העיתונאי היווני שנעצר: "שולטת כאן קליקה של מושחתים"

קוסטס וקסבניס הפך לסמל של המלחמה בשחיתות ומאבק למען חופש העיתונות ביוון אחרי שחשף רשימה של עשירים בעלי חשבונות בשווייץ

הלנה סמית, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלנה סמית, גרדיאן

"המשבר העמוק שבו נתונה הדמוקרטיה ביוון בא לידי ביטוי בצנזורה על העיתונות", כך אומר קוסטס וקסבניס, עורך מגזין שחולל סערה תקשורתית באתונה בימים האחרונים והפך לסמל של המלחמה בשחיתות.

וקסבניס, בן 46, נעצר לפני שבוע בידי משטרת יוון לאחר שחשף בשבועון התחקירים שאותו הוא עורך, HOT DOC, רשימה חסויה של 2,059 יוונים עשירים שהעבירו כספים לחשבונות בנק בשווייץ, שהממשלה עדיין לא פתחה בחקירה נגדם בחשד להעלמת מס אפשרית.

הרשימה הגיעה מטכנאי מחשבים שעבד בבנק בז'נווה, שנחשד בניסיון למכור אותה. היא ניתנה בתחילה לממשלת יוון על ידי שרת האוצר הצרפתית לשעבר, כריסטין לגארד, כעת יו"ר קרן המטבע הבינלאומית. אולם, משרד האוצר היווני לא פעל במשך שנתיים, והרשימה הודלפה לעיתון Hot Doc של וקסבניס.

העלמות מס נחשבות לאחד הגורמים להידרדרות של הכלכלה במדינה השרויה במשבר חוב עמוק. הימנעותן של ממשלות יוון מלפעול נגד המעלימים עוררה בקרב הציבור היווני את החשד שהאינטרסים של בעלי ההון קובעים את סדרי העדיפויות של חברי הפרלמנט והפוליטיקאים.

קוסטס וקסבניס לאחר מעצרו בשבוע שעבר צילום: אי-אף-פי

ביום חמישי האחרון הועמד וקסבניס למשפט והואשם בהפרת חוק הגנת הפרטיות. בתום דיון שנמשך 12 שעות, הוא זוכה בידי פאנל של שלושה שופטים. לאחר זיכויו, הוא אמר כי יוון נשלטת בידי קליקה של פוליטיקאים מושחתים, עושי דברם של אנשי עסקים ובעלי הון ששולטים בכלי התקשורת ומשתיקים אותם.

"אני משוכנע כי המערכת הפוליטית עשתה ככל שביכולתה כדי למנוע את פרסום הרשימה", אמר וקסבניס. אם היה מורשע בעבירה שיוחסה לו, היה נגזר עליו עונש של עד שנתיים מאסר וקנס של 30 אלף אירו. "לגארד מסרה רשימות דומות לממשלות גרמניה, צרפת ואיטליה, וכל אחת מהן פעלה כראוי וגבתה את הכספים שמגיעים לה. כאן מצהירים כל הזמן שיינקטו פעולות נגד מעלימי מס ואיש אינו עושה דבר מפני שברשימה מופיעים חברים של אנשים בצמרת השלטון", הוא אומר.

"ליוון יש בעיה גדולה, בעיה של דמוקרטיה" הוסיף העורך במשרדו שבמערכת המגזין. "היא נשלטת על ידי שילוב קטלני של פוליטיקאים, אנשי עסקים ועיתונאים שמחפים זה על זה. הם עורכים מדי יום שינויים בחוקים הקיימים או מחוקקים חוקים חדשים, במטרה להכשיר מעשים לא חוקיים".

נתח גדול מכלי התקשורת ביוון שייך לאילי הון וממומן בידי בנקים. לדבריו, אלה ניצלו את כוחם כדי להשתיק עיתונאים. "המצב טראגי. העם היווני מוצף בחצאי אמיתות, וזה גרוע יותר משקרים, משום שהן יוצרות רושם משכנע", אמר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ