שחיתות נוסח בוליביה |

הון, שלטון ופונצ'וס בארון

הונו של נשיא בוליביה תפח ב-140 אלף דולר תוך 6 שנים למרות ששכרו 2,300 דולר בלבד. לטענתו, הוא התעשר הודות למאות שכמיות שקיבל במתנה

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט

אוו מוראלס, נשיאה של בוליביה, האינדיאני הראשון במדינה שנבחר לתפקיד הרם בזכות תמיכתם של המוני בני המעמדות הנמוכים, מצא עצמו בימים אלה במרכזה של שערורייה ציבורית. בסופו של דבר הוא נאלץ להסביר פומבית כיצד זה רכושו האישי צמח ביותר מ-140 אלף דולר בזמן כהונתו כנשיא - זאת כאשר שכרו החודשי, הכנסתו היחידה המותרת בחוק, עומד על כ-2,300 דולר בלבד.

בסוף השבוע האחרון הוא ניצל הזדמנות כאשר נשא נאום בעיירה האינדיאנית קוצ'אס, מרחק יותר מ-400 ק"מ מעיר הבירה לה פס, שם חנך בית ספר יסודי - והשיב לתוקפיו - "הערך הכולל של רכושי גדל בזמן האחרון בגלל מספרם הגדול של הפונצ'וס העשויים צמר שיש לי".

מוראלס בן ה-53, רועה צאן בעברו, אשר החל את הקריירה הפוליטית שלו כמנהיג תנועת מגדלי עלי הקוקה בבוליביה, מכהן כנשיא מאז שנת 2006. כמקובל בבוליביה, הוא העביר אז למשרד מבקר המדינה דו"ח על ערך רכושו הכולל, והמספר שפורסם בזמנו עמד על 240 אלף דולר. לפני כשבוע, פרסם המשרד את הדו"ח המעודכן וממנו התברר כי כיום עומד ערך רכושו של הנשיא על כ-380 אלף דולר. העניין עורר שאלות, בשים לב לעובדה כי מוראלס משתכר לא יותר מאשר כ-28 אלף דולר בשנה, ואסור לו לקבל הכנסות ממקורות אחרים.

נשיא בוליביה מוראלסצילום: רויטרס

העניין נוצל במהרה על ידי יריביו מן האופוזיציה, ובעיקר מקרב הימין הפוליטי ואנשי המעמד הגבוה, שנאבקים בו ללא הרף. הפופולריות של הנשיא מבוססת בעיקר על היותו בן העם, אחד שמוצאו מקרב עניי בוליביה, וההתקפות על התעשרותו הפתאומית פגעו בו במקום רגיש.

לאחר שהבליג משך מספר ימים, החליט מוראלס, לדבריו לחשוף את כל האמת המסתתרת מתחת לפונצ'ו שלו (הבגד/שכמיה הדרום-אמריקאי המסורתי העשוי צמר, ובו פתח לראש ולזרועות). "מאז שאני נשיא, ראשי כפרים ומנהיגי שבטים מבני העם שלנו נותנים לי כל העת פונצ'וס במתנה. מה אני אשם בזה? במשך הזמן, קיבלתי כבר יותר מ-500 פונצ'וס, כמעט כולם עבודת יד, עשויים מצמר של אלפקות, אשר ערכו של כל אחד מהם, זאת אתם יודעים, הוא לא פחות מ-200 דולר. עשו את החשבון לבדכם ותגיעו לסכום שהגדיל את ערך רכושי. אף אחד לא יכול להאשים אותי על כך שאני מקבל פונצ'וס מתנות מבני עמי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ