סקר בבריטניה: מחצית מאזרחי המדינה בעד עזיבת האיחוד האירופי

המשבר הכלכלי והחוב התופח של גוש האירוע הגדילו את היחס השלילי של הציבור בממלכה לאיחוד. סקר שנערך בגרמניה: רבע מאזרחים רוצים לפרוש

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
לוגו רויטרס
רויטרס

סקר חדש קובע כי כמעט מחצית מאזרחי בריטניה היו מצביעים במשאל עם בעד עזיבת האיחוד האירופי, זאת בשעה שכמעט שליש מהאזרחים היו מצביעים בעד המשך החברות באיחוד.

לפי סקר שערך מכון YouGov ופורסם אתמול, עולה כי49% מהנשאלים תומכים בעזיבת האיחוד ו-28% תומכים בהישארות בגוש, המונה 27 מדינות. 17% מהנשאלים טרם החליטו בעניין והשאר ענו שלא היו מצביעים.

היחס השלילי של הציבור בבריטניה לאיחוד האירופי רק גובר בתקופה של משבר כלכלי ודאגה מהחוב של גוש האירו. בהמשך החודש צפוי ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, להשתתף בשיחות על התקציב של האיחוד האירופי, ומופעל עליו לחץ כבד מתוך מפלגתו לנקוט מדיניות קשוחה יותר כלפי בריסל.

ממצאי הסקר, שהתבסס על ראיונות עם 1,637 בני אדם בסוף החודש שעבר, אינם שונים מהותית מסקרים אחרים שפורסמו השנה. גם בגרמניה שיעור המתנגדים לאיחוד גבוה למדי. סקר דומה, שבו השתתפו 1,000 נשאלים, קבע כי 25% מהגרמנים רוצים לפרוש מהאיחוד. ראש ממשלת בריטניה קיים השבוע בלונדון שיחות על סוגיות הקשורות לאיחוד האירופי עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. בפגישות הזהירה מרקל את בריטניה שלא להפנות גב לאירופה.

דיוויד קמרון ואנגלה מרקל, השבוע בלונדוןצילום: אי–פי

"קמרון חייב להיתפש בו-זמנית הן כמי שתומך באיחוד והן כמי שמרצה את דעת הקהל במדינתו", אמר ג'ו טווימן, מנהל YouGov. הגישה הפושרת למדי של בריטניה כלפי האיחוד האירופי עוררה זעם רב בקרב רבים ממדינות הגוש והעלתה לעתים קרובות דיון בשאלה אם לונדון מתכוונת לעזוב את האיחוד, שאליו הצטרפה ב-1973.

קמרון דחק בחברי מפלגתו להפסיק לדון ללא צורך במדיניות כלפי אירופה, נושא שפיצל אותם במשך עשורים. הוא מתנגד למשאל עם בשאלת החברות באיחוד. במקום זאת הוא מעוניין לפתוח מחדש את הדיון בנוגע לתפקיד בריטניה באיחוד ולחפש את הסכמת הבוחרים לכך במשאל עם או בבחירות כלליות.

החודש יתקיימו בבריסל שיחות על תקציב האיחוד. קמרון איים להטיל וטו על כל סעיף שלא משרת את האינטרסים של בריטניה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ