עליה במקרי האונס בהודו מעוררת מחאה של בני המעמד הנמוך

שיקולים של מעמד גורמים לכך שמקרי אונס רבים בהודו מושתקים. אונס קבוצתי של נערה מקאסטת "הטמאים", גורם לבני המעמד הנחות לצאת נגד הקאסטות העליונות

ג'ים יארדלי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ים יארדלי, ניו יורק טיימס

הם אנסו אותה בזה אחר זה. שמונה גברים ואולי יותר, מדיפים ריח של וויסקי זול וחומר הדברה. הם גררו את הנערה לתוך מבנה אבן חשוך בפאתי שדה והתעללו בה במשך כמעט שלוש שעות. היא היתה בת 16.

כשזה נגמר, הם איימו להרוג אותה אם תעז לספר למישהו מה אירע. הנערה שתקה במשך ימים רבים. גם לו רצתה לדבר, היתה נתקלת בקשיים, משום שהיתה ענייה ובת הקאסטה (מעמד) הנמוכה ביותר, הדאליט (הטמאים), ואילו מרבית התוקפים היו בני קאסטה גבוהה משלה, משכבת השלטון בעלת הקרקעות בכפר.

הפרשה היתה מסתיימת בזה, אלמלא צילמו התוקפים את המעשה בווידאו במכשירי הטלפון הסלולרים שלהם, למזכרת. הסרטונים הופצו בין הגברים בכפר, עד שאחד מהם הגיע לאביה של הנערה. ב‑18 בספטמבר איבד האב המבועת את עצמו לדעת בשתיית חומר הדברה. בני קאסטת הדאליט הזועמים תובעים שייעשה צדק. "איבדנו את בעלי, איבדנו את הכבוד שלנו", אומרת אמה של הנערה, "אין סיבה לשתוק עכשיו".

הנערה שנאנסה על ידי שמונה גברים (מימין) יושבת לצד אמה. האב התאבד בשתיית חומר הדברהצילום: ניו יורק טיימס

כמו במדינות רבות אחרות, גם בהודו אונס הוא פשע שלא מדברים עליו, ובאופן מיוחד בכפרים, שבהם הנאנסת היא זו שנושאת את הקלון, ונחשבת לאשה שאינה ראויה לנישואים. אולם, באחרונה, בעקבות סדרה של מקרי אונס במדינת האריאנה, הופרה השתיקה והתעוררה סערה ציבורית שהתרחבה גם לתקשורת הארצית. במקביל לעיסוק בעלייה החדה במספר התקיפות המיניות, מתפתח דיון ציבורי במבנה החברתי השמרני במדינה, שבה מחזיק המין הגברי במרבית הכוח וההשפעה. בהאריאנה זוכים קורבנות ליחס מתעלם ומזלזל. בשש השנים האחרונות עלה מספר מקרי האונס במדינה בשיעור מבהיל של 25%. יש לייחס נתון זה גם לעלייה במספר הדיווחים. אך גם הדינמיקה בין המגדרים תורמת לסטטיסטיקה.יותר נשים זוכות להשכלה רשמית, מצטרפות לכוח העבודה ובוחרות לעצמן בן זוג לחיים. גברים רבים חשים מאוימים מהתפתחויות אלה.

אמצעי התקשורת בהודו מלאים בדיווחים על מקרי אונס קבוצתי, תופעה שהייתה בעבר נדירה ביותר. קבוצות של צעירים נתקלות בזוגות אוהבים (לעתים מסתתר הזוג מעיני משפחה שמרנית), ואונסות את האשה. מומחים מציינים גם גורם דמוגרפי לתופעה: בהודו יש מספר גדול של גברים צעירים, לעתים מחוסרי עבודה, המשתמשים בסמים ובאלכוהול ומתקשים להשלים עם מקומה החדש של האשה בחברה. "נוכחותן של הנשים במרחב הציבורי נתפשת בעיניהם כתופעה מאיימת, כקריאת תיגר", אומרת רנג'אנה קומארי, מנהלת המרכז לחקר חברתי בניו דלהי.

קשת התגובות לדיווח על האונס בהאריאנה היתה רחבה: החל בהכחשה מוחלטת, דרך גינוי אמצעי התקשורת וכלה בהפניית אצבע מאשימה לקורבן. דובר מפלגת הקונגרס השלטת הצהיר ש‑90% ממקרי האונס מתחילים כיחסי מין בהסכמה. ארגוני נשים זעמו למשמע דבריו של אחד מראשי הכפרים, שקבע כי הדחפים המיניים של הנערות המתבגרות הם הגורם למעשי האונס. "לדעתי נערות צריכות להתחתן בגיל 16, ואז בעליהן ידאגו לספק את צרכיהן המיניים והן לא יפנו למקומות אחרים", אמר ראש הכפר סוב סינג בראיון בטלוויזיה, "וכך לא יתרחשו יותר מקרי אונס".

הנשים המועדות ביותר לפגיעה הן צעירות עניות, בנות קאסטת הדאליט, המעמד הנמוך ביותר בחברה. לפחות 6 מכל 19 קורבנות של מעשי אונס שאירעו באחרונה בהאריאנה היו בנות קאסטת הדאליט. אחת מהן הציתה עצמה ונשרפה למוות אחרי שעברה אונס קבוצתי. נערה בת 15 הסובלת מפיגור שכלי נאנסה במחוז רוהטאק שבו נאנסה, על פי הדיווח, ילדה בת 13 בידי שכן. "נשים עניות שנאנסות לא מעזות לדמיין שתוקפיהן יובאו לדין", כתבה קלפאנה שארמה, בעלת טור ב"הינדו", עיתון ארצי באנגלית. "הסיכוי נמוך עוד יותר כשמדובר בנשים עניות בנות קאסטת הדאליט".

האריאנה היא אחד ממעוזי הפריארכליות הפיאודליסטית בהודו. בגלל העדפת הבנים, נוהגים זוגות לבצע הפלה כאשר הם מגלים כי האשה נושאת ברחמה נקבה. משום כך יש סטייה ביחס בין המינים באוכלוסייה המקומית, 861 נשים על כל 1,000 גברים. בני קאסטת ג'אט הגבוהה יותר שולטים באזורים כפריים רבים באמצעות רשת של מועצות הקרויות קאפ פנצ'איאט. חברי המועצות, גברים כולם, אינם נבחרי ציבור.

מנהיגים נבחרים אינם ששים להתעמת עם המועצות בגלל כוחם האלקטורלי, והם נוטים לתמוך בסדר היום החברתי השמרני שלהן, הדוגל בגישה שלפיה נשים הן נחותות. הקאפים מנסים לאסור על נשים ללבוש מכנסי ג'ינס ולהשתמש בטלפונים סלולריים. ג'יטנדר צ'אטאר, חבר בקאפ, אמר שהגורם להתרבות מקרי האונס הוא צריכת מזון מהיר, וטען כי צריכתו גורמת לחוסר איזון הורמונלי ולדחפים מיניים מוגברים אצל נשים צעירות. ראש הקאפ סוב סינג הציע להנמיך את הגיל שבו מותר לאשה להינשא. "הם פועלים בשיטת ‘האשם את הקורבן'", אומרת ג'גמטי סאנגוון, נשיאת הסניף המקומי של התאחדות הנשים הדמוקרטית בהודו. "הם מנסים להסיט את תשומת הלב מהפשע, מהפושעים ומשורש הבעיה".

ואולם, הזעם הציבורי הולך וגובר. אירועי מחאה בסדר גודל קטן מתקיימים בכל רחבי המדינה. באחרונה הפגינו מול מפקדת המשטרה בעיר מהאם כ‑100 נשים וגברים, במחאה על מקרה אונס של בת 17. הם נשאו שלטים ועליהם הכתובות: "אנסים לכלא!" ו"צדק לנשים". בעיר דברה, המרוחקת כ‑150 ק"מ מגבול פקיסטאן, לא שולטת קאפ פנצ'איאט, אלא מועצה כפרית של נבחרי ציבור שבה תפקיד המנהיג, ה"סרפאנץ'" שמור לאשה, וזאת במסגרת מדיניות ארצית של אפליה מתקנת. ואולם גם כאן שולט המין הגברי, ועל פיו יישק דבר.

הסרפאנץ' הנוכחית היא אשתו של מנהיג ג'אט מקומי. הוא זה שקידם את מועמדותה לתפקיד, במטרה לעקוף את התקנות. בראיון שקיימנו עם הבעל, ישבה הסרפאנץ' בשקט בפתח החדר, כשפניה מכוסות בצעיף. "לא, לא", ענתה כשנשאלה לדעתה, "הוא הסרפנאנץ', אין טעם לפנות אליי", אמרה והצביעה אל בעלה.

האונס הקבוצתי של בת ה-16 התרחש ב‑9 בספטמבר, אך קיומו נשמר בסוד בכפר והתגלה רק אחרי שאביה התאבד. דאליטים הקימו ועדה שתדרוש עשיית צדק, וכ‑400 בני אדם הפגינו מול מפקדת המשטרה המחוזית ובבית החולים שבו הוחזקה גופתו של האב. "אמרנו להם שאם לא יעצרו את החשודים, לא ניקח את הגופה", אמרה מאיה דווי, אחת המפגינים. "אין לנו אדמות, אין לנו כסף. כל מה שיש לנו זה כבוד. כשאין לך כבוד, אין לך כלום", הוסיפה.

מאז נעצרו שמונה גברים,­ 7 מביניהם בני קאסטת הג'אט. יש סתירות בין גרסאות החשודים לגרסת המתלוננת. היא נחטפה, לדבריה, מחוץ לכפר, ואילו הם טוענים כי תקפו אותה אחרי שתפסו אותה בפגישה חשאית עם גבר נשוי. "אין שום ספק בכך שהיא נאנסה בניגוד לרצונה", קבע דאטיש בלאן, מפקח המשטרה.

לדברי בלאן, אנשי הכפר דיווחו למשטרה על נערות אחרות שבוצע בהן אונס קבוצתי באותו מבנה, אך לא נמצאו ראיות לתקריות. לעתים קרובות מעדיפה משפחת הנאנסת להשתיק את המקרה, מחשש שתדבק בה סטיגמה. גם אלה שהביעו תמיכה בנערה הטילו ספק בסיכוייה להשתלב בכפר מחדש. "יהיה לה קשה", אמרה דווי, "הוטל בה אות קלון".

בראיון שהתקיים בבית סביה מחוץ לכפר, אמרה הנערה שלדעתה לא כל מבצעי האונס נעצרו, וכי היא חוששת מאלה שעדיין מסתובבים חופשי. המשטרה הציבה שוטרות שמאבטחות את ביתה של הנערה כל שעות היממה. למרות זאת לא חששה להשתתף בהפגנות וגם להתעמת עם כוחות המשטרה, על אף איומיהם של תוקפיה. "הם איימו עליי ואמרו שיהרגו את בני משפחתי אם אדווח מה קרה", אמרה.

נערות דאליט רבות נושרות מבית הספר, אך היא סיימה את לימודיה התיכוניים. בתקופה שאחרי האונס נבחנה בכלכלה, בהיסטוריה ובסנסקריט. עם זאת, היא לא רוצה לחזור לבית הספר בכפר ועדיין לא קיבלה החלטות הנוגעות לעתידה. "פעם היו לי הרבה חלומות", היא אומרת. "עכשיו אני לא בטוחה שאוכל לממש אותם. אבא שלי רוצה שאהיה רופאה, אבל אני לא חושבת שאצליח לעשות זאת".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ