בריטניה מזועזעת ממעלליו של המגיש שאהבה לאהוב

חומת מגן של פרסום איפשרה לג'ימי סאוויל, כוכב הבי-בי-סי, לחמוק מזרועות החוק במשך עשרות שנים. עיתונאים וחוקרים חששו להתעמת עם הידוען הנערץ

ג'ון ברנס וראווי סומאיה, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים24
ג'ון ברנס וראווי סומאיה, ניו יורק טיימס

שלוש שנים לפני שנודע בבריטניה כי מגיש תוכניות הטלוויזיה הפופולרי ג'ימי סאוויל הוא פדופיל כפייתי, קיבלה התביעה הציבורית בבריטניה לידיה תיק עב כרס ובו תוצאות חקירה משטרתית שנערכה בעקבות ארבע תלונות של התעללות מינית. חומר החקירה החסוי שנאסף בשנים 2007‑2009, הכיל עדויות מפורטות וכן "ראיות משמעותיות ומוצקות", כך מסר בכיר לשעבר במשטרת מחוז סארי, שערכה את החקירה. באחרונה, על רקע תלונות של מאות נשים ולפחות שני גברים כי סאוויל התעלל בהם מינית, וניצל את פרסומו והשפעתו הרבה כדי לחמוק מהאשמות, הודיעה התביעה כי התיק בוטל משום שעדת מפתח לא הסכימה להעיד ו"לא הצטברו די ראיות כדי להבטיח הרשעה".

אולם לדעתם של החוקרים, התביעה חששה להתעמת עם הידוען, שתדמיתו כאישיות נערצת נבנתה במשך עשרות שנים. סאוויל צבר כוח רב וזכה לפופולריות חסרת תקדים שנבנתה על הופעה נוצצת ומוחצנת, על עמדתו כמגיש של תוכניות שזכו לצפיית שיא, על תדמית חביבה ולא מתנשאת ועל מיזמי צדקה שבעזרתם קנה ידידים ופטרונים רבי-השפעה בארמון המלוכה, בפרלמנט ובצמרת המשטרה. "בסיכומו של דבר, שאלנו את עצמנו באם אנחנו באמת רוצים להתעמת עם האיש הזה, ג'ימי הקדוש, שמגייס תרומות כה רבות למטרות פילנתרופיות ומכיר את כולם?", מספר הקצין.

אף שהשמועות סבבו את סאוויל במשך שנים רבות, והוא עצמו התוודה באוטוביוגרפיה שלו על משיכתו לנערות צעירות, אי-הגשת כתב האישום ב‑2009 היה רק אחת מתוך כמה החלטות שגויות והחמצות שאיפשרו לו לחמוק מהחוק במשך רוב שנות הקריירה שלו, כך עולה מעדויות של קציני משטרה, של קורבנות פשעיו, של מכריו ושל עמיתיו.

ג'ימי סאוויל לאחר קבלת תואר אבירות ב-2005. לא הסתיר את העדפותיו צילום: אי-פי

שבעה תיקי חקירה שונים נפתחו נגד סאוויל בטרם הלך לעולמו בשנה שעברה, מעט לפני יום הולדתו ה-85. לרוע המזל, החקירות התנהלו במחוזות שונים ואיש לא קישר ביניהן, בין היתר, משום שמסד נתוני הפשע הארצי בבריטניה החל לתפקד במלואו רק ב‑2010.העיתונים, שחשש מתביעות דיבה, נמנעו מלפרסם אף שכמה מהם ביצעו חקירות משלהם במשך השנים.

סאוויל הקפיד לטפח קשרים עם קציני משטרה שפגש באירועים מסחריים וקהילתיים, ורבים מהם היו אורחים קבועים בביתו שבלידס, כך התפרסם בעיתון "טיימס". "מרבית הקצינים שה היו ממשטרת מערב יורקשייר, שבה נחקרות בימים אלה החשדות שלפיהן סאוויל התעלל מינית בילדים שהיו מאושפזים בבית החולים הכללי בלידס, בעת שהתנדב שם"", נכתב.

סאוויל המשיך במעלליו גם אחרי שהתפרסמו מספר תקריות מיניות שהיה מעורב בהן, כולל הופעת טלוויזיה שבה נגע בגופה של נערה לעיני המצלמות בשידור חי. בימים אלה החלה המשטרה לחקור את העניין מחדש, התביעה הציבורית פתחה מחדש את תיק החקירה אותו סגרה ב‑2009, הבי-בי-סי עורך שלוש בדיקות, כמו גם כל בתי הספר, בתי החולים והמוסדות לחולי נפש שבהם ביקר סאוויל כחלק מפעילותו הפילנתרופית. כל אלה שואלים את עצמם את השאלה שמטרידה בריטים רבים: איך קרה שבדרן כה אהוב, דמות ששמה היה שגור בפי כל, הצליח לבצע מעשים קשים כל כך לאורך תקופה כה ארוכה, מבלי להיתפס?

באוטוביוגרפיה שפירסם ב‑1974 לא ניסה סאוויל בן ה‑48 להסתיר את העדפותיו. בין היתר הוא מספר על אירוע שקרה שנים לפני שהפך למנחה תוכניות טלוויזיה מפורסם, ובו התבקש על ידי שוטר לפקוח עין ולדווח לו אם ימצא נערה צעירה שברחה ממוסד לעבריינים צעירים. סאוויל אמר לשוטר שאם הנערה תגיע למועדון שניהל באותה תקופה, ימסור אותה לידי הרשויות, אבל "לפני כן אחזיק אותה ברשותי במשך הלילה, כפרס". הנערה אכן באה למועדון שלו ובילתה בחברתו עד הבוקר, כתב סאוויל. השוטר נחרד מהתנהלותו, אך סאוויל שיכנע את הנערה שלא להגיש תלונה נגדו.

בהמשך הוא מתאר כיצד הואשם בנגיעה בגופה של צעירה על מרפסת הפרלמנט. הנערה נבהלה וצעקה, והנוכחים במקום נזעקו לעזרתה. "בסופו של דבר, זה הסתדר", כתב סאוויל. הוא מספר כיצד נערות במועדון נוער היו בנות זוגו, וקובל על כך בקליפורניה, לשם נסע לביקור "גיל ההסכמה הוא 18, וזה ממש פשע". וידויים אלה לא מנעו ממנו להעניק חסות ולהופיע על כריכת חוברות המידע "זרים מסוכנים" ו"ילדים של אחרים", ובהן הנחיות לילדים כיצד לזהות ולהתרחק ממבוגרים שעלולים להוות איום, וייעוץ למטפלים בילדים. קשה להעלות בזיכרון אנשים שהפכו בן לילה מאישיות ציבורית נערצת לדמות שנואה על כולם.

סאוויל היה כוכב ענק בתקופה שבה הייתה לערוצי הבי-בי-סי חשיפה עצומה. שיערו המחומצן גלש עד כתפיו, הוא עישן סיגרים ואישיותו הבימתית היתה מלודרמטית ומוגזמת. הייתה לו חולשה לתכשיטי זהב צעקניים, הוא נהג במכוניות רולס רויס בעלות לוחיות זיהוי אישיות, שעליהן ראשי התיבות של שמו. הוא נודע ביחסיו הקרובים עם רוב הדמויות האיקוניות של עולם התרבות, הפוליטיקה והדת במחצית השנייה של המאה העשרים.

בתוכניות הטלוויזיות שלו צפו לעתים לא פחות מ‑20 מיליון צופים, בתקופה שבה אוכלוסיית בריטניה מנתה בקושי 50 מיליון. הופיעו בהם אורחים דוגמת אלביס פרסלי ומוחמד עלי. בשני סרטי מחווה דוקומנטריים ששודרו בבי-בי-סי בשבועות שאחרי מותו ניתן להתרשם מפרסומו העצום וממעמדו יוצא הדופן. בתצלום אחד נראה סאוויל בחברת האפיפיור יוחנן פאולוס השני, שהעניק לו תואר אבירות. ידו של האפיפיור מונחת על כתפו של סאוויל. בתצלום שני נראה סאוויל בבגדים מסורתיים וכובע צילינדר, בטקס קבלת תואר האבירות. "במשך שישה עשורים היה סאוויל חלק בלתי נפרד ממארג החיים בבריטניה", אומר הקריין בסרט.

אן-מרי מקאלינדן, חוקרת פשעים מיניים באוניברסיטת קווינס בבלפסט, סבורה שסאוויל ניצל את השפעתו הרבה כדי להתקרב לא רק אל קורבנותיו אלא גם להתחבב על החברה כולה. "מדובר לא רק בניצול לרעה של מעמדו, כדמות שרחשו לה אמון והכירו בסמכותה, הוא תימרן את המערכת כולה, את הבי-בי-סי ואפילו את העיתונות.

לדעתה של אליסיה אליניה, עורכת דין המייצגת כ‑30 נשים וגברים שהאשימו את הבדרן בהתעללות מינית לאורך תקופה שנמשכה חמישה עשורים, סאוויל הוא בעל תכונות אופייניות לפדופילים. "הוא התעלל מינית בכל הזדמנות שנקרתה בדרכו, ולשם כך ניצל היטב את מעמדו כידוען", אמרה, "בתיק הזה ניתן לראות בבירור את מבנה הכוחות המאפשר התעללות מינית, כיצד הוא ניצל את הכוח שבידיו למטרותיו".

"ההורים בבריטניה של שנות השבעים היו נאיבים", אומרת ונסה פלץ, שהגישה תוכניות טלוויזיה ורדיו בתקופה שבה דרך כוכבו של סאוויל, "הם בטחו ללא סייג במי שהופיע בבי-בי-סי". לא פעם התבקש סאוויל להגיב לשמועות על יחסיו עם ילדים. הוא הכחיש אותן תמיד, אם כי ניסח את תשובותיו באופן שלא היה ברור אם הוא מתוודה על מעשים פדופיליים והופך את העניין לבדיחה, או פשוט מלגלג על אלה שהאשימו אותו במעשים. בתוכנית טלוויזיה ששודרה ב‑1999, שאל אותו עורך השבועון הסטירי Private Eye במה הוא התעסק בקראוון הפרטי שלו במרוצים העממיים ובאירועים שנערכו בחסות מפעלי הצדקה שלו. "בכל מה שזז", היתה תשובתו של סאוויל.

בגלל מעמדו המיוחד השלימו גם בני משפחתו הקרובה עם מעשים של התעללות מינית. בת אחיינו של סאוויל, קרוליין רובינסון, סיפרה בתוכנית הטלוויזיה "הבוקר", כיצד נגע בגופה בעת ישבה על ברכיו כאשר היתה בת 12. קרוליין דיווחה על כך לסבתה, וזו ענתה לה: "זה בסך הכל ג'ימי. אל תדאגי, אני אטפל בזה". כשהיתה בת 15 עברה שוב התעללות מינית בידיו של סאוויל, אבל איש לא התעמת אתו על כך.

"הייתי מתאר זאת כמופע אימים על חבל דק", אומר דן דיוויס, הביוגרף של סאוויל, שבילה במחיצתו בשנותיו האחרונות, "הוא עשה ככל יכולתו להתנהג בצורה החריגה והמוזרה ביותר, באופן ההפגנתי ביותר". אחד ממרואייניו של דיוויס, מעמיתיו של סאוויל בתחילת דרכו, סיפר שהחברים לעבודה נהגו לומר שסאוויל יצליח בגדול, או שיושלך לכלא בגין קיום יחסי מין עם נערות בנות 14. אישיותו האקסצטנרית, מעמדו כסלבריטאי-על ומעשיו הפילנתרופיים שימשו חומת מגן שאפשרה לו לעשות את מעשיו מבלי להיתפס.

בקטע שצולם בשנת 1972, ציין סאוויל כי רבים ממכריו חשדו שהוא חריג ויוצא דופן, גם בתחילת דרכו, כאשר עבד במכרה. עמיתיו לעבודה טענו שהוא "אינו מה שחושבים; הוא נשלט בידי כוחות אופל". רודני קולינס, שעבד בלשכת דובר הבי-בי-סי, סיפר לעיתונאים כיצד התבקש על ידי בכיר בתחנת הרדיו לבדוק באם כלי התקשורת חוקרים ידיעה שלפיה סאוויל נחשד בהתעללות מינית. בדיקתו של קולינס גילתה כי העיתונים אכן חקרו את השמועות, אבל לא ששו להתעמת עם סאוויל, בגלל הפופולריות שלו. קולינס דיווח על ממצאיו לממונים עליו בבי-בי-סי והנושא נסגר.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ