אוקיופיי סנדי |

המחאה החברתית מתעוררת כארגון סיוע לנפגעי הסופה

ותיקי מחאת וול סטריט נחלצו בשבועיים האחרונים למבצע סיוע לנפגעים, עם מרכזי חלוקה של אוכל ובגדים ופעילות אינטרנטית ענפה; 120,000 עדיין מנותקים מחשמל

ניו יורק טיימס, אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס, אי-פי

באחד מלילות השבוע שעבר נשבה רוח צפון מזרחית עזה על שכונת רוקאוויי שבקווינס - שנפגעה קשות בהוריקן סנדי. כצפוי, בלטה באותה השעה נוכחותן של מגוון קבוצות  סיוע, לרבות המשמר הלאומי, הסוכנות הפדרלית לניהול מקרי חירום, המשטרה ואגף התברואה. לצדן, היום גם פעילי "אוקיופיי סנדי", קבוצת סיוע עצמאית שהקים ארגון המחאה החברתית "אוקיופיי וול סטריט".

רצועה זו של החוף עדיין נראית כעיי חורבות, בניינים שרופים מזכירים את תמונות דרזדן ואנשים דשדשו בערמות האשפה. המקום טרם חובר מחדש לרשת החשמל, ובמגרשי החנייה עדיין צפות מכוניות הרוסות. בבוקר אותו היום, התגברו הרוחות, והסוכנות הפדרלית סגרה את שעריה "בגלל מזג האוויר". את אנשי "אוקיופיי" מזג האוויר דווקא לא הרתיע. הם הצטופפו בין החורבות בחזית של אחת החנויות וחילקו אספקה לתושבים. הפעילים החברתיים קיוו כי אלו שנפגעו קשות מהסופה, ייהנו הפעם מעט ביטחון, יוותרו יבשים ולא יסבלו מהקור.

"נרות?", שאלה אישה בעלת מבט קודר שהגיעה למקום. "צר לי, אבל אזלו לנו," אמרה סופיה גליסה, פעילת שטח ומתאמת שנמצאת במקום כבר שבוע. גליסה ליוותה את האישה אל תוך החנות, שם סוללות לפנס שלה. כשהלכה, הגיעה הידיעה שתחנת מכבי אש בקרבת מקום סוגרת את שעריה הלילה, והכבאים מיהרו להעביר את ציודם לקרקע גבוהה יותר."זה מטורף", אומרת גליסה על הפעילות של הגורמים הרשמיים. "במשך זמן רב היינו היחידים שפועלים לרווחת התושבים".

מרכז חלוקת בגדים של "אוקיופיי סנדי" בקווינס, אתמולצילום: אי-פי

לאחר הקמת מחנה האוהלים בפארק זוקוטי בשנה שעברה, ששינה את השיח הציבורי בסוגיית אי השוויון הכלכלי והביא לאומה האמריקאית את משל "ה-99%", תעתה התנועה במדבר של מיזמים אינטלקטואלים יותר ונראים פחות, כגון חקלאות, מאבק נגד החוב הלאומי ופיתוח תאוריות בנושאי בנקאות. רק בעקבות הוריקן "סנדי" הצליחה התנועה, שכונתה בלגלוג "מחנה קיץ", להוכיח את כישורי חבריה ולנצל את כוחה.

לאחר חודשים של השמצות בשל מה שנטען כחוסר יעילותה, עוררה אוקיופיי וול סטריט מחדש את הלהט ששרר בזוקוטי פארק, וגם הצליחה לשתף את תושבי העיר לסייע בשיקום. הפרץ האלטרואיסטי הזה לא זכה להיענות הארגונים הממוסדים יותר, שהגיבו באיטיות עד שסיפקו עזרה ואף דחו את המתנדבים הרבים שביקשו לעזור בימים הראשונים של האסון.

בשבועיים האחרונים אוקיופיי וול סטריט הקים נקודות חלוקה בכמה כנסיות בברוקלין. לא מעט ניו יורקים באים בכל יום לבשל ארוחות חמות לנפגעים ולעבוד במיון ערמות השמיכות, הבגדים והמזון שנתרם. כמו כן, הוקם מאגר של מכוניות וטנדרים המעבירים מתנדבים לאזורים שניזוקו. חזאי מטעם התנועה יושב מול המחשב שלו ומפיק תחזיות מזג אוויר בכל שעה. וגם הוקמו צוותי בנייה וצוותי רפואה מטעם התנועה לסייע לתושבים.

פגישת תיאום של צוות הפעיליםצילום: אי-פי

את הפעילות מנהלים חברי התנועה שמעבירים את הימים האחרונים עם לפטופ על ברכיהם, יוצרים מסמכי גוגל עם נקודות פעולה, ומפרסמים בפייסבוק הודעות רציניות יותר ("במרכז הרפואי ברד-הוק זקוקים לגנרטור של 8,000 ואט בהקדם האפשרי"), ורציניות פחות ("דיקור סיני בחינם לכל נפגעי סנדי ביום שני"). כשהפעילים הללו ישנים, צוות נוסף פועל בלונדון ומעדכן את חשבון הטוויטר ואתר האינטרנט. כמה בעלי יוזמה אפילו פתחו באמזון רשימה של ציוד חסר. עד כה, הוזמנו עבורם פריטים במעל ל-100,000 דולר – ממשאבות מים ועד לערכות תפירה.

"אוקיופיי סנדי" היתה בתחילה יוזמה של כמה מוותיקי המחאה של פארק זוקוטי, שביום שלישי לאחר הסופה הגיעו לרוקאוויי שבקווינס ולרד הוק שבברוקלין, וחילקו פנסים ומגשי לזניה חמים לתושבים. הם ארגנו הסעות שסייעו לאנשים שבתיהם נפגעו להגיע למחסות. את הלילה העבירו בפארק בברוקלין, מחלקים ציוד לתושבים שנותרו חסרי כל.
"הם שאלו אם יוכלו להשאר פה", אמר חואן-קרלוס רואיז, פעיל בקהילה שהכיר את אנשי המחאה מהקיץ שעבר. "השקים המעטים שהביאו אתם הלו הפכו למבצע ענק. זו ההוכחה שכשהערוצים הרשמיים נכשלים, חלקים אחרים בחברה מגיבים", אמר.

מרכז של "אוקיופיי סנדי" בקווינס, בשבוע שעברצילום: אי-פי

כשמתנדבים חדשים מגיעים למקום, או למרכזי חלוקה נוספים בכנסיות בקלינטון היל הסמוכה, הם מקבלים הסבר על עבודת ההתנדבות, ומציגים בפניהם את רוח התנועה. אוקיופיי וול סטריט מסוגלת לאסוף צבא קטן עם פרסום ציוץ בטוויטר. חלק מהמתנדבים בשבוע שעבר היו דמויות מזוהות מהמאבק, אולם היו גם הרבה פרצופים חדשים.
במרתף כנסיית לוקאס הקדוש מנהלים המנדבים מטבח עמוס בפחיות שעועית, בקבוקי סירופ שוקולד, גלונים של שמן תירס וכמויות גדולות של אורז אורגני. אחד הצוותים, שעסק בהכנת כריכים עם חמאת בוטנים ודבש, כלל סטודנט באוניברסיטת ייל, שף, תייר מלוקסמבורג, סופר מדע בדיוני, מפיקת רדיו עצמאית ובנה בן התשע. בקומת הקרקע, תרומות מגיעות מסביב לשעון. קבוצות מתנדבים מעבירות את האספקה ליותר מ-20 אתרים שנפגעו קשה בסופה: רד הוק, רוקאוויי, קוני איילנד וסטייטן איילנד.

"אלו שיצטרכו סיוע לטווח ארוך הם שבאמת זקוקים לעזרה", אומר אנדרו סמית, פעיל בן 27, שרק לפני חודשיים עזר לתכנן את המאחה שציינה שנה להקמת האוהלים בפארק זוקוטי. "כעת אנחנו עוברים לשלב של ניקיון בניה מחדש". בתחילת השבוע הגיעו מתנדבים לסייע לשיקום אזורים שנפגעו, ובתנועה מקווים לאסוף תקציב לסיוע נוסף.

שבועיים לאחר הסופה, עשרות אלפים מנותקים מזרם חשמל

כ-120,000 תושבי ניו יורק וניו ג'רזי עדיין מנותקים מחשמל כתוצאה מנזקי הוריקן סנדי נכון לאתמול, כולל עשרות אלפי בתים ועסקים שלא ניתן לחברם לזרם בשל הצפות. ביקורת חריפה נשמעת כלפי רשות החשמל של לונג איילנד (LIPA). כ-50,000 בתים ועסקים באי עדיין ללא חשמל, ו-55,000 נוספים לא יכולים להתחבר לזרם.

"אנחנו בהחלט מבינים את התסכול", אמר מנהל רשות החשמל בלונג איילנד, מייקל הרווי, במסיבת עיתונאים אתמול. לדבריו, הסערה היתה קשה משחשבו, ורשת החשמל משתקמת מהר יחסית לנזק שנגרם. לדבריו, בקרוב יוצבו מרכזי מידע בסמוך לאזורים שנפגעו קשה. הוא הוסיף כי 6,400 אנשים עובדים על החזרת החשמל.

תושבים רבים מתלוננים כי הם מתקשרים לרשות, אולם איש לא עונה. קרי באראם, תושבת לונג איילנד בת 56, מספרת כי היא ובעלה בוב הולכים לקניון קרוב להטעין את הטלפונים הסלולריים, ועוברים לבית הוריה להתקלח. בלילות הם מנסים להתחמם תחת ערימות של שמיכות.

אד מנגנו, מנהל מחוז נסאו שבאי, וכמה מחוקקים נוספים, קוראים להתערבות פדרלית בלונג איילנד. "הם רק אומרים 'אנחנו עובדים על זה', אולם דבר לא נעשה", אמר מנגנו. בניו יורק, העירייה מסרה כי 6,000 תושבים מעוטי הכנסה עדיין לא חוברו לחשמל.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ