צרפת אישרה טיוטת חוק המאפשר נישואים חד מיניים

החוק אמור לעבור בתחילת 2013 בשני בתי הפרלמנט, שבהם יש למפלגה הסוציאליסטית רוב. בחוגים שמרניים ודתיים קראו להפגין נגד החוק

מאיה דה לה בום וסטיוון ארלנגר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיה דה לה בום וסטיוון ארלנגר, ניו יורק טיימס

ממשלת צרפת אישרה אתמול הצעת חוק המעגנת חתונות בין בני אותו מין, שבועות אחרי מסע התנגדות קולני של האופוזיציה, בראשם גורמים דתיים ומפלגות ימין שמרניות. "מדובר בצעד חשוב לחברה כולה", אמר הנשיא פרנסואה הולנד, שהבטיח במסע הבחירות שלו לנשיאות לפעול למתן תוקף חוקי לנישואים בין בני זוג הומוסקסואלים. הצעת החוק אמורה להעלות להצבעה בתחילת 2013 בשני בתי הפרלמנט , שבהם יש להולנד ולמפלגתו הסוציאליסטית רוב.

הצעת החוק מגדירה מחדש את מצב הנישואים וקובעת שהם יכולים להתקיים בין שני בני זוג ממין שונה או שווה, ומחליפה את המילים "אב" ו"אם", המופיעות בחוק הקיים, במילה "הורה". על פי הצעת החוק בני אותו המין גם יורשו לאמץ ילדים.

יוזמת הממשלה שנויה במחלוקת בצרפת; סקרי דעת קהל מלמדים שרוב במדינה תומך בנישואים בין בני אותו מין, אבל שרק מחצית מצדדת באפשרות שהם יאמצו ילדים.סרז' דאסו, סנאטור בעל השפעה ממפלגת המרכז ימין UMP, מפלגתו של הנשיא לשעבר ניקולא סרקוזי, כינה את הצעת החוק "סכנה עצומה לאומה" ואמר שהיא מבשרת את "סופה של המשפחה, של החינוך, ושל ההתפתחות הילדים".

מפגינים בעד אישור נישואי הומואים מול האסיפה הלאומית בפאריס, אתמולצילום: רויטרס

אם הצעת החוק תעבור, תצטרף צרפת ל-12 מדינות, בהן בריטניה, הולנד, דנמרק, נורווגיה, ספרד ושוודיה, שנתנו תוקף חוקי לנישואים של בני אותו מין. בגרמניה יש לבני זוג מאותו המין זכויות שוות בחוק לאלה של זוגות הטרוסקסואליים, אבל נישואים בין הומואים עדיין אינם חוקיים.

בחודש שעבר הפגינו מאות בני אדם ברחבי צרפת נגד החוק, ובעיקר נגד הסעיף המתיר אימוץ ילדים בידי הומוסקסואלים או לסביות. ההתנגדות העזה ביותר באה מצדם של מנהיגים דתיים, ובראשם הארכיבישוף של פאריס, הקרדינל אנדרה ון טרואה.

ז'יל ברנהיים, רבה הראשי של צרפת, שלח מכתב לממשלה שבו הביע התנגדות לחוק ה"נישואים לכולם", שלדבריו הינו "יותר סיסמה מאשר תוכנית חברתית".גם מנהיגים מוסלמים, פרוטסטנטים ואורתודוכסים הביעו התנגדותם לחוק.

בחוגים שמרניים ובימין הקיצוני קראו לצאת להפגין נגד החוק, ודרשו מהממשלה לעכב את הגשתו. מרין לה פן, מנהיגת החזית הלאומית, קראה לקיים משאל עם בנושא, ואחרים דרשו לקיים דיון ציבורי רחב יותר. ראש עיריית הרובע ה- של פאריס, פרנסואה לבל, התריע מפני שבירת טאבו ביחס לנישואים הומוסקסואלים ואמר שהדבר עלול להוביל לשבירת טאבו גם ביחס לגילוי עריות או פוליגמיה, סוגייה חמה בשורות השמרנים החוששים מהתפשטות האיסלאם השמרני בצרפת.

בניסיון להתפשר עם המתנגדים, נמנעה הממשלה מלכלול בהצעתה סעיף המעניק סיוע ממשלתי להפריה מלאכותית לזוגות הומוסקסואלים, הניתן לזוגות הטרוסקסואלים. לפי נתוני ארגוני הומוסקסואלים ולסביות בצרפת, ליותר מ-300 אלף ילדים במדינה יש הורים הומואים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ