החיים הקשים של הפיראטים

שיתוף פעולה בין כוחות ימיים בינלאומיים וחברות אבטחה פרטיות הביא לירידה חדה במעשי השוד הימי סמוך לחופי סומליה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

שיתוף פעולה בין כוחות ימיים בינלאומיים וחברות אבטחה שנשכרו על ידי חברות הספנות הצליח להביא לירידה משמעותית בפעילות הפיראטים הסומלים לשפל שלא נודע כמותו זה שלוש שנים.

בתשעת החודשים הראשונים של השנה נרשמו 70 תקיפות, לעומת 199 תקיפות בתקופה המקבילה בשנת 2011, כך פירסמה הלשכה הימית הבינלאומית (IMB). בחודשים יולי-ספטמבר רק ספינה אחת דיווחה על ניסיון תקיפה בידי פיראטים סומלים, לעומת 36 תקריות בחודשים המקבילים בשנה שעברה.

לדברי ראש IMB, פוטנגל מוקונדן, הארגון "מברך על הצעדים התקיפים שנקטו הכוחות הימיים הבינלאומיים נגד ארגוני הפשע הימי באזור סומליה, במטרה לסלק את הפיראטים מהאזור עוד לפני שיספיקו לאיים על ספינות. מספר התקיפות ירד וזה טוב, אבל אין מקום לשאננות. המים האלה עדיין נחשבים לאזור בסיכון גבוה, ויש להקפיד על נוכחות תמידית של כוחות שיטור באזור".

הכוחות הימיים הבינלאומיים הגבירו את פעילותם נגד הפיראטים, ותקפו את בסיסיהם בחוף סומליה. חברות הספנות תיגברו את מערך ההגנה של הספינות בעזרת מאבטחים חמושים, גדרות תיל, תותחי מים ובבניית מיקלטים. לדברי ה-IMB, עד כה לא נחטף אף כלי שיט שהיה מאובטח בידי שומרים חמושים.

פיראט ליד ספינת טייוואנית שנחטפה ושוחררה בעבור כופר, לפני חודשייםצילום: אי-פי

כתבה שפירסמה באחרונה סוכנות הידיעות אי-פי מתארת באופן מוחשי את דעיכת הפשע הימי באזור. "בקבוקי וויסקי ריקים וסירות משוטים מלאות בחול ים מוטלים לכל אורך רצועת החוף שהיתה פעם שוקקת פעילות, ומעידים על כך ששודדי הים בסומליה הם תופעה הולכת ונעלמת. מרבית הזונות נעלמו מכאן, מכוניות הפאר הוחרמו מבעליהן. הפיראטים משוחחים ביניהם על הסרטנים שתפסו, ולא על אוניות התובלה שחטפו".

אחד המרואיינים בכתבה, אבדיריזאק סלה, פיראט שירד מנכסיו, סיפר על שומרי הראש שהעסיק, על הנשים היפות שסבבו אותו. בכל פעם שקיבל לידיו כספי כופר ערך מסיבה רועשת וכיבד את אנשיו ביין, גת ונשים. עכשיו הוא מסתתר מנושיו בחדר מלוכלך, שבו מאוחסנים מכשירי טלוויזיה מאובקים ובגדי יוקרה שרכש בימים הטובים.

על פי נתונים שמסרה הקרן האמריקאית One Earth Future, שדדו הפיראטים שפעלו בנתיבים הימיים הסואנים במפרץ עדן ובצפון מערב האוקינוס ההודי כ-160 מיליון דולר, וגרמו לכלכלה העולמית נזקים בשווי כ‑7 מיליארד דולר.

טים לאנג, דובר הכוחות הימיים של האיחוד האירופי בסומליה (EU Navfor), כוח משימה להגנה והבטחת התובלה הימית באזור, מייחס את הירידה בפעילות הפיראטים לכמה גורמים, ובהם עונת המונסון. לדבריו, פעילותם של הכוחות השונים שהתגייסו למשימה, ובהם EU Navfor, נאט"ו, רוסיה וסין, נשאה פרי. הוא ציין את שיתוף הפעולה המוצלח בין הגופים השונים. "אנחנו מתכננים את פעולותינו בהתאם למידע מודיעיני", אמר, "אנחנו נענים לקריאות של כלי השיט, מגיעים למקום ומחפשים את הפיראטים".

אזרחי סומליה, שנפשם נקעה מפעילות הפיראטים מול חופי המדינה, תולים תקוות בממשלה החדשה. "לאוכלוסיה נמאס מהפיראטים, הם מגרשים ומנדים אותם מהקהילה, ואלה נאלצים לחפש מקומות מסתור", ציין לאנג ואולם הוסיף שללא שינוי משמעותי במדינה, "תופעת הפשע הימי תמשיך לאיים על האזור".

בימים אלה עושים נשיא סומליה החדש והפרלמנט ככל יכולתם כדי להשליט יציבות במדינה השסועה, בראשונה זה 20 שנה. לדברי רורי למרוק מחברת האבטחה AKE, השוד הימי אינו נחשב כרגע לענף אטרקטיבי עבור כנופיות הפשע, אבל הכל תלוי במצב ביטחון הפנים במדינה.

"כל ההישגים יכולים לרדת לטמיון משום שהמצב הקשה במדינה עדיין לא השתפר: העוני הכבד, הביטחון הרעוע, ריבוי כלי הנשק והמחסור בתשתיות מוסדיות נאותות. אם כוחות הביטחון לא ימשיכו לפעול נגד התופעה, יהיה קל מאוד לארגוני הפיראטים לחזור ולחדש את פעילותם"

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ