מעצמה בדילמה

עימות במוקד ועידת המפלגה הקומוניסטית בסין: מחד, הגורסים כי המשך הרפורמות מסכן את עתיד המפלגה, ומאידך אלו הסבורים שללא הרחבת הזכויות, סין מסתכנת בתסיסה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מרבית אזרחי סין אינם יודעים הרבה פרטים על שי ג'ינפינג, שיתמנה בקרוב לראש המדינה המאוכלסת ביותר בעולם. לאור מצב עניינים זה, נראה כי דווקא תושבי הכפר הנידח שיאג'יאנג נהנים ממעמד מיוחד במינו. שי, בן 59, ביקר בכפר זה, השוכן ליד נהר בין גבעות מכוסות צמחי במבוק במחוז ז'ג'יאנג, ארבע פעמים בעשר השנים האחרונות. לאחר שהתרשמו מהאופן שבו הוא דואג להם, הקימו באחרונה תושבי הכפר סוכת עץ לכבודו.

ואולם, בעשור הבא שבו צפוי שי לשלוט בסין, סביר להניח שיהיו לו מעט מאוד מעוזי תמיכה שכאלה. האמון שרוחשים האזרחים להנהגה בסין הולך ופוחת, והדאגה הציבורית בעקבות ההאטה בצמיחה של הכלכלה השנייה בגודלה בעולם רק הולכת וגוברת.

נסיעותיו של שי לשיאג'יאנג היו חלק מתהליך החניכה הממושך שנועד להכינו לתפקיד הבכיר במדינה. הנסיעות נערכו בשעה ששי היה ראש המפלגה במחוז ז'ג'יאנג ב-2002 עד 2007. הוא היה בן 50 כשיצא לנסיעתו הראשונה ובכך המשיך את המסורת של קודמו בתפקיד ז'אנג דג'יאנג, שככל הנראה יקודם לאחת המשרות הרמות ביותר בבייג'ין. הרעיון של ז'אנג היה לבקר שוב ושוב במקום נידח במיוחד כדי לעקוב אחרי התקדמותו, והכפר שיאג'יאנג היה המקום בר המזל שנבחר.

נשיא סין היוצא הו ג'ינטאו בבסיס צבאי בהונג קונג, מוקדם יותר השנהצילום: אי–פי

בשעה שאומצו בידי שי, מצאו עצמם האיכרים עם פטרון רב-עוצמה, בן למשפחה של מהפכנים. אביו, שי ז'ונגשון, היה אחד מחבריו לנשק של מאו, אולם דרכיהם נפרדו ובמשך 16 שנים הוא נרדף ואף נכלא. מאז שנת 2007, כאשר נבחר שי הבן לוועדה המתמדת של הפוליטביורו, לא היה ספק שמכינים אותו לפסגה.

תושבי שיאג'יאנג אומרים ששי, שמקפיד להציג את עצמו כ"בן האדמה הצהובה", כאיש פשוט ולא כנסיך, בן אחת המשפחות החזקות במדינה, סייע להם לקבל מימון ואישורים למיזמים שונים, בהם גידול צמחי מרפא וענבים. הוא המשיך לשמור על קשר עם ראשי הכפר גם לאחר שסומן כיורשו של הו ג'ינטאו, ועודד אותם להשתמש בטכנולוגיות חקלאיות חדשות וידידותיות לסביבה. באחד החדרים בבניין מועצת שיאג'יאנג, מתנוססות פניו של שי על כל הקירות ותצלומים שלו ניתנו במתנה למאות מתושבי הכפר.

עתה, לקראת הוועידה ה-18 של המפלגה הקומוניסטית, שתיערך בשמונה בנובמבר, אין כל ספק ששי ייבחר לוועד המרכזי החדש של המפלגה. מיד לאחר הוועידה יתכנס הוועד ויאשר את רשימת החברים בפוליטביורו החדש. שמו של שי יהיה בראש הרשימה, כמזכיר הכללי, במקומו של הו ג'ינטאו. הוא גם יתמנה ככל הנראה ליו"ר החדש של הוועדה הצבאית המרכזית ויחליף את הו, שצפוי לנאום בוועידה, כמפקד העליון של הצבא הסיני. במארס בשנה הבאה, בישיבה השנתית של מועצת צירי העם (הפרלמנט, שהוא למעשה חותמת גומי של המפלגה), ייבחר שי לנשיא המדינה הבא.

16 מתוך 16 |
1 מתוך 16 |
ביום פתיחת הקונגרס הלאומי בסין
2 מתוך 16 |
ביום פתיחת הקונגרס הלאומי בסיןצילום: אי-פי

הנאום של הו, שיחזיק בתוארו הצבאי בשנה הקרובה, צפוי להיות שירת הברבור שלו. הוא ודאי ידקלם סיסמאות על "ההתפתחות המדעית והטכנולוגית" של סין בהנהגתו, "הצבת העם בראש סדר העדיפויות" ו"הסבת אושר", שתתקבל כנראה בפקפוק מה, זאת בעיקר מכיוון שבסקרים אחרונים עולה שלהסה, בירת חבל טיבט, שבה מוצב חייל כמעט בכל פינה, היא העיר המאושרת ביותר בסין.

הו, לצד ראש ממשלתו ון ג'יאבאו (שגם הוא יוחלף), יכול להצביע על התקדמות בכל הקשור לסיוע לעניים. בעשר השנים האחרונות בוטלו מסים ואגרות שהיו מוטלים על איכרים וגרמו לתסיסה באזורים החקלאיים. תוכנית ביטוח בריאות, שמסובסדת בידי הממשלה, יושמה באזורי ספר מחוץ לערים הגדולות. כיום, 97% מהאיכרים (לעומת 20% בלבד לפני עשור) מקבלים ביטוח בריאות בסיסי. בשנת 2007 בוטלו תשלומים לבתי הספר הציבוריים בכפרים לילדים בגילי שש עד 15. כעבור שנה בוטלו התשלומים גם בערים.

גם במרחב העירוני חל שיפור בתנאי המחיה. הממשלה השקיעה סכומים אדירים בבניית דיור בר השגה, ובחמש השנים האחרונות יותר מעשרות מיליוני תושבים שהתקשו למצוא עבודה בערים נרשמו לתוכנית ביטוח רפואי המעניקה להם הגנה בסיסית, אם כי מוגבלת למדי. כיום ל‑95% מכל תושבי סין יש ביטוח בריאות כלשהו לעומת 15% בלבד בשנת 2000.

הו ודאי גם צפוי להתגאות במעמדה של סין בזירה הבינלאומית: עלייתה ממעצמה בינונית למעצמה מובילה שנחשבת כיום לשנייה במעלה אחרי ארה"ב. השפעתה מתבטאת במקומות שבהם כמעט לא הורגשה לפני עשור,­ ממדינות ביבשת אפריקה המספקות לה משאבי טבע ועד למדינות באירופה הרואות בחוסנה הכלכלי חומה בצורה שעשויה להגן עליהן מפני חורבן כלכלי. יומון העם, שופרה הראשי של המפלגה, כינה את עשר השנים האחרונות "העשור המפואר של סין". "העולם זקוק עתה לסין יותר מאי פעם", נכתב שם.

לרוע מזלם של הו ושי, אין התאמה בין קריאות הניצחון של יומון העם לתחושות האזרחים. קשה להעריך מהי מידת חוסר שביעות הרצון הציבורית, אולם בשלוש השנים האחרונות נפתח צוהר, אם כי נדיר ומוגבל, החושף במעט את מצב הרוח הציבורי.

חלון זה התאפשר בזכות ההתפתחות המהירה של הרשתות החברתיות ומיקרובלוגים מקומיים, הדומים לטוויטר ופייסבוק, שחדרו בהצלחה מסחררת לחייהם של סינים מכל שכבות החברה ובעיקר למעמד הבינוני העולה. הממשלה מנסה לצנזר ללא הרף את דעות מתנגדיה, אולם התקשורת ברשת יוצרת פרצות רבות במנגנון הפיקוח. בשירות המיקרובלוגים הגדול ביותר, סינה וייבו, משתמשים מדי יום עשרות מיליוני גולשים.

דיוקנאות של שי ג'ינגפינג. כבר חמש שנים ברור לכל שמכינים אותו לפסגהצילום: רויטרס

המיקרובלוגרים חושפים עוולות של השלטון ותוקפים פקידים בכירים שעוברים על החוק. הם מקשרים בין אזרחים ממקומות שונים ברחבי המדינה ומעצימים את קולם עד שלעתים המפלגה נכנעת מעוצמת ההתקפות. תמונות שהופצו בידי מיקרובלוגרים של בכיר בשלטון המקומי שעמד במקום שבו אירעה תאונת דרכים קטלנית, וענד שעון יקר כשחיוך על פניו, הביאו לפיטוריו.

לרוב הכותבים במיקרובלוגים יש מכנה משותף: חוסר אמון עמוק במפלגה, שמדיר שינה מעיני מנהיגיה המקדישים לעניין תשומת לב רבה. אחת המשימות הגדולות ביותר המצפות לשי היא הדיפת גל הציניות ההולך וגדל.

חוסר האמון בהנהגה משתלב עם החרדה הגוברת בקרב אינטלקטואלים ובני המעמד הבינוני בכללותו בנוגע לכיוון שבו מובילים ראשי המפלגה את המדינה. אפילו בתקשורת הממלכתית מופיעים לעתים מאמרים המעריכים כי עשר השנים הבאות יהיו קשות מאוד לסין הן מבחינה כלכלית וחברתית והן מבחינה פוליטית.

באוגוסט התפרסם באתרי התקשורת הרשמית מאמר בשם "התייחסות פנימית לרפורמות: דו"ח למנהיגים", שהזהיר מפני משבר אפשרי הצפוי לסין. אזהרתו היתה בוטה: "בעיות רבות שזורות זו בזו", החל בחוסר שביעות הרצון הגובר, דרך "הפרעות הסדר ההמוניות" (כינוי רשמי למחאות והפגנות), וכלה במספרם הגובר של אזרחים מיואשים שמשתפים פעולה באינטרנט. אם הבעיות האלה לא יטופלו כיאות, נכתב במאמר, הן עלולות "ליצור תגובת שרשרת שתוצאותיה יהיו מהומות או אפילו מהפכה אלימה".

מחבר המאמר, יואן שוצ'נג, כלכלן בכיר במכון מחקר ממשלתי, הציע שורה של פתרונות, בהם צמצום הפיקוח על האינטרנט ותגבור מערך המשטרה. לדבריו, השנים הקרובות הן "הסיכוי האחרון" לערוך רפורמות כלכליות, שעשויות למנוע מסין ליפול למלכודת של צמיחה מהירה מדי, שמובילה בהמשך לקיבעון ממושך.

משמאל ומימין מזהירים את שי. משמאל, אלה שמתגעגעים לקומוניזם הישן חוששים שהמפלגה הקומוניסטית תקרוס, כפי שקרה בבריה"מ ובמדינות מזרח אירופה, שאימצו את הקפיטליזם ושכחו לטענתם לשרת את העם. מימין חוששים שהרפורמות הכלכליות לא הספיקו ויש להרחיב את הזכויות הפוליטיות כדי למנוע התפוצצות של התרעומת הציבורית. שני הצדדים מסכימים שהזעם הציבורי הוא רב ונוצר בגלל סיבות רבות ובהן השחיתות במפלגה והפער ההולך וגובר בין עשירים לעניים.

אינטלקטואלים וראשי המפלגה הקומוניסטית בסין דואגים בדרך כלל. הם דאגו לא מעט בתקופה שלאחר ההפגנות בכיכר טיינאנמן, כשחוסר היציבות הציף את העולם הקומוניסטי. ואולם, עתה הדאגה עברה למעמד הבינוני שהתפתח בעקבות השגשוג הכלכלי בתחילת שנות ה‑90. בני מעמד זה מתחילים לחשוש מפני אובדן רכוש, גחמות הביורוקרטיה, פגיעה בסביבה ובעיותיה של הכלכלה העולמית. גם אם כלכלת סין תמשיך לצמוח, כפי שמנבאים כמה אנליסטים, מסכים הרוב כי תור הזהב של העשור האחרון לא יחזור.

השאלה ששואלים כולם כעת היא מה יעשה שי? האם ייענה לדרישות מימין לליברליזציה כלכלית ופוליטית? האם ימשיך בגישתו הזהירה של הו? או שאולי יקבל על עצמו את תפקיד מגן ערכי הקומוניזם. אין ספק ששי זוכה לתמיכה רבה בקרב האליטה הסינית ומקרין ביטחון עצמי ופתיחות רבה יותר מאשר הו. ואולם, החוקרים והפרשנים שניסו לעמוד על טיב עמדותיו נקלעו עד כה למבוי סתום.

מי שמבקר בשיאג'יאנג, כפרו המאומץ של שי, יחוש אולי מעודד מכך שנערך בו ניסוי קטן בדמוקרטיה. לדברי ראש מפלגה לשעבר בכפר, מועמדים לתפקיד במפלגה צריכים לזכות בתמיכתם של 70% מהתושבים, בהם תושבים שאינם חברי מפלגה. עם זאת, בזמן החניכה שעבר, נזהר שי לא להתבטא בזכות הצבעות ובחירות. בנאום שנשא ב‑2010 תקף את הרעיון שלפיו "בני אדם נבחרים רק על סמך הקולות שהם מקבלים". זו לא תהיה בעיה שעמה יצטרך להתמודד בוועידת המפלגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ