ומושרשות מכדי שנשיא אחד יוכל לפתור אותן, ושבפוליטיקת הזהות המורכבת של אמריקה דווקא נשיא שחור יכול לעשות בשבילם פחות מנשיא לבן.

הד"ר יעל שטרנהל היא מרצה להיסטוריה אמריקאית באוניברסיטת תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ