בשל המיתון: קרטלי מקסיקו מחפשים שוק חדש ותורמים לקהילה

לעומת יזמים ואנשי עסקים אחרים, ברוני הסמים לא נפגעו מהמשבר הכלכלי של ארה"ב: הם פונים לאירופה במקום ומצליחים לחמוק מבירוקרטיה

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקונומיסט

לפי נתוני המגזין "פורבס", במקסיקו חיים 11 מיליארדרים. אחדים מהם מקפידים להצטלם מחויכים בערבי צדקה, או במסיבות תה אופנתיות. אבל לאחד, חואקין גוזמן לוארה, יש פרופיל קצת שונה. באחת התמונות שלו הוא נראה רועד במעיל גשם זול על רקע חומות הבטון הגבוהות של כלא שמור (ראו למטה). גוזמן, המוכר יותר בכינויו El Chapo, או "שורטי", הוא ממבריחי הסמים המצליחים באמריקה הלטינית. כראש קרטל הסמים "סינלואה" הוא הצליח לצבור הון הנאמד בכמיליארד דולרים. אבל מאז בריחתו מהכלא ב-2001, בתוך עגלת כביסה, הוא כמעט לא מצטלם.

מיליארדרים אחרים מסתכלים על גוזמן מגבוה. אבל בניגוד להם נראה שהוא צלח היטב את המיתון באמריקה. התנאים במקום מחבואו ברכס סיירה מדרה אולי לא מפוארים במיוחד, אבל לפי השמועה הונו של גוזמן לא נפגע גם במיתון הקשה.

קרטלי הסמים יודעים בימים אלה קשיים עקב ירידה בצריכת הסמים בארה"ב. באופן מעודד (מנקודת ראותו של גוזמן), יותר צעירים אמריקאים מעשנים מריחואנה, המיובאת ברובה ממקסיקו, אך הקוקאין - שנחשב מוצר יקר ערך - יוצא מהאופנה. לפי נתוני האו"ם, בין 2006 ל-2010 פחת ברבע שיעור צריכת הקוקאין בארה"ב. גם נרשמה ירידה של שני שלישים בתוצאות החיוביות שהתקבלו מבדיקות סמים במקומות עבודה. המכירות המקרטעות אצל השכנה הצפונית אינן רלוונטיות רק לתעשיית הסמים. יבוא הסחורות החוקיות בארה"ב ירד ב-2009 ברבע, ופגע בתעשיית הרכב המקסיקאית, כמו גם במעבדות לייצור קוקאין.

גוזמן, בעת כניסתו לכלא ב-1993צילום: אי-פי

הקרטלים היו זריזים יותר מהעסקים החוקיים במציאת שווקים חדשים. היום, שמונה מתוך עשר סחורות חוקיות מגיעות לארה"ב, בהשוואה לתשע סחורות בסוף שנות ה-90. לעומת זאת, עסקי הקוקאין החלו להתמקד באירופה, שם הוכפלה צריכת הקוקאין מאז סוף שנות ה-90. הבריטי הממוצע צורך היום יותר קוקאין מהאמריקאי הממוצע, אף שאיכות הסם ירודה. הקרטלים גם הצליחו לחדור לאוסטרליה, שוק מבטיח.

גמישות תעשיית הסמים קשורה במידה מסוימת לפטור מהנטל הבירוקרטי הכרוך ביבוא לארה"ב. מיני סעיפים טורדניים בחוק, הנוגעים לארץ המקור של סחורות חוקיות, מונעים מיצרנים מקסיקאים רבים למכור סחורות בארה"ב, אך אינם חלים על קוקאין שעוּבַּד במקסיקו.

מובן מאליו שהמעמד הלא חוקי של הסחר בסמים מאלץ את הארגונים לפנות לדרכים עקלקלות, אבל בכך נחסכות מהם טרחות אחרות. לאחרונה הציעו ליברלים בקליפורניה להתיר בחוק שימוש במריחואנה, על-מנת לגבות מס מגוזמן ומברוני סמים אחרים, בשווי מוערך של יותר ממיליארד דולר לשנה. לשמחת התעשייה, המהלך נחסם בסופו של דבר על-ידי שמרנים. גם הקווים האדומים שהקרטלים מציבים לעצמם הם מינימליים: כמיליון איש מגיעים מדי שנה לחדרי מיון בארה"ב, בגלל שימוש בסמים. אך מאחר שהעונש על סחר בקוקאין באיכות ירודה זהה לעונש הרגיל, היצרנים אינם משקיעים בבקרת איכות ובהקפדה על טוהר הסם.

כמה מראשי ה"זטאס" העצורים, מוצגים במסיבת עיתונאים במקסיקו בספטמבר השנהצילום: אי-פי

עם זאת, כוח אדם הוא עדיין בעיה בשביל הקרטלים. אחת ההשלכות של תשתית בתי הספר העלובה של מקסיקו – הגרועה ביותר בדירוג ה-OECD - היא שבכל הנוגע לגיוס כוח אדם איכותי, ארגוני הסחר בסמים נתקלים בבעיות דומות לאלה המוכרות בחברות הגדולות. לפי נתוני תאגיד משאבי האנוש האמריקאי מנפאוור, 42% מהחברות המקסיקאיות החוקיות דיווחו על קשיים באיוש והשמת עובדים. רובן טוענות כי היה עליהן לגייס עובדים החיים מחוץ למקסיקו לתפקידי מפתח. מצב דומה שורר בעסקי הסמים. בשל הצורך הגובר ברוצחים מיומנים, פנו אנשי הקרטל "זטאס" לחיילים שפרשו משורות ה-Kaibiles - יחידת המשימות המיוחדות של צבא גואטמלה, המתמחה בלוחמת גרילה בג'ונגל.

מלחמות הסמים גבו את חייהם של כ-60 אלף איש במקסיקו, בשש השנים האחרונות, מה שמאלץ את מערך יחסי הציבור של הקרטלים לשמור על פרופיל נמוך ולפעול בתחכום. חופש הפעולה המופלג שברוני הסמים נהנים ממנו מתאפשר בשל אי-הנכונות של האזרחים לשתף פעולה עם המשטרה. אחת הסיבות לכך היא פחד, אבל סיבה נוספת היא גמול נאה שנותנים סוחרי הסמים ושיתוף הסביבה ברווחים, כמו למשל פילנתרופיה, ומתן תרומות למשטרה המקומית ולקהילה.

לאחרונה, למשל, נחנכה כנסייה חדשה ומפוארת בעיר גואדלופה הידלגו (מצפון למקסיקו סיטי). על לוחית ברונזה הובעה תודה לתורם, הריברטו לאזקאנו, ראש קרטל "זטאס". כשהאפיפיור זקף גבה לנוכח "צדקות הסמים", הבישוף המקסיקאי רמון גודינז ענה כי כשמרים המגדלית רחצה את כפות רגליו של ישו בבושם יקר, הוא לא שאל מאיפה השיגה את הכסף. "אין סיבה לשרוף כסף כי הוא בא ממקור רע. יש לשנות את ייעודו. אפשר להחזיר למוטב את ייעודו הכסף, כפי שניתן להחזיר אדם שסטה לדרך הישר", אמר. עם אלוהים כמכבסת כספים ראשית, נראה שעסקי הסמים של מקסיקו ימשיכו לפרוח.

תרגום: יותם מורציאנו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ