בגרמניה מתווכחים: האם הפת"ח הוא ארגון טרור?

המפלגה הסוציאל-דמוקרטית עוררה סערה כשהצהירה על "ערכים ומטרות" משותפים עם הפת"ח. הארגונים היהודיים גינו: "פת"ח הוא ארגון ששונא יהודים"

עופר אדרת
ברלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
ברלין

המפלגה הסוציאל-דמוקרטית של גרמניה חולקת "ערכים משותפים" ו"מטרות משותפות" עם תנועת הפת"ח הפלסטינית. כך הצהירה מפלגת האופוזיציה הגדולה, שמועמד מטעמה ינסה להחליף את אנגלה מרקל כקאנצלר גרמניה בבחירות שיתקיימו בגרמניה לקראת סוף 2013. ההצהרה הזו פורסמה לאחר מפגש של משלחת אנשי פת"ח עם אנשי המפלגה הגרמנית בראשות מזכירת המפלגה, אנדריאה נאהלס, שנערך ביום חמישי שעבר בברלין.

אתמול (שני) דיווח על כך "בילד", היומון הנפוץ ביותר בגרמניה, בעמוד הראשון שלו, תחת הכותרת: "ערכים משותפים עם אויבי ישראל?", ומתח ביקורת על ההצהרה. "מה חשבו ב-SPD? (ראשי התיבות של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, ע"א)... הפתח הוא אויב ישראל, סיעה של ארגון הטרור אש"ף, שהונהג בידי יאסר ערפאת".

המועצה המרכזית של הארגונים היהודיים בגרמניה גינתה אף היא את ההצהרה המשותפת. נשיא המועצה, ד"ר דיטר גראומן, כינה אותה "שערורייה", והסביר: "ה-SPD משתף פעולה עם ארגון טרור שקורא לשנאה נגד יהודים. המפלגה צריכה להתבייש בכך". 

חבר המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית פר סטיינברוקצילום: אי-אף-פי

"בילד" והמועצה המרכזית של היהודים לא התייחסו לכך שהפת"ח הוא ארגון שמוכר בידי מדינות אירופה ומתנהל עמו משא ומתן מאז הסכמי אוסלו. לצד זאת, הפתח הוא גם בעל מעמד של משקיף במפלגה הסוציאל-דמוקרטית האירופאית, בדיוק כמו מפלגת מרצ הישראלית.

עם זאת, מבחינה משפטית וטכנית, הצדק עמם: ארגון פתח מוגדר כארגון טרור בהתאם לפקודה למניעת טרור, בהתאם להכרזה שניתנה מ-1986 על ידי ממשלת ישראל. גם אחרי הסכמי אוסלו לא שונה מעמדו של הפת"ח בהקשר זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ