תושבי פוארטו ריקו הצביעו בעד הצטרפות לארצות הברית

כעת צריך הקונגרס האמריקאי לאשר את הצטרפות האי, שנחשב לטריטוריה של ארה"ב, כמדינה ה-51. "אנחנו רוצים את מלוא הזכויות", אמר יו"ר בית הנבחרים המקומי

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

תושבי פוארטו ריקו הצביעו אתמול לראשונה בעד הצטרפות לארצות הברית כמדינה פדרלית. במידה והקונגרס האמריקאי יאשר את ההחלטה, תהיה פוארטו ריקו למדינה ה-51 בארצות הברית.

באופן רשמי, מוגדר האי בן 4 מיליון התושבים כשלוחה אוטונומית-למחצה של ארה"ב. למעשה, מדובר בטריטוריה של ארה"ב, שכן היא אינה נהנית מחירויות של מדינה עצמאית מחד, ומזכויות היסוד של מדינה פדרלית מאידך. תושבי פוארטו ריקו נחשבים כאזרחי ארה"ב, אולם הם לא רשאיים להצביע בבחירות, ולנציגם בבית הנבחרים יש זכויות הצבעה מוגבלות.

משאל העם הורכב משתי שאלות, בראשונה התבקשו האזרחים לציין האם הם תומכים במעמד הנוכחי של האי. 54% הצביעו בעד, בעוד 46% התנגדו. בשאלה השנייה הוצעו שלוש חלופות: 5% הצביעו בעד עצמאות מוחלטת, 33% בחרו במדינה בעלת ריבונות, שתזכה לאוטונומיה גדולה יותר מזו שיש לה כיום, והרוב – 61%, הצביעו בעד הצטרפות לארצות הברית.

אובמה הביע בעבר תמיכה במשאל העם, ואמר כי יכבד את ההחלטה. כעת, תוצאות המשאל יועברו לאובמה ולקונגרס, שיחליט האם לאשר את ההחלטה. "כעת נותר לקונגרס להכריע", אמר פדרו פיירלואיסי, שנבחר אתמול מחדש לתפקיד נציג פוארטו ריקו בבית הנבחרים, ותומך במעמד המדינה. "זוהי תוצאה מובהקת שאומרת 'לא' למצב הנוכחי".

תומכים בהצטרפות לארצות הברית, השבועצילום: רויטרס

  סוגיית פוארטו ריקו שנויה במחלוקת מאז פלש אליה צבא ארה"ב לפני 144 שנים. זו הפעם הרביעית בתוך 45 שנים שנערכת הצבעה בדבר עתידו של האי. בפעמים הקודמות לא הסתמן רוב לתומכים במעמד מדינה פדרלית, ומעולם לא הצביעו יותר מ 5% עבור אופציית העצמאות המלאה. למרות זאת, עדיין ניטש דיון ציבורי סוער בדבר מעמדו החוקי של האי.

  התומכים בסטטוס קוו טועמים כי מעמד מדינה פדרלית יביא לשחיקה של התרבות הפוארטו-ריקנית ובמעמד השפה הספרדית באי. לעומתם, התומכים בעצמאות מלאה אומרים כי לא טוב לאי להיות תלוי בתקציבים פדרליים וכי כמדינה עצמאית יהיה לו החופש לקשור הסכמי סחר עם כל מדינה, מבלי להזדקק לאישור של ארה"ב.

  "אנחנו לא רוצים להמשיך להיות מושבה. אנחנו רוצים את מלוא הזכויות המגיעות לכל אזרחי ארה"ב", אמר השבוע תומס ריוורה שץ, נשיא בית הנבחרים המקומי, "אנחנו מושבה, ולכן אנחנו סובלים ראשונים מקיצוצים בתקציב הפדרלי, וכשיש הטבות אנחנו אחרונים בתור".

  המושל הנבחר אלחנדרו גרסיה פאדילה, ותומכיו שמתנגדים לשינוי הסטטוס קוו, בתחילת השבועצילום: רויטרס

  חואן דלמאי, מתמודד על משרת המושל מטעם מפלגת העצמאות הפוארטו-ריקנית, השווה את מעמדו הנוכחי של האי לעץ בונסאי: "האמריקאים מתייחסים לאי כאל פריט קטן וחמוד, כי זה מתאים להם".

  נואל קולון מרטינס, פרשן פוליטי שהתמודד בעבר על תפקיד מושל האי מטעם מפלגת העצמאות הפוארטו-ריקנית, אמר שהמשאל מבלבל משום שהוא מאלץ את התושבים לבחור בין שלוש חלופות, וכי ייתכן מצב שבו המצביע לא תומך באף אחת מהן. קולון הוסיף כי הסיכוי שהקונגרס האמריקאי יקדיש תשומת לב משמעותית לתוצאות המשאל (יהיו אשר יהיו) הוא נמוך, "בהתחשב בבעיות הכלכליות, הפוליטיות והחברתיות הקשות" של פוארטו ריקו.

  במקביל למשאל התקיימו בחירות לבית הנבחרים ולתפקיד מושל האי. המושל הנוכחי, לויס פוארטונו, חבר המפלגה המתקדמת החדשה התומכת במעמד מדינה פדרלית, הובס על ידי אלחנדרו גרסיה פאדילה, ראש המפלגה הדמוקרטית העממית, התומכת בהשארת המצב הקיים על כנו. למרות שהובס, אמר פוארטונו כי הוא שמח מתוצאות המשאל בנוגע למעמד המדינה.

  תגיות קשורות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ