הקאמבק של מנהיג סין לשעבר |

בגיל 86, ג'יאנג זמין רוכב שנית

ג'יאנג, שכבר סומן כלשעבר חסר השפעה, מנצל את כינוס המפלגה הקומוניסטית כדי להשתלט שוב על הוועד הפועל של הפוליטבירו

אדוארד וונג, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדוארד וונג, ניו יורק טיימס

דווקא בשנה רוויה שערוריות והאשמות בשחיתות של בכירי המפלגה הקומוניסטית בסין - ג'יאנג זמין חוזר אל מרכז הבמה. ג'יאנג, מי שכיהן בעבר כראש המפלגה, אך בשנים האחרונות תואר בזלזול וסומן כלשעבר חסר השפעה, רץ קדימה אל מוקד קבלת ההחלטות הפוליטיות והמדיניות החשובות ביותר. כעת, עם כינוס הוועידה ה-18 של המפלגה הקומוניסטית, הוא מגיח שוב כדמות דומיננטית הקובעת את דמותה של המנהיגות העתידית.

הופעתו המחודשת של ג'יאנג בן ה-86, מפתיעה עוד יותר מפני שאשתקד סיפרו שהוא גוסס. אלא שג'יאנג, שפרש מכהונתו לפני עשור, פועל בחודשים האחרונים במשנה מרץ מאחורי הקלעים, משמיע ביקורת על פועלו של יורשו, הו ג'ינטאו, ומתמרן כדי שבני טיפוחיו ישתלבו בקבוצת הבאה שתשלוט בצמרת המפלגה. גם היה לו חלק בהחלטה כיצד לנהוג בבו שילאי, הפוליטיקאי הפופוליסטי, שהיה מעורב בשערוריית ענק ונחקר לאחר שאישתו הואשמה ברצח איש עסקים בריטי.

מקורות במפלגה הקומוניסטית טוענים שג'יאנג מבקש לעצב מדיניות ומציע שינויים בסדר היום המדיני שהוצג היום (חמישי) בפתיחת הוועידה, שבסיומה יוכרז על מחליפו של הו ועל דור המנהיגים הבא.

כינוס המפלגה הקומוניסטית, בבייג'ינג. הדיונים נמשכו שבועצילום: אי–פי

לדברי המקורות, מטרתו של ג'יאנג היא להחזיר את סין למסלול של מדיניות כלכלית מכוונת שוק. ג'יאנג ובעלי בריתו טוענים שבעשור האחרון המדיניות הכלכלית דורכת במקום בשל התנהלותו הזהירה של הו. הו נחשב למנהיג חיוור, התומך בתוכניות סוציאליסטיות מסורתיות יותר, שאפשר לחברות ענק בבעלות המדינה לצבור הון עתק והשפעה. ולכן, רבים בבייג'ינג רואים בג'יאנג, האיש שהכניס את סין לארגון הסחר העולמי ושיקם את היחסים עם ארה"ב לאחר המשבר ב-1989, כאדם שיהדק את הקשרים עם המערב ויסייע למגזר הפרטי הסיני.

ג'יאנג הצליח לאגף את הו ולקבוע את האיוש הסופי של הוועד הפועל של הפוליטבירו, הגוף המחליט העליון. ככל הנראה, נבחרו בעלי בריתו של ג'יאנג למלא חמישה מתוך שבעת המושבים בגוף זה. הבולט ביותר הוא שי ג'ינפינג, היורש המיועד של הו, שיכהן כמנהיג המפלגה ונשיא המדינה.

"תסתכלו על שבעת המועמדים הסופיים ותדעו מי המנצח הגדול: ג'יאנג, או ג'יאנג ושי", פסק עורך בארגון תקשורת השייך למפלגה. "והו הוא המפסיד". העובדה שג'יאנג הצליח להתברג בצורה כל כך בולטת במוקד קבלת ההחלטות מוכיחה עד כמה הידלדל הכוח בצמרת המפלגה. קובעי מדיניות ואינטלקטואלים מכל הפלגים סבורים שהמדינה זקוקה למנהיגות חזקה, שתוביל אותה בתקופה של האטה כלכלית ועלייה במחאה החברתית.

ג'יאנג זמין. אחד המנהיגים המשמעותיים ביותר מאז מאוצילום: אי–פי

כמה תומכים בג'יאנג סבורים שמעורבותו עשויה לספק ביטחון גדול יותר לקובעי המדיניות, שיסכימו, בניגוד להו, לאלץ את תאגידי הענק להרפות את אחיזתם מכמה מגזרים חשובים, כגון פיננסים ותחבורה. לשיטתם, תהיה להם נכונות רבה יותר לבנות מערכת משפטית אמינה הנהנית ממידה מסוימת של אוטונומיה ואינה כבולה לגמרי למפלגה.

צעדים כאלה עשויים להוסיף חוסן לכלכלה ובד בבד יש בהם כדי להוכיח נכונות לערוך שינויים צנועים לכיוון של נשיאה באחריות כפי שדורש המעמד הבינוני הגדל של סין.
ואף על פי כן, שובו של ג'יאנג למרכז הפוליטיקה המפלגתית חושפת גם חולשות יסודיות במערכת המסתמכת על בריתות בין סיעות ועל מנהיגים קשישים כדי לקבל החלטות מכריעות.

שאיפותיה של סין להיות מעצמה מודרנית נחסמות בשל מערכת פוליטית שומרת סוד, שבה הכוח האמיתי טמון במקומות סמויים מהעין. דבר זה עלול לגרום בעיות לשי, שיהיה כנראה יורשו של הו ויידרש להוכיח את כישוריו במעמדו כסמכות העליונה של המפלגה. בתום הוועידה בשבוע הבא, יהיו 20 חברים של הוועד הפועל של המפלגה בדימוס, ולרובם ציפיות להמשיך ולהשפיע בדרך כלשהי על ניהול המדינה ועל מינויים של בעלי בריתם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ