מפלגה בצומת דרכים

אף על פי שהעשור האחרון נחשב למוצלח ביותר בהיסטוריה הסינית, ועידת המפלגה הקומוניסטית נפתחת בצל אי שביעות רצון של הציבור מההנהגה

יורי פינס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורי פינס

הנהגת המפלגה הקומוניסטית הסינית (המק"ס), המתכנסת היום לוועידתה ה-18, יכולה לטפוח לעצמה על השכם לאחר עשור שהיה לדעת רבים למוצלח ביותר בהיסטוריה הסינית.

ההישגים אכן מרשימים ביותר: בעשור החולף עלה התל"ג הסיני פי חמישה (ולמעלה מפי ארבעה בחישוב לנפש); כלכלת סין הפכה משישית בגודלה בעולם לשנייה, והיא נושפת בעורפה של כלכלת ארה"ב המקרטעת; חל שיפור דרמטי ברמת החיים של מאות מיליוני האזרחים; למעלה מ-150 מיליון איש עברו מן הכפר אל העיר והפכו לצרכנים נאמנים של התעשייה המקומית. סין נהנית היום מתשתיות מן הטובות בתבל; יש פריחה בהשכלה הגבוהה; ב-2011 סין הגיעה למקום השני בעולם במספר הפטנטים שרשמו מדעניה. השפעתה הכלכלית ניכרת ברחבי תבל, מאפריקה ועד קליפורניה, והאירוח המוצלח של המשחקים האולימפיים (2008) ושל תערוכת האקספו (2010) הוסיפו למדינה יוקרה רבה.

אף על פי כן, בפני סין עומדים עוד אתגרים עצומים - החל בשינוי דפוסי הפיתוח הכלכלי מרדיפה אחרי כמות לדגש על איכות, דרך ההכרח לחסוך במשאבים ולשפר את איכות הסביבה, וכלה בצמצום הפערים הקיצוניים בין העיר לכפר ובין אזורי החוף לפנים הארץ. ואולם לנוכח ההישגים של העשורים הקודמים ניתן להעריך בבטחה כי סין תוכל גם לאתגרים הללו.

לכאורה יש סיבות רבות לשמוח; אולם האווירה בבייג'ינג רחוקה מאוד מזחיחות הדעת. אדרבא, האופטימיות הרבה שליוותה את סין לאורך העשור הקודם פינתה בשנתיים האחרונות מקום לתחושת אי-שביעות רצון גוברת, בפרט בקרב השכבות העירוניות שהרוויחו לכאורה יותר מהאחרים מהישגיה הכלכליים של המדינה. האווירה בציבור - בשיחות הרחוב, בבלוגים, ואפילו במקצת העיתונים - מאופיינת בביקורתיות גוברת כלפי השלטונות. אחראיות לכך בפרט פרשות השחיתות הרבות, וכן מאבקי הכוח בצמרת המפלגה הקומוניסטית שנחשפו לאחרונה לכול בעקבות פרשת הדחתו וכליאתו של המנהיג הפופולרי והשנוי במחלוקת בו סי-לאי. אולם מעבר לבעיות המיידיות אפשר לאבחן מחלוקת עמוקה יותר על המשך דרכה של המפלגה. אחרי עשורים שבהם חרטה המק"ס על דגלה התעשרות לאומית ואישית כיעד הנכסף וכמד הבלעדי להצלחתה, מתברר שהחברה הסינית זקוקה גם למצפן רעיוני וערכי, למידה של אידיאולוגיה מלכדת, לעקרונות מנחים מעבר להגדלת התל"ג. כך עולות השאלות שהושתקו זמן רב באשר לאופייה של המפלגה ועתידה: האם המק"ס היא מפלגת העמלים כפי שהייתה בעבר, מפלגת רוב העם הסיני כפי שמתיימרת להיות עתה או מפלגת העלית החדשה? מהו כיוונה העתידי: ליברליזם מערבי, תחיית הערכים המרקסיסטיים, או שמא חיפוש אחר לגיטימציה בעברה הרחוק יותר של סין, למשל בהגות הקונפוציאנית? מהו בסופו של הדבר אותו הדגם הסיני שרבים במערב מתפעלים ממנו, אך מעטים בסין מבינים את מהותו? מתי תהיה לסין תוכנה מתוחכמת שתתאים לאיכויות המרשימות של החומרה שלה?

מציאת תשובות לשאלות הללו תסייע למק"ס הן בהשבת הדומיננטיות הרעיונית שלה בבית והן בחיזוק מעמדה כלפי חוץ, לנוכח גלי הביקורת נגד סין ברוב המוחלט של כלי התקשורת במערב ולנוכח הפיכת סין לשק החבטות של הפוליטיקה האמריקאית (ולא רק האמריקאית). יחד עם זאת, ספק רב אם הוועידה הנוכחית תיתן מענה לאתגרים הרעיוניים, המחייבים, מן הסתם, דיון עמוק ומתמשך. אומנם צפוי שאת המהנדסים בני הדור הרביעי להנהגת המק"ס יחליפו עתה בוגרי הפקולטות לכלכלה ולמשפט, אולם ספק אם יעלה בידם לנווט את סין בתחום הרעיוני והערכי באותו הביטחון בו הם מנווטים אותה בתחום הכלכלי. ייתכן כי מילוי החלל הריק הרעיוני יהיה תפקידו של הדור השישי, זה הצפוי להיבחר ב-2022. בינתיים, מנהיגי הדור החמישי מבטיחים להגדיל את מעמד הביניים הסיני לכ-650 מיליון נפש בתום העשור; הישג שבוודאי ישפיע רבות על כלכלת סין ועל כלכלת העולם, אולם שלא יהיה בו מענה לבעיות העולות עתה מאחורי הקלעים של דיוני הוועידה ה-18.

פרופ' יורי פינס, לימודי אסיה באוניברסיטה העברית

חיילים סינים נערכים לטקסי פתיחת הוועידה, אתמול צילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ