מאות אלפים הפגינו בארגנטינה נגד קדנציה נוספת לנשיאה

במפגן כוח ברחובות בואנוס איירס, מחו יותר מ-250 אלף בני אדם נגד המגבלות על התקשורת, האינפלציה הגואה והשחיתות השלטונית

אוקי גוני וג'ונתן ווטס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוקי גוני וג'ונתן ווטס, גרדיאן

בשדרות הרחבות במרכז בואנוס איירס, בירת ארגנטינה, נערכה בסוף השבוע ההפגנה הגדולה והרעשנית ביותר נגד הממשלה בעשור האחרון. מאות אלפים הפגינו נגד הנשיאה, כריסטינה פרננדס קירשנר, ונגד מה שהם מכנים "הדיקטטורה שמקדמת קירשנר" והשחיתות הרבה בארגנטינה. בהפגנה השתתפו 500-250 אלף בני אדם והיא משקפת לדעת רבים את השפל הפוליטי הגדול ביותר לפרננדס מאז נכנסה לארמון הנשיאות ב-2007, ארבע שנים אחרי מותו של בעלה, הנשיא לשעבר נסטור קירשנר.

ההפגנה מבטאת את התגברות הזעם והתסכול ברחוב הארגנטינאי מממשל פרננדס, בעיקר בקרב מעמד הביניים. קירשנר סופגת בחודשים האחרונים ביקורת הולכת וגוברת על אופן טיפולה באינפלציה ובשחיתות הציבורית, על צעדים שנקטה להגבלת התקשורת ועל האפשרות שתפעל לשינוי החוקה באופן שיתיר לה להתמודד לכהונה שלישית. המפגינים, שהתאספו סביב האובליסק בכיכר הרפובליקה שבמרכז בואנוס איירס, נשאו שלטים עם סיסמאות כמו "די לשחיתות" ו"לא תהיה בחירה מחדש" וצעקו: "זה מכוון לכריסטינה שצופה בנו בטלוויזיה".

בואנוס איירס, בסוף השבוע. בחירות אמצע הקדנציה הפכו לקריטיות במיוחדצילום: אי-אף-פי

במקביל, הפגינו עשרות אלפים מול ארמון הנשיאות כשהם הולמים בסירי בישול, אחרי שהודעה על ההפגנה נפוצה ברשתות החברתיות באינטרנט. אחת ממארגנות ההפגנה מול ארמון הנשיאות, מריאנה טורס, המנהלת את עמוד הפייסבוק El Anti-K, הביעה שמחה על ההיענות הגבוהה של הציבור ותיארה אותה כ"חגיגה אמיתית של דמוקרטיה".

האינפלציה בארגנטינה הגיעה בחודשים האחרונים לרמתה הגבוהה ביותר בעשור האחרון ומסתכמת, לפי הערכות, ב-25% בשנה. כפועל יוצא מכך הידקו הרשויות את הפיקוח על המטבע המקומי, דבר שגרם ליצירת שוק שחור, המתנהל בדולרים. בנוסף, שיעור הצמיחה בארגנטינה הוא מהנמוכים בדרום אמריקה.

המפגינים מוחים, כאמור, גם על מאמציה של פרננדס להגביל את כוחם של תאגידי תקשורת גדולים במדינה באמצעות חוק חדש שייכנס לתוקפו ב-7 בדצמבר. קלארין, קבוצת התקשורת החזקה בארגנטינה, החליטה להילחם בחקיקה וכתוצאה מכך הגבירה מאוד את הביקורת על פרננדס וממשלתה.

כיכר הרפובליקה בבואנוס איירס. הפופולריות של קירשנר צנחה ב-40%צילום: אי–פי

מאז שהפכה לנשיאה זכתה פרננדס בשני ניצחונות גורפים בבחירות, וקידמה מדיניות שהתמקדה בחלוקה מחדש של העושר, הגדלת ההשקעה בחינוך, עימות עם בריטניה בסוגיית איי פוקלנד, והלאמת רכוש ארגנטינאי שהיה בבעלות חברת הנפט הספרדית. YPF אך לפי סקר שנערך בשבוע שעבר, הבעיות הכלכליות הביאו לצניחה של 40% בשיעורי התמיכה בנשיאה.

פרננדס טרם הצהירה על כוונתה להתמודד שוב, אבל בעלי בריתה מעודדים לשנות את החוק ולעשות כן. לשם כך היא תיזדקק לרוב של שני שלישים בקונגרס, דבר שהופך מבחינתה את בחירות אמצע הקדנציה לפרלמנט שייערכו בשנה הבאה - לקריטיות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ