דיוויד סמית, גרדיאן

סורק טביעות אצבעות מתוחכם פותח את הדלתות למשרדיו של ז'אן גטאבאזי בבית החולים בנימאטה, אחת מערי רואנדה. גטאבאזי אומר כי בחמש השנים האחרונות נסלל כביש, הוצבו עמודי תאורה והעסקים משגשגים בעיר זו שבה התבצע אחד ממעשי הטבח הנוראים ביותר ברצח העם של 1994. והוא יודע לזכותו של מי אפשר לזקוף את המהפך הזה. "פול קגאמה הוא איש מעולה", הוא אומר בגאווה. התיאור ‘גיבור' הולם אותו להפליא".

נשיא רואנדה פול קגאמה הקסים באופן דומה גם את טוני בלייר (האומר שהוא "מנהיג בעל חזון"), את ביל קלינטון ("אחד המנהיגים הגדולים ביותר בתקופתנו") ואת הווארד שולץ, מנכ"ל סטארבקס ששוכנע להשקיע כאן. הערצה כזו מעוררת את השאלה איזה כישוף מטיל המדינאי הקשוח הזה, בעל המראה החנוני והנעדר כריזמה ברורה, על מנהיגים מהמערב? ולמה הכריזמה הזו נשחקת והולכת?

כל דבר ברואנדה חייב להיבחן דרך משקפי רצח העם - מאה ימים נוראים שבהם נטבחו 800,000 גברים, נשים, ילדים ואף תינוקות. אין משפחה שנותרה ללא צלקות. קגאמה, שיצא מהיערות ונכנס לבירה קיגאלי בתור מפקד גרילה, היה זה ששם קץ לסיוט הנורא הזה ולדברי מעריציו, היטה את הכף לטובת פיוס במקום לנקמה. "אני לא בטוח שרואנדה היתה מתקיימת היום בלעדיו", אמר איש עסקים גולה.

ביל וצ'לסי קלינטון יחד עם נשיא רואנדה פול קגאמהצילום: אי–פי

במבט ראשון, לא קשה להבין מדוע מבקרים מתלהבים מרואנדה של קגאמה. כל ההפרעות הפוסט-טראומטיות נקברו בתת-המודע הקולקטיבי במשך יותר מ18 שנים, ועל פני השטח מתנהלים החיים כסדרם. המדרכות נקיות ומהכבישים נעדרות אותן מהמורות שהן הקללה של רוב מדינות אפריקה. לקיגאלי יצא שם שהיא העיר הבטוחה ביותר ביבשת, והיא מטפחת אותו בשקידה. עובדים בארגוני סיוע אמריקאים, יזמים ותיירים נוהרים לכאן ורואים גרסה של אפריקה שהיא גם ידידותית וגם אותנטית.

בעשר השנים האחרונות גדלה הנוכחות בבתי הספר היסודיים פי שלושה, תמותת הילדים פחתה בחצי, ומספר הנשים החברות בפרלמנט הוא, יחסית, הגדול ביותר בעולם. בשבוע שעבר נפתחה הספרייה הציבורית הראשונה במדינה, וחלונותיה הרחבים משקיפים ישירות על השגרירות האמריקאית. ז'אנט, רעייתו של קגאמה, סיירה בבניין המרווח שבנייתו עלתה 3.5 מיליון דולר, ושמעה ילדים בני 12 המדברים ברהיטות ונהנים מפרויקט "מחשב נייד לכל ילד", שצמיחתו כאן היא המהירה ביותר באפריקה.

אין זה פלא שמעלים את רואנדה על נס כדוגמה מעולה להצלחת עבודתם של תורמים. היא גם מהווה תגובה נוחה לספקנים, השואפים להקטין משמעותית את תקציב המשרד לסיוע בינלאומי. קגאמה, בן 54, נחשב לאיש של חזון, למייצג הנרטיב האפריקאי החדש, הבטוח בעצמו והמצליח כלכלית, שקבר את הפאסיביות ואת ההתקרבנות של העבר. יש גם כאלה שאומרים כי זה מפיג במידה רבה את רגשי האשם של המערב על שישב בחיבוק ידיים ולא מנע את רצח העם. "קלינטון ובלייר אולי חושבים על התקופה שבה כיהנו בשנות ה90 ותוהים: ‘כיצד יכולנו לפעול באופן שונה? והאם נוכל כעת לתקן את זה?'" העיר אחד המשקיפים.

ואולם, בשנים האחרונות גוברת והולכת הבנה אטית ומעוררת סלידה כי למנהיג המחמד האפריקאי, החביב על המערב, יש גם צד אפל. רואנדה של קגאמה, אומרים מבקריו, היא מדינה רודנית שבה נרמסות הדמוקרטיה וזכויות האדם ומתנגדי המשטר סובלים מרדיפות. בבחירות של 2010, שבהן קגאמה נבחר מחדש עם 93% מהקולות, לא הורשו להשתתף שלוש מפלגות אופוזיציה גדולות. שניים מראשיהן הושלכו לכלא והם עדיין מוחזקים בו.

גם השלישי, פרנק האבינזה מ"מפלגת הירוקים הדמוקרטית", נעצר לזמן קצר. הוא יצא לגלות לאחר רצח סגנו אנדרה קאגווה רוויסרקה, שגופתו נמצאה כשהיא כמעט ערופת ראש. "זה שבר את לבנו", נזכר האבינזה, ששב לארצו בחודש שעבר אחרי שנתיים בשוודיה. "הוא נהג לבוא אלינו הביתה ולאכול אצלנו והיה מקורב מאוד למשפחתי. זה היה מוות נורא. הלכתי לחדר המתים כדי להלביש אותו לקראת הקבורה. זה היה רגע אינטימי מאוד. מותו הרס אותנו אבל אנחנו חייבים להתעשת".

האבינזה, שקיבל איומי מוות לאחר פרישתו ממפלגת השלטון של קגאמה, "החזית הפטריוטית של רואנדה" (RPF), חש תסכול רב מהעובדה שהתורמים הבינלאומיים אינם לוחצים לכינון דמוקרטיה אמיתית במדינה. "אילו הקהילה הבינלאומית היתה נוקטת עמדה קשוחה יותר בנושא הדמוקרטיה, זה היה עוזר לנו מאוד", הוא אומר.

האבינזה קידם בברכה את "יוזמת המשילות האפריקאית" של בלייר לגבי רואנדה, אך הוסיף: "ביקשתי ממנו לבקש תמיד מהנשיא קגאמה לבדוק את הנושאים האלה: דמוקרטיה ופיתוח כלכלי הולכים יד ביד. אנחנו אומרים שרואנדה מוכנה לדמוקרטיה. טוני בלייר צריך לומר לו את זה. לא תיתכן דמוקרטיה במדינה שבה אין מפלגת אופוזיציה ואין חופש דיבור".

בשנים האחרונות נעצרו או נרצחו כמה עיתונאים, גנרל גולה ניצל מהתנקשות בחייו ביוהנסבורג, והסקוטלנד יארד הזהיר שני רואנדים, המתגוררים בבריטניה, כי "ממשלת רואנדה מסכנת את חייכם". דו"ח שפרסם לפני כשבועיים ארגון אמנסטי אינטרנשיונל הצביע על סדרת מעצרים לא חוקיים ועינויים שכללו שוק חשמלי. האם זו מקריות? ממשלתו של קגאמה דורשת שהתקריות האלה ייבדקו כל אחת לגופה. מבקריו מצרפים נקודה לנקודה ומוצאים דפוס התנהגות הכולל יחידות מוות הפועלות בחסות המדינה.

ז'אן בטיסט איסיטונדרווה, המזכיר הכללי של המפלגה הסוציאליסטית אימבראקורי, טוען כי יו"ר המפלגה שלו עונה בכלא. "כחבר במפלגה אופוזיציונית, חייך אף פעם לא בטוחים. פעמים רבות שומעים על מנהיגי מפלגות שנעצרו או נרצחו ואחרים שפשוט נעלמו או סובלים מרדיפות. זה אומר שכל מי ששייך למפלגה אופוזיציונית אינו יכול להרגיש בטוח".

בוניפאס טוואגירימאנה, סגן נשיא מפלגת הכוחות הדמוקרטיים המאוחדים, שמנהיגה עדיין מאחורי סורג ובריח, אומר: "הנשיא קגאמה הוא רודן. הוא פועל כאילו הוא עדיין מורד ביערות. הוא לא נשיא של המדינה כולה, רק של חברי RPF. הוא לא רוצה לפתוח את הנוף הפוליטי ולאפשר חופש ביטוי".

קגאמה הבטיח לפרוש מהשלטון ב2017, בתום הקדנציה השנייה שלו, אך טוואגירימאנה מטיל בכך ספק. "אולי הם ישנו את החוקה כדי שהוא יוכל להמשיך. אני חושב שהוא ירצה למשול 20, 30, או 50 שנה כמו רוברט מוגאבה".

אחדים מהמשקיפים טוענים כי ממשלת RPF קרועה בין אנשי צבא שמרנים ובלתי מתפשרים, הרואים את הדיכוי כמחיר קטן שיש לשלם בתמורה לשמירה על השלום בין בני הוטו לבני טוטסי, לבין אגף ליברלי יותר שרגיש לתביעות לדמוקרטיה. קגאמה, איש הצבא שהפך למדינאי, עושה מאמצים לשמירה על איזון בין שני הפלגים.

לאחרונה, הוא התייחס להכחשת השואה בתשובתו למבקרי ההגבלות על חופש הביטוי. "הם מדברים בעיקר על חוקים האוסרים את האידאולוגיה של רצח עם, שעליהם אני שמח מאוד להגן", אמר קגאמה בראיון לעיתון האמריקאי מטרו. "תושבי רואנדה אינם מוכנים לשאת קולות המעודדים חזרה לפלגנות האתנית, שהביאה לרצח העם לפני 18 שנים. מהבחינה הזו, אנחנו מגבילים את חופש הביטוי באותה דרך שבה אירופה מתייחסת להכחשת השואה כאל פשע. פרט לכך, רואנדה היא מדינה פתוחה מאוד וחופשית מאוד".

ממשלת רואנדה טוענת כי המערב אינו צריך לכפות את רעיונות הדמוקרטיה שלו על אפריקה. עם תומכיו של קגאמה נמנים ג'רלד מפיסי, מנכ"ל "המוסד לניהול ולהנהגה", שאמר: "הנשיא מנהל את המדינה כמו מנכ"ל חברה שמוודא כי כל מנהל נושא באחריות לאגף שלו. וזו הסיבה שלמרות היעדר המשאבים, עדיין קורים דברים. אני מאמין כי כדי שמדינת עולם שלישי תתפתח, נחוץ ארגון מסוים של האוכלוסייה. המערב מנסה ליישם את הסטנדרטים שלו בעולם המתפתח וזה לא הוגן".

כדי שרואנדה תישאר מעין סינגפור של אפריקה, המערב חייב להמשיך ולעצום את עיניו. אך נראה שהשנה המסכה נופלת סוף סוף. ביוני האשימו משקיפים מטעם האו"ם את קגאמה בהתערבות ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, שכנתו העשירה במינרלים. הם טענו שהוא תומך במורדים, שבראשם עומד מפקד מיליציה החשוד בביצוע פשעי מלחמה ובביצוע מעשי זוועה, כולל אונס המוני. ההוכחות שריכז ארגון Human Rights Watch תומכות בטענה הזו, שרואנדה מכחישה נחרצות.

לתורמים הבינלאומיים לא נותרה, לבסוף, ברירה אלא לנזוף בקגאמה. וכעת, יריביו מבית רוצים שהם יעשו צעד נוסף קדימה. טוואגירימאנה אומר: "בריטניה חייבת להפסיק את העברת הכספים שהיא מעניקה, כי הם משמשים לחימוש הצבא ולמימון המבצע בקונגו. במדינה שבה אין מערכת דמוקרטית, לא קשה להשתמש בכספים כראות עיניך. הכסף הזה משמש להריגת אנשים בקונגו, ובריטניה חייבת להפסיק להעניק אותו".

Human Rights Watch אינו חדל להיות קוץ בבשרו של קגאמה. החוקרת של הארגון, קרינה טרצקיאן, גורשה למעשה מרואנדה לפני הבחירות האחרונות. "פול קגאמה הוא דמות שמרתקת אנשים", היא אומרת. "הוא פיקח מאוד, וממשלות מערביות משתכנעות ממנו, ברוב עיוורונן, ומתעלמות מההתעללויות ומההתעלמות מזכויות האדם. אבל ב2010 אפילו ממשלת בריטניה נאלצה להודות שלא הכל בסדר. כעת אנחנו רואים כיצד מכונת יחסי הציבור של רואנדה מאבדת את העשתונות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ