4 שנות עיקולים העלימו את התקווה בסטוקטון

בסטוקטון, קליפורניה, כדאי להיזהר בשעות הלילה המאוחרות. התפוצצות שוק הנדל"ן הזניקה את הפשיעה ובקיץ האחרון הגישה העירייה בקשה לפשיטת רגל

אדיטיה צ'קרבורטי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדיטיה צ'קרבורטי, גרדיאן

לפעמים, בערים מסוימות, מזהירים מבקרים לפקוח עין על חפציהם או להיזהר בשעות לילה מאוחרות. בעיר סטוקטון שבקליפורניה, החרדה ספציפית יותר והיא מתעוררת כבר בשעה מוקדמת. "תיזהר במרכז העיר אחרי חמש בערב", אמרה לי תושבת העיר, "אל תסתובב שם יותר מדי".

כעבור כמה שעות נוכחתי למה התכוונה. מיד עם סגירת המשרדים, מרכז העיר מתרוקן. השמש שוקעת וטיפוסים אחרים לגמרי יוצאים לרחובות: הומלסים, סוחרי סמים וחבורות בני נוער.

סטוקטון נמנית עם עשר הערים המסוכנות ביותר בארה"ב, ונדמה שכל תושביה חיים במעין עוצר עצמי. אשה אחת מודה שאינה מעזה ללכת לסרט אחרי שמונה בערב. אב מצפה שבתו בת ה-18 תחזור הביתה עד השעה עשר בלילה. אחרים מעדיפים לא לצאת כלל. כולם נוקבים באותה הסיבה: העלייה בפשיעה האלימה.

בסוף השבוע שעבר התרחש הרצח ה-60 במספר השנה - לעומת 24 מעשי רצח ב-2008. וזאת בעיר שבה 300 אלף תושבים בלבד. דמיינו שבכל שבוע היו נרצחים כמה מהשכנים שלכם - ואולי תבינו מדוע כמעט כל השיחות כאן עוסקות ברצח האחרון, שאירע בפארק. כמעט כל מי שסיפר לי על האירוע סיים במלים הבלתי נמנעות: "זה קרה לאור היום".

הפעם האחרונה שבה סטוקטון זכתה לתשומת לב כה גדולה היתה ב-2008, כאשר בועת שוק הדיור הגדולה שידעה אמריקה אי-פעם התפוצצה, והפכה להתרסקות הגדולה אי-פעם. העיר נודעה כבירת העיקולים של ארה"ב, אחרי שבאותה שנה עוקל בה כמעט אחד מכל עשרה בתים - והיא היתה חלק מהקטסטרופה הכלכלית ששימשה תפאורה לבחירה של אובמה לנשיאות.

בארבע השנים שחלפו מאז סטוקטון כמעט ולא הוזכרה בחדשות, ואפשר היה לחשוב בטעות שהתאוששה מהמשבר. אלא שבקיץ האחרון הוזכר שמה שוב, הפעם כעיר הגדולה ביותר שהגישה בקשה לפשיטת רגל. מתברר שהמצב בעיר רק החמיר.

שוטר בזירת פשע בסטוקטון, לפני ארבעה חודשיםצילום: בלומברג

ההזנחה בסטוקטון צורמת במיוחד דווקא משום שהיא מתרחשת על רקע פאר יחסי. בעידן הבהלה לזהב במאה ה-19, ניהלה סטוקטון תחרות עם סיאטל וסן פרנסיסקו בהיותה צומת תעבורה גדול בחוף המערבי - עובדה שמסבירה את השדרות רחבות הידיים שבה. אפשר למצוא בה גם סניפי בנקים מפוארים ובתי תיאטראות משופצים, שנראים כחדשים.

עם זאת, תהיה זאת טעות להתייחס לסטוקטון בביטול כאילו היא אסון חריג. בקליפורניה - מדינה עם 40 מיליון תושבים שנמנית בין עשר הכלכלות הגדולות בעולם - יש עוד ערים רבות הנאבקות להימנע מפשיטת רגל. השתלשלות העניינים פה כוללת אלמנטים המאפיינים את המשברים ביוון, ספרד ובריטניה - כמעט כאילו הכניס מישהו את כל הגורמים שהובילו למשבר הכלכלי במערב למערבל של וול-מארט ושפך אותם על עיר קטנה אחת. מה שקורה כאן מגלם את הדרך המסוכנת שבה בא לידי ביטוי השפל הגדול. המקרה של סטוקטון קיצוני, ובה בעת הוא מגלם את העתיד הצפוי לערים רבות אחרות.

בעבר הכנסות העירייה באו ממסי רכוש ומסי קנייה. כאשר מקורות אלה יבשו, החלו הקיצוצים: כוח המשטרה קוצץ ב-25%, שירותי הכבאות ב-30%, ספריות ומרכזים קהילתיים נסגרו או שצומצמה פעילותם. לבסוף, הקיץ, לא נותר לרשויות מה לקצץ, והן הכריזו על פשיטת רגל. בדומה למה שקורה בדרום אירופה, השפל היה חמור וארוך עד כדי כך שעתה המשברים בתחום הכלכלי, הפוליטי והחברתי חופפים זה לזה ומעצימים זה את זה.

מי שאינם רוצים שהאזור שלהם יידרדר, נאלצים לשלם מכיסם ולדאוג בעצמם לשירותים. ברחוב החנויות, בוטיקים משלמים על סיורי אבטחה ומנקי רחוב. הם גם דואגים לתחזוקת כלי רכב של העירייה. אחד המלונאים משלם כדי להפעיל שתי בריכות שחייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ