גם האליטה בסין דורשת רפורמה בשלטון

דווקא הנהנים מהישגיה הכלכליים של סין דורשים ליצור סדר יום של איזונים ובלמים. אולם ספק אם מנהיג המפלגה החדש יוכל לבצע רפורמות אמיתיות

אדוארד וונג, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדוארד וונג, ניו יורק טיימס

כשהתקרב מועד תחילתו של קונגרס המפלגה הקומוניסטית ה‑18, הכין המדען לי ויידונג, מומחה למדעי המדינה, תוכניות למעקב אחרי המאבק ההיסטורי על הנהגת סין. במקום להישאר בבייג'ינג ולעקוב אחר חילופי השלטון, המתבצעים אחת לעשור, הוא עלה על מטוס. "אני נוסע לארה"ב כדי ללמוד את הבחירות", סיפר בראיון טלפוני בעת ששהה בחניית ביניים בפאריס. לאחר שהיה עד לבחירות לנשיאות, הסכים לי להתראיין פעם נוספת. "אני חושב שהפוליטיקה הסינית ממשיכה להיות פרה-היסטורית", אמר, "לעתים קרובות אני מתלוצץ ואומר שהתרבות הסינית היא התרבות הפרה-היסטורית האחרונה שנותרה בעולם".

סין ניצבת בימים אלה בצומת דרכים גורלי, ובמגזרים רבים, כולל האליטות, גוברים הקולות המביעים ספקות ששיטת הממשל האוטוריטרית, הקיימת 91 שנים, יכולה להתמודד עם הלחצים המופעלים על המדינה ועל 1.3 מיליארד תושביה. המדיניות שנקבעה אחרי 1978 על ידי דנג שיאופינג חילצה מאות מיליוני סינים מעוני ובאחרונה הפכה את הענק הסיני לכלכלה השנייה בגודלה בעולם. אך ניהול הצמיחה על ידי ראשי המפלגה במשך עשרות שנים, יצר בעיות קשות מהן אי אפשר להתעלם עוד.

רבים ממבקרי המדיניות הם דווקא הנהנים הגדולים מהישגיה הכלכליים המדהימים של סין. עם שורותיהם נמנים מיליארדרים, אינטלקטואלים וצאצאיהם של המהפכנים שהקימו את המפלגה. לדבריהם, סדר היום של המפלגה, כפי שהוא נראה כיום, נעדר חזון ואין ביכולתו לשמור על יציבותה של סין. הם סבורים שנחוצה אסטרטגיה כוללת שתשחרר בהדרגה את סין מידי המפלגה הקומוניסטית, שבה יותר מ‑80 מיליון חברים, ותתיר את אחיזת החנק שיש לה על הכלכלה, בתי המשפט, התקשורת, הצבא, מערכת החינוך, המערכת האזרחית וחיי היום-יום של האזרחים.

רק אז, הם טוענים, תוכל הממשלה לטפל במגוון הבעיות המציקות לסין ובראשן השחיתות, הזיהום הסביבתי והעיוותים הדמוגרפיים הנובעים ממדיניות הילד האחד מצד אחד, ומאוכלוסייה הולכת ומזדקנת מהצד השני. "כדי לבנות כלכלת שוק אמיתית נחוצה לנו רפורמה פוליטית אמיתית", אומר יאנג ג'ישנג, עיתונאי ותיק ומבכירי ההיסטוריונים המתמחה בתקופת מאו. "בשנים הבאות נהיה חייבים לייסד דמוקרטיה חוקתית בנוסף לכלכלת שוק".

ואולם, מנהיגי המפלגה אינם מראים כרגע סימנים כלשהם שבכוונתם להקטין בצורה משמעותית את שליטתם. "לעולם לא נעתיק את השיטה הפוליטית של המערב", אמר הו ג'ינטאו, הנשיא הפורש בנאום שנשא בפתח הוועידה ביום חמישי שעבר. בנאומו, שנמשך 100 דקות, שטח הו את סדר היום הציבורי של המפלגה המסוכמים בדו"ח המשתרע על פני 64 עמודים. מסמך זה נועד בחלקו להדגיש סדר עדיפויות בפני השליטים החדשים, חברי הפוליטבירו הבא, שזהותם תתפרסם בתום הוועידה.

"חלק גדול מהמסמך נכתב במונחים מיושנים, המדגישים את האידאולוגיה שנמשכת מתקופת מאו, ללא חשיבה יצירתית או נועזת", אומר צ'יאן גנג, מנהל פרויקט התקשורת הסינית באוניברסיטת הונג קונג. חשוב יותר, במסמך אין שום רמזים שהוועדה המתמדת, הגוף המבצע של הפוליטבירו הבא, תתמוך בשינויים משמעותיים בשיטה הפוליטית.

הקיפאון האידיאולוגי צפוי, לטענת המבקרים, רק להגביר את העיוותים הקיימים בסין אל סף משבר. הסינים המבקרים את השיטה הנוכחית אינם מצפים שהדגם המערבי יאומץ בשלמותו, עם זאת, הם מצדדים בפתיחות כלשהי לניסויים נועזים יותר. "סביר להניח שאין זה מציאותי לצפות לקץ השלטון של מפלגה אחת, אך אפשר לפרסם את קיומם של פלגים שונים בתוכה ולתת להם תוקף חוקי כדי שיוכלו להתחרות אלה באלה בבחירות", מוסיף יאנג ומדגיש שכרגע, אין דרך אחרת להבטיח נשיאה באחריות פוליטית.

רק בשנים האחרונות החל הרעיון של פתיחת המערכת הפוליטית לצבור תאוצה ודחיפות בתוך האליטות בסין. לפני כן, בזמן שהמערב החל לשקוע במשבר הכלכלי, רבים בבייג'ינג הצביעו על ניצחון המודל הסיני בבבסיסו תערובת של מדיניות אוטוריטרית, כלכלה הנתונה לפיקוח נוקשה ומדיניות שוק למחצה. אך הדרך שבה סין צלחה את המשבר, באמצעות הזרמתם של 588 מיליארד דולר לכלכלה ושפע הלוואות מהבנקים הממלכתיים, הובילה לשטף של פרויקטים גדולים בתחום התשתיות שייתכן כי לעולם לא יצדיקו את עלותם. כתוצאה מכך, כלכלנים רבים סבורים כעת כי המודל הכלכלי הסיני, המתבסס על השקעות ועל יצוא, אינו יכול להחזיק את עצמו ועליו להשתנות ולהתבסס יותר על השוק המקומי.

כ‑400 חברי הוועדה המרכזית של המפלגה, הפוליטבירו והוועדה המתמדת של הפוליטבירו, חבריהם ובני משפחותיהם, מקיימים קשרים אמיצים עם 145,000 המפעלים והחברות החזקים ביותר מבין אלה השייכים למדינה. נוכחותם הגוברת והולכת של נסיכים כביכול, צאצאיהם של בכירים במפלגה הקומוניסטית, בממשלה ובתאגידים הגדולים מוכיחה את קיומה של רשת נפוטיזם הדוקה אפילו יותר ממה שסברו עד כה. במצב שכזה, יתקשה מאוד שי ג'ינפינג, המיועד לתפקיד נשיא סין הבא, שהוא בעצמו חבר באצולה האדומה, לבצע רפורמות אמיתיות, גם אם ירצה בכך.

"אנשים שמנהלים חברות ומפעלים ממשלתיים הם חברים, קרובי משפחה וחברים לספסל הלימודים של שי ג'ינפינג", אמר ההיסטוריון ז'אנג ליפאן. "הקבוצה הזו היא חלק מהאנרגיה הפוליטית שלו ומהווה את בסיס התמיכה שלו. אם שי ירצה לבצע רפורמות, יהיה עליו להקריב את האינטרסים של האנשים האלה למען טובת הכלל לטווח הארוך".

אך הנפוטיזם הוא רק חלק אחד של הבעיה בכלכלה הסינית. החוקים במדינה כל כך מפלים יזמים פרטיים, שאפילו אלה שמפיקים רווחים נאים מהצמיחה מגנים את השיטה. אחד מהם הוא סון דאוו, חבר מפלגה ומיליונר שהקים תאגיד גדול למזון כפרי. הוא נדון ב‑2003 לשלוש שנות מאסר משום שניסה לגייס הון מתושבים מקומיים. סון שמר על שתיקה אחרי משפטו, אך כעת הוא מותח ביקורת גלויה על המערכת. "המערכת הפיננסית מושחתת מאוד", הוא אומר בראיון טלפוני. "המדינה חייבת להרשות לבנקים פרטיים להשתתף במימון, בעיקר למען האיכרים והאוכלוסייה החקלאית".

בעיותיה המערכתיות של סין בולטות לעין בעיקר באזורים החקלאיים. תפיסת אדמות על ידי פקידים בכירים הרוצים למכור אותן לקבלנים במחיר הגבוה ביותר, היא הסיבה המרכזית להתגברות המחאות בכפרים ועיירות הספר בשנים האחרונות. "הטיפול באדמות, בכספים, בבריאות ובחינוך יותר מדי ריכוזי", מוסיף סון. "רוב משאבי המדינה מרוכזים בידי ולמען חברי המפלגה ועובדי הממשלה".

מבקרי השיטה הסינית טוענים כי הדרך היחידה לטפל בבעיות פנימיות כמו אלה, היא הקמת מערכת פוליטית שבה יהיו איזונים ובלמים, שתסייע לאזרח הסיני ושתוכל לענות על דרישות חברה המשתנה במהירות. האם הסינים באמת יכולים לצפות לכך? לי, המדען ששב בינתיים ממערכת הבחירות בארה"ב, אופטימי. "סין עדיין יכולה לעלות על המסלול הנכון ולהמשיך להישאר יציבה", הוא אומר, "אך אם המפלגה תחמיץ את ההזדמנות הזו - היא תשקע בתוהו ובוהו".

קרדיט: צילום CCTV רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ