פולין: הדיווח על מציאת חומרי נפץ במטוס הנשיאותי שהתרסק - שגוי

עורך העיתון זֶ'צ'פוֹספוֹליטָה התפטר לאחר שהתברר כי לא בדק דיו את מקור המידע. למרות זאת, 37% מהפולנים מאמינים בקונספירציה

רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה

העיתון הפולני "זֶ'צ'פוֹספוֹליטָה", המקורב לאופוזיציה, הודה כי שגה בפרסום ידיעה סנסציונית בשבוע שעבר, לפיה נמצאו חומרי נפץ במטוס הנשיאותי שהתרסק באפריל 2010 סמוך לעיר הרוסית סמולנסק. עורך העיתון, תומאש וורובלבסקי, התפטר בעקבות המבוכה. העיתון הסביר כי לא בדק דיו את מקור המידע ופרסם את המידע למרות שלא זכה לאישור גורם רשמי כלשהו.

למרות זאת, הידיעה המוטעת ממשיכה להסעיר את דעת הקהל בפולין. על פי סקרי דעת קהל בלתי תלויים 37 אחוז נשאלים משוכנעים כי נשיא פולין דאז, לך קאצ'ינסקי, ו-96 מלוויו נפלו קרבן להתנקשות, וכי הממשלה מסתירה את פרטי החקירה בנידון. יש המפנים אצבע מאשימה כלפי רוסיה ויש הטוענים כי ראש הממשלה, דונלד טוּסק, נושא באחריות לאסון בשל מחדלים בהכנת הטיסה.

ברוח זו התבטא בשידור טלוויזיוני ראש מפלגת "חוק וצדק" האופוזיציונית,  ירוסלב קאצ'ינסקי, אחיו של הנשיא המנוח. קאצ'ינסקי לא היסס להגיד בשידור שהתרסקות המטוס היא למעשה רצח.

הריסות המטוס שהתרסק בסמולנסק, באפריל 2010צילום: אי-אף-פי

קרוב לשלוש שנים משמש האסון האווירי נושא עיקרי למאבק האופוזיציה הפולנית בממשלה. לעתים היא זוכה בתמיכה מוסרית מצד "רדיו מריה" הקתולי, המנוהל בידי הכומר רידזיק. כחלק מהמאבק מארגנת מפלגת האופוזיציה של קאצ'ינסקי בכל 10 באפריל, יום האסון, הפגנת מחאה בחזית ארמון הנשיאות בוורשה.

שתי ועדות חקירה, רוסית ופולנית, חקרו את נסיבות התרסקות מטוס הטופולב 154, אך לא הגיעו למסקנות חד-משמעיות. עתה תובעת האופוזיציה הקמת ועדת בדיקה בינלאומית. זאת למרות שלא ברור מי ישתתף בה. נוסף על כך, העוינות כלפי הרוסים, המושרשת בחלקים גדולים של האומה הפולנית, תורמת אף היא לרגשי החשדנות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ