ניצולי הטבח באפגניסטאן מעידים נגד החייל שרצח את קרוביהם

בשימועי לווין שנערכים בלילה בשל הפרשי השעות, מתארים התושבים כיצד נכנס רוברט ביילס לכפרים והרג 16 אנשים. חלקם טוענים כי היה עמו חייל נוסף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רובינה בת השבע התיישבה על כסא העדים, לבושה בכיסוי ראש בצבע אדום עז וחייכה בעצבנות, מוכנה לספר את סיפורה. היא צחקקה, כפי שכל בן גילה היה נוהג בסיטואציה דומה. אולם כששאלות החוקרים החלו, התיאורים שהעלתה מזיכרונה נשמעו טראגיים באופן מחריד: כיצד הסתתרה מאחורי אביה כשחמוש הגיע לכפר באמצע הלילה, כיצד החל אותו חמוש לירות לכל עבר, וכיצד מת אביה, בעודו צועק בכאב וזעם.

"עמדתי מאחורי אבי", העידה בשידור וידאו מאפגניסטאן בשבת בלילה, במהלך ליל השימועים השני לרוברט ביילס, החייל האמריקאי שחשוד בהרג 16 אזרחים, בהם תשעה ילדים, במחוז קנדהאר שבאפגניסטאן בחודש מארס. בימים הקרובים יעידו תושבי הכפר על מה שאירע, בשידורי לוויין מאפגניסטאן לבסיס לואיס-מקורד שבמדינת וושינגטון. השימועים נערכים בשעות הלילה, בשל הפרש הזמנים.

התביעה טוענת כי ביילס חמק מבסיסו, ותקף שני כפרים. הטבח עורר תגובות נזעמות ומהומות באפגניסטאן, שהובילו למותם של כ-30 בני אדם. חוקרים אמריקאים הצליחו להגיע לזירה רק לאחר שלושה שבועות.

איור של ביילס (במרכז למטה), אחד העדים ומתרגם (במסך), והתובע (מימין), במהלך השימועים בבסיס לואיס-מקורד צילום: אי-פי

השימועים נועדו לקבוע האם לביילס בן ה-39 ייערך משפט צבאי. אם יואשם, הוא עשוי לקבל עונש מוות. ביילס, תושב אוהיו ואב לשניים, לא צפוי להעיד. במהלך השמעת העדויות הוא ישב בשקט, ולא הגיב לדברים שנאמרו. עורכי דינו טוענים שהוא סובל מפוסט-טראומה, לאחר שנפגע בראשו כששירת בעיראק.

הסיפורים שמתארים הכפריים מזעזעים. הם מספרים על גופות חרוכות, בן שמוצא את אביו פצוע, וילדים שמנסים למצוא מסתור מאחורי וילונות בעוד אחרים צועקים אל עבר היורה "אנחנו ילדים! אנחנו ילדים!".

זרדאנה בת השמונה העידה גם היא, בקצרה, ותיארה מה לבש היורה. היא נפגעה בראשה וכשהגיעה לבסיס צבאי קרוב לא קיבלה בתחילה טיפול. הרופאים העדיפו לטפל בפצועים אחרים, משום ששיערו שאין לה סיכוי לשרוד. לאחר חודשיים בבית חולים צבאי באפגניסטאן, ושלושה נוספים בבית חולים של חיל הים בסן דייגו, היא כעת יכולה ללכת ולדבר.

עדים אפגאנים שהגיעו לכפרים ערכו רישום של תושבי הכפר, כדי להבהיר כמה אנשים נהרגו ולאסוף את שמותיהם. הגופות נקברו במהירות, ולכן לא היה ברור כמה אנשים נרצחו.

ביילס (משמאל) בתרגיל צבאי בקליפורניה, לפני כשנתייםצילום: אי-פי

ילד אחר שנפגע ושרד, העיד שאמריקאי תקף אותו ושם אקדח בפיה של אחותו. אביו לא היה בכפר בזמן הירי, ולפי עדותו כשחזר לביתו בבוקר שני ילדיו כבר הוסעו לקבלת טיפול בבסיס הצבאי. הוא מצא את אמו בין הגופות. "ראיתי אותה, בכיתי, ולא יכולתי להסתכל בפניה", אמר.

התובעים טוענים כי בין שתי המתקפות, ביילס העיר חייל בבסיסו, דיווח על מעשיו ואמר כי הוא הולך להרוג אזרחים נוספים. החייל טוען שלא האמין לביילס, ולכן חזר לישון.
במהלך חקירה נגדית של כמה עדים אתמול, עורך הדין של ביילס ניסה להוכיח שייתכן והיה יותר מיורה אחד. חוקרת צבאית העידה כי כמה חודשים לאחר הטבח, לקחה הצהרה מאשה שבעלה נהרג. לדבריה, האשה דיווחה שהיו שני חיילים במקום, אחד הוציא את בעלה מהחדר וירה בו, בעוד השני מחזיק אותה כשהיא מנסה לברוח.

אולם עדי ראייה אחרים דיווחו שהיה רק יורה אחד, וכמה חיילים העידו שביילס חזר לבסיסו לבד לפני עלות השחר, מכוסה בדם. מצלמה שהוצבה בכניסה לבסיס תיעדה גם היא רק דמות יחידה חוזרת למקום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ