פרס מבקר במוסקווה; גם נשיא מצרים ייצא לרוסיה בקרוב

הנשיא יוצא היום לביקור מדיני. יוועד עם נשיא רוסיה, פוטין, שנעלם מעין הציבור לאחרונה. מורסי יבוא לרוסיה למרות שתנועתו נמצאת בה מחוץ לחוק

אמיר אורן
אלי שווידלר
אמיר אורן
אלי שווידלר

נשיא המדינה שמעון פרס ייצא היום (שלישי) לביקור מדיני במוסקווה, כאורחו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. השניים ייפגשו מחר, בלשכת פוטין בקרמלין, לשיחה שבמרוצתה מתעתד פרס לדון במצב בסוריה, בהתגרענות איראן ובסוגיות מזרח-תיכוניות נוספות. פרס יבקש מפוטין להגביל את מכירות הנשק מרוסיה, ובמיוחד טילי קרקע-אוויר ואמצעי-לחימה חדישים נוספים, לגורמים עוינים לישראל.

הפגישה המתוכננת עם פוטין ביום חמישי אמורה להיפתח בנוכחות תקשורת מקומית וישראלית ולכלול הצהרות משותפות. הפגישה מעוררת סקרנות רבה בקרב משקיפים במוסקווה, משום שפוטין ביטל בשבועות האחרונים כמעט את כל לוח הזמנים הפומבי שלו. הגורם לביטול הוא אירוע בריאותי שמהותו לא נחשפה רשמית. כדי להזים השערות בדבר מחלה קשה או פציעה חמורה, רמזו מקורות רוסים שפוטין – חובב מוחצן של בריאות הגוף ושל התגרות בסכנות - נפגע בתאונת ספורט ומתקשה מאז בצעידה.

פגישת פרס ופוטין בירושלים, יוני 2012צילום: אמיל סלמן

שיחת פוטין-פרס תיערך כולה בישיבה. פוטין התעקש לקיימה, אך מפאת מצבו ביטל את השתתפותו לצד פרס באירוע נוסף, חנוכת "המוזיאון היהודי ומרכז הסובלנות".

לקראת צאתו לרוסיה נועד פרס עם הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, ראש המוסד, תמיר פרדו, וראש השב"כ, יורם כהן לשיחות עידכון. זהו ביקורו השלישי ברוסיה בכהונתו כנשיא, אך ראשון מאז חזר פוטין לתפקידו כנשיא. בשני הביקורים הקודמים, בתקופת הביניים של דימיטרי מדוודב בנשיאות, פגש פרס את פוטין בהיותו ראש הממשלה. גם בביקורים אלה הוקדש חלק מרכזי בשיחות לבקשות ישראל להגביל את אספקת הנשק הרוסי למזרח התיכון, למרות שיקוליה המסחריים של התעשייה הצבאית הרוסית וקיומם של חוזים שתחילתם עוד בתקופת ברית המועצות. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב נימק השבוע בחוזים אלה את מכירות הנשק לאזור.

תוכנית ביקורו של פרס, שישוב ארצה ביום שישי, כוללת גם הענקת תואר כבוד של האקדמיה הרוסית למדעים ופגישה עם הקהילה היהודית.

גם מורסי יבקר במוסקווה

לאחרונה הזמין פוטין למוסקווה גם את נשיא מצרים, מוחמד מורסי, שנענה להזמנה ויבקר ברוסיה בתוך זמן קצר. תנועתו של מורסי, 'האחים המוסלמים', נמצאת מחוץ לחוק ברוסיה מ-2003, כאשר הוגדרה באופן רשמי על ידי בית המשפט הרוסי העליון כ"ארגון טרור". בראיון לעיתון המצרי "אל-אהרם", אשר פורסם גם באתר משרד החוץ הרוסי, הצהיר שר החוץ לברוב על נכונותה של רוסיה לשתף פעולה עם כל הכוחות הפוליטיים של מצרים הנוכחית. "אנחנו מתייחסים בכבוד מלא לבחירה הדמוקרטית של העם המצרי".

שר החוץ הרוסי טען שהחלטת בית המשפט בשטחי רוסיה לאסור את פעילות "האחים המוסלמים" אינה נוגדת להחלטה ליצור מגעים עם נציגיה. "החלטת בית המשפט העליון משנת 2003 להכניס את תנועת "האחים המוסלמים" לרשימה של ארגוני טרור נבעה מפשעים אחדים, אשר בוצעו בשטח המדינה על ידי אנשים שהצהירו את השתייכותם לתנועה. נלקחה בחשבון גם העובדה שהתנועה לא זכתה אז להכרה באף מדינה ערבית ופעלה באופן בלתי חוקי".

"הייתי רוצה להדגיש שהחלטת בית המשפט העליון של רוסיה אמנם אסרה על פעילות התנועה בשטחי המדינה, אבל לא אסרה על המגעים עם נציגיה ולא הגבילה אותם", הוסיף לברוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ