8 שנות מאסר למנהיגת אופוזיציה ברואנדה

ויקטואר אינגאבירה הואשמה בקשירת קשר לפגוע במדינה באמצעות מלחמה טרור, וניסיון להציג את ממדי רצח העם כקטנים משהיו

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

בית המשפט העליון ברואנדה גזר על פוליטיקאית מובילה מהאופוזיציה שמונה שנות מאסר על מקרה הקשור לרצח העם שהתחולל ב‑1994. התיק נחשב למבחן לעצמאותה של המערכת המשפטית במדינה.

ויקטואר אינגאבירה, מנהיגת המפלגה הלא רשומה FDU-אינקינגי, הואשמה בשישה סעיפים והורשעה בשניים: קשירת קשר לפגוע במדינה באמצעות מלחמה וטרור; וניסיון להציג את ממדי רצח העם כקטנים משהיו. אינגאבירה טענה לחפותה. היא הואשמה בהעברת כספים למורדים מבני ההוטו ועל הצגת השאלה מדוע קורבנות מבני ההוטו אינם מופיעים באנדרטה לזכר רצח העם.

יותר מ‑800 אלף בני אדם נהרגו ברואנדה כאשר ממשלה ברשות בני הוטו עודדה מיליציות של אנשי שבט זה לצאת למסע רצחני באפריל 1994. הם רצחו בני טוטסי ובני הוטו שגילו התנגדות למעשיהם.

אינגאבירה, השייכת לבני הוטו, חזרה לרואנדה בינואר 2010 מגלות בהולנד כדי להתמודד בבחירות לנשיאות, אולם הדבר נאסר עליה משהואשמה בפשעים הקשורים להכחשת רצח העם. פול קגאמה, הנשיא המכהן, ניצח ניצחון מוחץ בבחירות. באפריל השנה החליטה אינגאבירה להחרים את המשפט בטענה כי "האמונה שלי במערכת המשפט התפוגגה".

איאן אדוארס, סנגורה הבריטי של אינגאבירה, טוען כי הראיות נגדה פוברקו וכמה מהאישומים מנוגדים לחוקת רואנדה. הוא גם הודיע כי אינגאבירה תערער על פסק הדין. "אינני מופתע, אבל אני מאוכזב. אני מאמין באמונה שלמה שהיה צריך לזכות אותה מכל סעיפי האישום", אמר לעיתונאים.

הקדנציה הסופית של קגאמה תסתיים ב‑2017. הוא הביא להתאוששות רואנדה מאז רצח העם ב‑1994 וזכה לשבחים על מאמציו להפוך את רואנדה עד 2020 למדינה בעלת הכנסה ממוצעת בהשוואה לעולם. אולם מבקרים מאשימים אותו בעריצות ובפגיעה בחופש הביטוי. הוא דוחה האשמות אלו מכול וכול.

אינגאבירה. העבירה כספים להוטוצילום: אי–פי

אינגאבירה נעצרה ב‑14 באוקטובר בטענה שחקירתו של מפקד מורדים לשעבר, העומד למשפט באשמת טרור, קשר אותה למעשים אלו. פיל קלארק, מרצה באוניברסיטת לונדון, סבור כי העמדת אינגאבירה לדין נועדה לשלוח מסר לקבוצות פוליטיות אחרות ברואנדה. "פסק הדין בהחלט מעורר חשש בקרב אלו שיתמודדו על הנשיאות בעתיד, שעלולים להיות מואשמים בהאשמות חמורות. הוא מזהיר מפלגות אחרות שאולי ירצו להתמודד בבחירות בעתיד".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ